Aktualizacja: 19 lipca 2022
Zioła na odbudowę chrząstki stawowej są coraz częściej wybieraną alternatywą leków. Rozwój świadomości własnego ciała i medycyny sprawił, że ludzie chętnie poszukują bezpiecznych i w pełni naturalnych rozwiązań, które mogą zastąpić preparaty farmaceutyczne. Często z bardzo dobrym skutkiem. W przypadku bólu i problemów stawowych warto sięgnąć po naturalne suplementy diety takie jak kolagen czy kwas hialuronowy. Bardzo dobrze sprawdzą się dodatkowo pewne zioła.
Spis treści
Zioła na odbudowę chrząstki stawowej
Nie istnieją zioła, które wpłyną na regenerację, czyli odbudowę chrząstki stawowej. Niestety, jej zwyrodnienie jest trwałe, a jedyną skuteczną współcześnie metodą pozwalającą na jej odbudowę są iniekcje na bazie komórek macierzystych. Warto jednak sięgać po domowe sposoby, takie jak suplementy diety i zioła, ponieważ mogą znacznie zmniejszyć dolegliwości bólowe i stan zapalny, a także wyhamować dalszy rozwój choroby. Wpływają na jakość codziennego funkcjonowania oraz na parametry mazi stawowej.
Zobacz również: Kolagen na ból stawów i kontuzje.
Ostryż długi
Zwany również kurkumą, ma szczególne znaczenie w ajurwedzie i medycynie indyjskiej. Kurkumina jest związkiem zaliczanym do polifenoli, wykazuje silne działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Hamuje proliferację komórek, a także indukuje apoptozę, zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów oraz ma właściwości antyangiogenne. Uważa się, że kurkumina ma działanie terapeutyczne w zmianach zwyrodnieniowych stawów poprzez zmniejszenie syntezy mediatorów stanu zapalnego oraz dzięki właściwościom antyoksydacyjnym i antykataboliczym.
Zobacz również: Kurkuma na stawy.
Kadzidłowiec
Kadzidłowiec jest rośliną niezwykle bogatą w kwasy terpenowe, kwasy bosweliowe i inne antyoksydanty. Hamuje stany zapalne i wpływa pozytywnie na układ mięśniowy, który z kolei bezpośrednio przekłada się na kondycję stawów. Przeprowadzono eksperyment, w którym 60 osób przyjmowało placebo oraz preparat doustny z kadzidłowcem. Badanie wykazało, że znaczna większość osób przyjmujących kadzidłowiec wskazała na duży spadek poziomu bólu stawów i wzrost sprawności funkcjonalnej, w porównaniu do osób przyjmujących placebo.
Kora sosny nadmorskiej
To niezwykle cenne źródło polifenoli, dlatego ekstrakty są wykorzystywane jako substancje przeciwzapalne i przeciwutleniające. Procyjanidyny działają antyoksydacyjnie m.in. poprzez formowanie rodników fenoksylowych, ich terminację oraz chelatowanie metali odpowiedzialnych za katalizowanie utleniania lipidów. Dotychczas wykonano co najmniej 5 dużych eksperymentów wskazujących, że kora sosny nadmorskiej nie tylko zmniejsza ból stawów, ale i wpływa na jakość chrząstki stawowej. Podczas zabiegu chirurgicznego od wszystkich pacjentów pobrano chrząstkę i płyn stawowy. Następnie analizowano ekspresję genów w chondrocytach (komórkach chrząstki stawowej) będących markerami homeostazy chrząstki stawowej, jak również oceniano mediatory stanu zapalnego i metabolizmu chrząstki. Udowodniono, iż pacjenci suplementowani korą sosny nadmorskiej wykazywali istotnie niższy poziom ekspresji genów takich jak MMP3, MMP13 i IL1B. Są one markerami degradacji chrząstki stawowej.
Żywokost lekarski
Badania nad działaniem leczniczym żywokostu lekarskiego są w ostatnich latach intensywnie rozwijane, wykazano m.in. aktywność przeciwzapalną, antynocyceptywną i przeciwutleniającą wyciągów alkoholowych z korzenia. Udowodniono, że roślina może skutecznie i bezpiecznie dla organizmu zmniejszać obrzęki, stany zapalne czy poziom dolegliwości bólowych. Warto go stosować szczególnie zewnętrznie, w formie kremów, maści, wcierek i okładów. Papka sporządzona z liści żywokostu działa bardzo szybko, a jej korzystne działanie zauważa się od dziesiątek lat.
Dzika róża
Dzika róża wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, jest jednocześnie skarbnicą witaminy C, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania stawów. Udowodniono, że jej regularne przyjmowanie może zmniejszać objawy choroby zwyrodnieniowej stawów, łagodzić ból i zwiększać możliwości motoryczne. Badania wykazały, że działanie przeciwbólowe dzikiej róży można porównywać do działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak paracetamol czy kwas acetylosalicylowy. Jednocześnie jest źródłem antyoksydantów, więc podobnie jak poprzednie zioła, chroni przed rozwojem chorób stawowych na tle autoagresji.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Jańczyk A., Sawczuk M., Wybrane suplementy diety stosowane w chorobie zwyrodnieniowej stawów, Farmacja Współczesna, 12/2019.
- Dymkowska-Malesa M., Walczak Z., Suplementacja w sporcie, Nowiny Lekarskie, 3/2011.
- Wasilewska G., Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające, Wydawnictwo RM, Warszawa 2017.
- Kimel K., Krauze-Baranowska M., Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania korzenia Symphytum officinale L. – przegląd danych literaturowych, Postępy Fitoterapii, 1/2021.
Zostaw komentarz