Aktualizacja: 16 maja 2022
Od prawidłowych procesów trawiennych w dużym stopniu zależy nasze codziennie funkcjonowanie oraz dobre samopoczucie. Jeśli jednak nagle zacznie doskwierać nam problem z wątrobą czy żołądkiem warto w pierwszej kolejności skorzystać z naturalnych sposobów łagodzenia bólu. Na jakie zioła na trawienie więc się zdecydować?
Spis treści
Co powoduje problemy z trawieniem?
Jedną z głównych przyczyn występującej niestrawności są błędy dietetyczne. A więc spożywanie produktów wysoko przetworzonych, tłustych oraz ciężkostrawnych dań, a także posiłków bogatych w cukry proste. Negatywnie na układ pokarmowy wpływa także przyjmowanie zbyt dużych porcji posiłków, zbyt szybkie jedzenie oraz jedzenie pod wpływem stresu. Skutkiem tego mogą być problemy żołądkowe, a także problemy z wątrobą oraz dwunastnicą.
Czym objawiają problemy z trawieniem?
Do najczęstszych objawów zaburzeń pracy układu pokarmowego zalicza się:
Wyżej wymienione objawy świadczą o zaburzeniach w układzie trawienia. Mogą również zwiastować inne poważniejsze dolegliwości. Nie należy jednak martwić się na zapas i początkowo spróbować zastosować naturalne zioła na trawienie i pracę tego układu.
Sposoby na prawidłowe trawienie
Bardzo duży wpływ na przebieg procesów trawiennych ma:
- odpowiednia ilość ruchu na świeżym powietrzu (przyspiesza przemianę materii);
- sposób spożywania posiłków (dokładne przeżuwanie, jedzenie bez pośpiechu, unikanie popijania pokarmów);
- właściwie skomponowana dieta (regularne spożywanie posiłków, różnorodność jedzenia, picie odpowiedniej ilości wody, spożywanie produktów pełnoziarnistych, które bogate są w błonnik).
Dodatkową wskazówką jest również rozpoczynanie dnia od szklanki ciepłej wody z cytryną. Połączenie to działa oczyszczająco na organizm, dodaje energii oraz przyspiesza metabolizm. Herbata spożywana do śniadania również nie jest błędem, jednak tylko gdy jest gorzka. Wówczas wzmaga produkcję soków trawiennych oraz wykazuje właściwości przeciwbakteryjne.
Jakie wybrać zioła na trawienie?
Najczęściej stosowane i najskuteczniejsze zioła na trawienie to:
- rumianek pospolity – wykazuje właściwości przeciwzapalne, rozkurczowe, wzmaga procesy produkcji żółci oraz łagodzi wzdęcia
- mięta pieprzowa – ułatwia przyswajanie pokarmów, zwiększa produkcję soku żołądkowego, wykazuje właściwości rozkurczowe
- koper włoski – działa moczopędnie oraz zwiększa perystaltykę jelit
- dziurawiec zwyczajny – niweluje wzdęcia, łagodzi zgagę oraz wykazuje właściwości rozkurczające
- szałwia lekarska – niweluje wzdęcia, redukuje uczucie pełności, wykazuje działanie rozkurczające
- melisa lekarska – pobudza procesy trawienne, reguluje pracę żołądka
Zioła na trawienie mogą występować w różnej postaci m.in. jako napary, olejki czy krople. Mogą również być mieszanką różnych ziół w postaci herbatek, które dodatkowo mogą zawierać:
- kolendrę (łagodzi dolegliwości układu trawiennego)
- śliwkę (przyspiesza perystaltykę jelit)
- nasiona babki jajowatej (uzupełnia niedobory błonnika)
W leczeniu tzw. niestrawności warto wspomnieć również o lubczyku, majeranku, bazylii i oregano, które można wykorzystywać w przygotowywaniu ciężkostrawnych posiłków. Korzystnie właściwości wykazuje również imbir, który zwiększa wydzielania soku żołądkowego, niweluje wzdęcia oraz przyspiesza metabolizm.
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...
Zastanawiam się czy fakt, że pijam większoś z wymienionych przez Ciebie ziół świadczy o tym, że jestem stara 😀 niemniej grunt że działają
Rewelacyjne wskazówki 🙂