Aktualizacja: 14 marca 2022
Zioła na nerwy to jeden ze sposobów uporania się z bólem głowy, lękami, niepokojem i skołatanymi myślami. Jeśli martwisz się często z powodu pieniędzy, rodziny, zdrowia czy relacji i myślisz o tabletkach uspokajających, to lepiej sięgnij po te zioła. Są naturalnym sposobem na walkę ze stresem i na pewno nie szkodzą tak, jak leki syntetyczne, a wręcz przeciwnie.
Spis treści
Złocień Maruna na migreny i ból głowy
Złocień Maruna to delikatna roślina, która ma silne właściwości lecznicze, szczególnie jeśli stosujemy ją pod kątem bólu głowy. O jego właściwościach wiedzieli już starożytni grecy, którzy stosowali Złocień Maruna w celu łagodzenia objawów migreny. Za jego właściwości odpowiada partenolid, który wpływa na działanie substancji odpowiedzialnych za rozszerzanie i zwężanie naczyń krwionośnych. Oprócz tego, ziele to przeciwdziała rozwojowi stanów zapalnych, alergii, miażdżycy czy starzeniu się skóry. Stosowanie Złocienia Maruna zleca się każdego dnia, jako prewencję.
Szałwia na uspokojenie i balans nastroju
Szałwia lekarska aktualnie badana jest pod kątem wpływu na funkcjonowanie mózgu i pamięci. Znana jest jednak głównie ze względu na właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, relaksujące oraz łagodzące nastroje. Szałwia hamuje aktywność enzymu odpowiedzialnego za rozkład acetylocholiny – związku, który pomaga w zapobieganiu chorobie Alzheimera, a także odpowiedzialnego za regulacje nastroju. Jednak nie poleca się jej przy bólach migrenowych.
Dziurawiec zwyczajny na złagodzenie stanów lękowych
Dziurawiec znany jest w medycynie ze względu na swoją skuteczność w walce z depresją. Jego właściwości wykorzystywano już w starożytnej Grecji. Jednak to nie jego jedyne zalety. Można go również stosować jako skuteczne lekarstwo na stany lękowe. Dziurawiec w postaci naparu wspomaga pracę wątroby. Warto skorzystać z jego naturalnych właściwości i nie faszerować się tabletkami promazyny, która może wywoływać wiele skutków ubocznych. Szklanka naparu z dziurawca każdego dnia polecana jest szczególnie osobom, które cierpią na zaburzenia czynnościowe wątroby, jelit, żołądka, a także w ogólnym wyczerpaniu psychicznym, depresji czy stanach lękowych.
Kozłek lekarski na niepokój
Korzeń i kłącze kozłka lekarskiego od dawna używa się w leczeniu problemów na tle nerwowym. Za te właściwości odpowiedzialne są substancje pod nazwą waltraty. Wykazują działanie wyraźnie uspokajające i sprawdzają się w przypadku napadów histerii, nerwic czy stanach nadmiernego pobudzenia i niepokoju. Można go również stosować w łagodzeniu objawów silnej miesiączki czy bólu żołądka, dzięki właściwościom rozkurczającym. W medycynie ludowej używano tego ziela w celu leczenia padaczki.
W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo wyłącznie sprawdzone, najwyższej jakości oleje, m.in. olej arganowy, olej konopny, olej kokosowy i olej z czarnuszki. Zawierają substancje takie jak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), omega 3 ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Grynkiewicz G., Gadzikowska M., Metabolity wtórne i aktywność biologiczna złocienia maruny, Postępy Fitoterapii, 3/2002.
- Zdrojewicz Z., Pypno D., Bugaj B., Cabała K., Waracki M., Próby zastosowania szałwii w leczeniu zaburzeń poznawczych i choroby Alzheimera, Postępy Fitoterapii, 4/2015.
- Dobros N., Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym, Postępy Fitoterapii, 3/2017.
Zostaw komentarz