Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 17 października 2022

Zimne okłady na gorączkęZimne okłady na gorączkę to jedna z częściej wykorzystywanych metod w warunkach domowych. Jest bezpieczna, szybka i skuteczna, można ją wykonywać nawet u dzieci czy kobiet ciężarnych. Na wstępie warto jednak zastanowić się czym jest gorączka i czy zawsze potrzebne jest jej zbijanie? Jakie jeszcze domowe metody ochładzania organizmu warto znać?

Co to jest gorączka?

Prawidłowa temperatura ciała wynosi optymalnie 36,6 stopni Celsjusza, jednak za normę uznaje się cały przedział 36,4-37 stopni Celsjusza. Gdy miejsce ma podwyższenie temperatury ciała powyżej 38 stopni Celsjusza mówimy o gorączce, zaś pomiędzy tymi parametrami jest stan podgorączkowy. Warto pamiętać, że temperatura ciała może różnić się nieco w zależności od miejsca pomiaru (najczęściej: czoło, ucho, pacha lub odbyt), użytego termometru, a nawet pory dnia czy dnia cyklu miesiączkowego u kobiet. Gorączce zazwyczaj towarzyszą objawy dodatkowe, takie jak:

  • przyspieszenie akcji serca o 4,4 uderzenia/minutę dla każdego wzrostu temperatury ciała o 1 stopień Celsjusza;
  • brak apetytu;
  • nadpotliwość ciała;
  • bóle głowy wskutek rozszerzenia naczyń oponowych.

Jeśli gorączka się przedłuża dochodzi również do utraty tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej, ponieważ organizm czerpie energię do walki z chorobą właśnie z nich. Gorączka rozwinęła się w toku ewolucji jako reakcja obronna organizmu. Podniesienie temperatury ciała w stanach chorobowych jest zazwyczaj korzystne, ponieważ zwiększa efektywność makrofagów i neutrofili w walce z bakteriami, wirusami, pasożytami i innymi patogenami. Wyższe temperatury upośledzają zdolność namnażania się mikroorganizmów, zapewniając przewagę układowi immunologicznemu gospodarza.

Właśnie z tego względu warto rozważyć każdą chęć zwalczania gorączki. Często okazuje się, że korzyści z jej obecności przewyższają ewentualne, chwilowe lepsze samopoczucie związane z jej zwalczeniem.

Zimne okłady na gorączkę – kiedy warto je robić?

Do najczęstszych domowych sposobów zwalczania wysokiej gorączki zalicza się doustne stosowanie leków przeciwgorączkowych (są one dostępne również bez recepty w każdej aptece) oraz wykonywanie zimnych okładów. Na takie rozwiązania warto zdecydować się w momencie, gdy gorączka wynosi powyżej 38,5 stopni Celsjusza i utrzymuje się przez dłuższy czas. Zwłaszcza u dzieci oraz seniorów. Zimne okłady na gorączkę mają powszechne zastosowanie także u kobiet ciężarnych i karmiących piersią, które nie powinny przyjmować leków.

Jak zrobić zimne okłady na gorączkę?

Pierwszym sposobem jest przygotowanie 3 niewielkich ręczników, złożenie ich kilka razy i zanurzenie w zimnej wodzie. Następnie wystarczy odcisnąć nadmiar wody i tak przygotowane okłady umieścić na czole, na karku oraz w okolicy pachwin (uważając, aby nie przykładać ich do narządów płciowych czy okolic pęcherza moczowego). Okłady trzymamy przez około 20 minut, aż do zagrzania się ręczników. Czynność jest całkowicie bezpieczna, dlatego w zależności od potrzeb można powtarzać ją kilkukrotnie w ciągu dnia.

Alternatywą dla mokrych ręczników jest zawinięcie woreczka z lodem w ścierkę kuchenną i przyłożenie go do wspomnianych wcześniej okolic ciała. W tym celu można wykorzystać także każdą inną mrożoną rzecz z zamrażalnika. Ważne jest, aby ani lodu ani mrożonek nie przykładać bezpośrednio do ciała, ponieważ mogą spowodować uszkodzenie skóry. Zawsze przykładamy je przez ręcznik czy ścierkę. W aptekach dostępne są również żelowe okłady, które wystarczy umieścić na kilka godzin w lodówce, a następnie nakładać bezpośrednio na skórę.

Chłodny prysznic na gorączkę

Innym sposobem na bardzo wysokie gorączki jest chłodny prysznic. Nie może być one jednak zimny, ponieważ przy znacznie osłabionym i ogrzanym organizmie mogłoby dojść do wstrząsu. Woda powinna być zaledwie 1-2 stopnie Celsjusza niższa niż aktualna temperatura ciała. Oznacza to, że jeśli mamy gorączkę 39 stopni Celsjusza, nasz prysznic powinien mieć temperaturę 37-38 stopni Celsjusza. Kąpiel trwa maksymalnie 10-15 minut, jednak nie wykonujemy jej częściej niż 2 razy dziennie (optymalnie 1 raz).

Picie chłodnej wody

Na końcu warto wspomnieć o metodach ochładzania organizmu od środka. Choć w trakcie choroby wzrasta ochota na gorące herbaty z miodem, cytryną, cynamonem czy imbirem, w przypadku gorączki warto sięgnąć dodatkowo po chłodną wodę. Tym bardziej, że organizm wymaga wówczas większego nawodnienia – nawet do 3 litrów dziennie. Woda nie może być bardzo zimna. Jeśli nie lubimy czystej wody można do niej dodać odrobinę soku z cytryny.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Piotrowski J., Jędrzejewski T., Pawlikowska M., Kozak W., Znaczenie gorączki i endogennej antypirezy. Perspektywa wykorzystania inhibitorów rozpuszczalnej hydrolazy epoksydowej w farmakologii przeciwgorączkowej, Problemy Nauk Biologicznych, 2/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami