Aktualizacja: 29 września 2023
Zespół suchego oka to nic innego jak zapalenie spojówki i rogówki oka. Wywołane jest przez niedostateczne nawilżanie gałki ocznej. Dolegliwość ta pojawia się gdy dochodzi do zmniejszonej produkcji łez lub gdy posiadają one niewłaściwy skład chemiczny. Przyjrzyjmy się co jeszcze może być przyczyną tego schorzenia oraz jak można je leczyć?
Spis treści
Zespół suchego oka – czym jest?
Zespół suchego oka to schorzenie, podczas którego dochodzi do niewłaściwego procesu nawilżania gałki ocznej. Efektem tego jest wysychanie rogówki i spojówki oka. Zespół suchego oka często występuje u kobiet będących w okresie menopauzy. Towarzyszy również chorobom autoimmunologicznym (twardzina skórna, kolagenoza), dermatologicznym (pemfigoid) i neurologicznym (choroba Parkinsona). Zespół suchego oka może pojawić się również po laserowym zabiegu korekcji wzroku oraz przy stosowaniu leków takich jak np. przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne i retinoidy.
Objawy
Do najczęstszych objawów zespołu suchego oka należy pieczenie oczu oraz wyraźne uczucie suchości. Dodatkowym objawem może być wydzielina w worku spojówkowym, delikatne przekrwienie oraz uczucie piasku pod powiekami. Zdarza się również stwierdzić niewielkie ubytki nabłonka w dolnej część rogówki lub w obrębie szpary powiekowej. Warto zaznaczyć, że objawy mają charakter obustronny i przewlekły. Objawy zwykle nasilają się zimą kiedy mamy styczność z zimnym powietrzem na zewnątrz oraz suchym i ciepłym powietrzem wewnątrz lokalu. Dodatkowo niesprzyjająca jest praca przy komputerze oraz pomieszczenia klimatyzowane i silnie wentylowane.
Co robić w sytuacji pojawienia się objawów?
W przypadku podejrzenia zespołu suchego oka należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby wykonać badania diagnostyczne. W sytuacji dłuższego oczekiwania na wizytę lekarską warto zakupić w aptece tzw. sztuczne łzy, które powinny doraźnie pomóc.
Zespół suchego oka – leczenie
Wyróżnia się kilka sposobów, które mogą zmniejszyć dolegliwości związane z zespołem suchego oka. Należą do nich:
- unikanie sytuacji, które powodują wysuszanie się gałki ocznej, a więc palenie tytoniu, zimne powietrze, suche powietrze, klimatyzacja
- umieszczenie monitora od komputera około 10-20 stopni poniżej poziomu oczu
- noszenie okularów ochronnych, które otaczają twarz i zmniejszają ekspozycję oczu na działanie wiatru
Warto zaznaczyć, że leczenie zespołu suchego oka nie obejmuje leczenia przyczyn tego schorzenia. Polega ono na stosowaniu preparatu, który będzie stanowił zastępstwo dla brakujących łez. W niektórych sytuacjach stosowane są również leki o działaniu przeciwzapalnym np. kortykosteroidy podawane w kroplach cyklosporyna. Takie leczenie odbywa się zawsze pod kontrolą lekarza ze względu na wystąpienie ewentualnych objawów niepożądanych.
Najbardziej zaawansowanym sposobem leczenia zespołu suchego oka jest wykonanie zamknięcia punktów łzowych, które może być tymczasowe (polegające na założeniu specjalnych zatyczek do miejsca punktów łzowych) lub stałe (wykonane za pomocą koagulacji laserowej lub termicznej).
Czy możliwe jest całkowite wyleczenie zespołu suchego oka?
Obecnie nie ma sposobów gwarantujących całkowite wyleczenie tego schorzenia. Objawy zespołu suchego oka zwykle utrzymują się do końca życia.
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Ciekawe i bardzo przydatne informacje, napisane w konkrety i jasny sposób.