Zemsta Faraona (klątwa Faraona) to dolegliwość, która dotyczy głównie turystów. To nic innego jak biegunka podróżnych, którzy spędzają wakacje szczególnie w krajach arabskich m.in. Egipcie czy Turcji. Dolegliwościom żołądkowo-jelitowym towarzyszy ból brzucha, wymioty oraz stan podgorączkowy.
Spis treści
Zemsta Faraona
Zemsta Faraona bardzo często kojarzy się i jednocześnie jest mylona ze zwykłym zatruciem pokarmowym. Nic bardziej mylnego. Jest to dolegliwość układu pokarmowego, która dotyczy europejskich turystów spędzających wakacje w krajach arabskich.
Przyczyny zemsty Faraona
Główną przyczyną pojawienia się tej przykrej dolegliwości jest zupełnie inna flora bakteryjna przewodu pokarmowego mieszkańców Europy. Dlatego też, spotkanie się z całkowicie innymi bakteriami w krajach arabskich wiąże się zwykle z 5-dniową niedyspozycją. Ponadto do zaburzeń ze strony układu pokarmowego przyczynia się zupełnie inne menu. Kuchnia egipska różni się od europejskiej, wzbogacona jest o wiele egzotycznych przypraw, warzyw i owoców. Trzecią, a zarazem równie ważną przyczyną jest gorący klimat jaki panuje w tych krajach. Wysokie temperatury na zewnątrz sprawiają, że aktywność fizyczna ograniczona jest do minimum, a spędzając czas na plaży często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w postaci m.in. okrycia głowy.
Jak objawia się zemsta Faraona
Do głównych objawów dolegliwości żołądkowo-jelitowych turystów zalicza się:
- biegunka;
- ból brzucha;
- osłabienie organizmu;
- złe samopoczucie;
- stan podgorączkowy;
- zawroty głowy.
Należy zaznaczyć, że wyżej wymienione objawy, a także wysoka temperatura w krajach arabskich, mogą doprowadzić również do odwodnienia.
Jak leczyć zemstę Faraona?
Terapia zemsty Faraona polega przede wszystkim na przyjmowaniu środków przeciwbiegunkowych. Dzięki niej zostaje zwiększona wchłanialność wody oraz elektrolitów, co zapobiega odwodnieniu organizmu.
Na co zwrócić szczególną uwagę?
W przebiegu dolegliwości żołądkowo-jelitowych należy szczególnie pamiętać o uzupełnieniu płynów, które zostały w szybki sposób utracone. W tym celu zaleca się picie jedynie wody butelkowanej. Z kolei zrezygnować należy z kawy, herbaty, a także napojów na bazie mleka. Ponadto w tym czasie z diety należy wykluczyć wszelkiego rodzaju alkohole.
Należy uważać na tzw. surowe posiłki, a także owoce, warzywa oraz duże ilości błonnika, które dodatkowo będą potęgować potrzebę wypróżniania się.
Zaleca się natomiast produkty takie jak:
Wskazówka
Należy wziąć pod uwagę fakt, że zemsta Faraona jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci oraz osób starszych. W związku z tym w tego rodzaju przypadkach warto jak najszybciej skorzystać z lokalnej pomocy lekarskiej.
Jak uchronić się przed zemstą Faraona?
W celu uniknięcia przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego podczas wyjazdu wakacyjnego warto przed urlopem stosować środki, które będą korzystnie wpływać na naturalną florę bakteryjną. Mowa tu oczywiście o probiotykach.
Ponadto warto wyposażyć się w leki o działaniu przeciwbiegunkowym jak np. węgiel aktywny, a także środki na gorączkę oraz wymioty.
Podczas urlopu należy unikać wody z kranu, nawet w przypadku myciu zębów. Owoce oraz warzywa należy dokładnie umyć przed spożyciem. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak obranie ich ze skórki. Najbardziej bezpiecznym jedzeniem są potrawy grillowane, pieczone oraz smażone.
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...
Aj te wspomnienia wczasów w Egipcie allinclusive 🙂
Bardzo ważny temat przed wyjazdem za granicę. Ja korzystam także z wywarów warzywnych i zielonych koktajli, one tez wspomagają. Pomocne może być też gotowanie na parze. Co do smażenia nie jestem przekonana podobnie jak i mięso, osoby z wrażliwymi jelitami mogą poczuć dyskomfort i takie posiłki zalegają długo w jelitach. Są tłuste i ciężkostrawne. Stawiam na warzywa i płyny 🙂