Zatrucie alkoholem występuje w momencie gdy spożyjemy zbyt dużą jego ilość i organizm nie jest w stanie przyswoić go lub wydalić. Związki znajdujące się w alkoholu wywołują zaburzenia w prawidłowej pracy ustroju. Mogą powodować m.in. ból głowy, mdłości, osłabienie, wymioty, zaburzenia mowy oraz równowagi.
Spis treści
Czym jest zatrucie alkoholem?
Zatrucie alkoholem bardzo często myli się ze stanem upojenia alkoholowego. Mimo wszystko to nie to samo. Zatrucie organizmu alkoholem to stan, w którym oprócz upojenia występują objawy dodatkowe pod postacią wymiotów, hipotermii, drgawek czy utraty świadomości. Czas zatrucia alkoholowego zależy od wielu czynników m.in. indywidualnych predyspozycji, płci, masy ciała, wieku, sposobu odżywiania się, a także od rodzaju spożywanego alkoholu.
Wskazówka
W momencie gdy stężenie alkoholu mieści się w granicach 0,2-0,5‰ określa się mianem stanu po spożyciu alkoholu. Z kolei o stanie nietrzeźwości mówi się gdy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,5‰.
Jak objawia się zatrucie alkoholem?
Objawy zatrucia alkoholem mogą przybierać różną postać. Należy zaznaczyć, że reakcja organizmu na alkohol jest sprawą bardzo indywidualną i zależy od wielu czynników. Wyróżnia się kilka faz upojenia alkoholowego.
- Faza 0,3-0,4‰ alkoholu we krwi. Dochodzi do poprawy nastroju, a nawet wybuchu euforii. Ponadto pewność siebie zwiększa się przy jednoczesnym zmniejszaniu się samokrytycyzmu. Pogarsza się koordynacja wzrokowa.
- Faza 0,5-0,6‰ alkoholu we krwi. Pobudzona zostaje gadatliwość, a reakcje ruchowe coraz bardziej opóźnione.
- Faza 0,7-2‰ alkoholu we krwi. Czas reakcji organizmu wciąż się wydłuża, pogorszeniu ulega koordynacja ruchowa, równowaga oraz koncentracja. Ponadto logiczne myślenie staje się coraz trudniejsze, przyspieszona zostaje akcja serca oraz wzrasta ciśnienie. Może pojawić się agresja.
- Faza 2-3‰ alkoholu we krwi. Doskwiera duża senność, równowaga oraz koordynacja jest mocno zaburzona, pojawia się niepewny chód oraz nieprawidłowa mowa.
- Faza 3-4‰ alkoholu we krwi. Występują coraz większe zaburzenia świadomości, które mogą przyczynić się nawet do śpiączki. Praca narządów wewnętrznych jest mocno zaburzona, obniża się temperatura ciała oraz spada ciśnienie krwi. W niektórych przypadkach może pojawić się zaburzenie pracy serca oraz zatrzymanie oddechu.
- Faza ponad 4‰ alkoholu we krwi. W tym momencie ciśnienie krwi nagle spada, dochodzi do zaburzeń pracy mięśnia sercowego oraz procesów oddychania. Może wystąpić również śpiączka. Należy wiedzieć, że zatrucie alkoholowe w takiej sytuacji może grozić nawet śmiercią.
Leczenie zatrucia alkoholem
Jeśli wyżej wymienione objawy pojawiły się, należy jak najszybciej udzielić pomocy choremu. Na początku należy ułożyć osobę w pozycji bocznej bezpiecznej. Ułatwi ona wydostanie się wymiotów z ust zatrutej osoby oraz uchroni ją przed zadławieniem.
W sytuacji lekkiego zatrucia alkoholowego, gdzie nie dochodzi do utraty świadomości warto, aby taka osoba znajdowała się w bezpiecznym i ciepłym miejscu. Należy również zadbać o nawodnienie jej organizmu. W najbliższym czasie chory powinien zrezygnować z picia kawy oraz spożywać tylko posiłki lekkostrawne, aby nie nadwyrężały pracy wątroby.
Jeśli natomiast mamy do czynienia z ostrym zatruciem alkoholowym wówczas konieczna jest wizyta lekarska. Jak powszechnie wiadomo alkohol powoduje odwodnienie organizmu, dlatego jak najszybciej należy podać choremu duże ilości płynów (najlepiej wody). Gdy lekarz uzna, że ryzyko zatrzymania się oddechu jest wysokie wówczas może podjąć decyzję o umieszczeniu w drogach oddechowych pacjenta rurki intubacyjnej, po czym przeprowadzić wentylację płuc.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Trzeba uważać z piciem! A może jakiś wpis o leczeniu kaca dla tych lżej zatrutych? 🙂