Aktualizacja: 22 sierpnia 2022
Zasłabnięcie po wysiłku to problem, który może dotyczyć osób w każdym wieku. Najczęściej ma zupełnie błahe powody, w tym słabą kondycję i nieodpowiedni dobór aktywności do własnych umiejętności i możliwości. Może się jednak okazać, że przyczyny są poważniejsze. Bez względu na to, omdlenia podczas aktywności fizycznej wymagają diagnostyki i konsultacji z lekarzem.
Spis treści
Przyczyny omdleń
Omdlenia bardzo często wiążą się z:
- głodzeniem i zaburzeniami odżywiania;
- wysoką temperaturą otoczenia;
- spożywaniem alkoholu;
- niepoprawnym funkcjonowaniem tłoczni brzusznej;
- wysiłkiem fizycznym;
- hipoglikemią;
- przyspieszeniem wzrostu w przypadku dzieci i młodzieży;
- brakiem snu;
- niskim ciśnieniem tętniczym.
Oczywiście może się okazać, że wynikają one ze znacznie poważniejszych przyczyn, np. groźnych chorób. Omdlenia mogą współwystępować z rozwojem nowotworów, chorób sercowo-naczyniowych czy padaczki. W niniejszym artykule przedstawimy Państwu problematykę epizodów zasłabnięcia, pojawiających się podczas aktywności fizycznej.
Zasłabnięcie po wysiłku – z czego może wynikać?
Wyróżnia się 4 rodzaje omdleń, które mogą pojawić się podczas wykonywania aktywności fizycznej:
- odruchowe – nie tylko po wysiłku, ale i podczas przebywania w zatłoczonych miejscach, długim staniu czy zadziałaniu nagłego bodźca. Mogą być poprzedzone nudnościami;
- wywołane hipotensją ortostatyczną – po pionizacji, np. przy przejściu podczas ćwiczeń z pozycji niskich do wysokich;
- kardiogenne – podczas wysiłków w pozycjach leżących i półleżących, z objawami typu kołatanie serca;
- zespół podkradania – podczas ruchów kończyną górną, co wiąże się z nagłą różnicą ciśnienia tętniczego lub tętna między kończynami.
Zasłabnięcie po i podczas wysiłku może mieć wiele przyczyn – mniej lub bardziej poważnych. Bardzo często są to czynniki wspomniane wcześniej, jako główne przyczyny omdleń. Może się okazać, że zasłabnięcie wiąże się po prostu ze zbyt wysoką temperaturą otoczenia, np. podczas ćwiczeń na dworze w godzinach największych upałów. Zwłaszcza, jeśli jednocześnie nie zapewnia się odpowiedniego nawodnienia organizmu. Jeśli chodzi o sam fakt aktywności fizycznej, przyczyny mogą leżeć w zbyt małej wydolności zawodnika, doborze zbyt intensywnych ćwiczeń (niezgodnym z aktualnymi możliwościami osoby ćwiczącej) lub niepoprawnym oddechu (wstrzymywanie powietrza podczas ćwiczeń).
Oczywiście, przyczyny mogą być znacznie poważniejsze. Jeśli do zasłabnięcia dochodzi podczas sportu, mając na myśli choroby najczęściej zakładamy schorzenia serca, i słusznie. Warto udać się do kardiologa, który wykona szereg badań (w tym echo serca i Holter), aby potwierdzić lub wykluczyć problemy z ciśnieniem, niedomykalność zastawek czy niewydolność serca.
Zasłabnięcie po wysiłku – co dalej?
Epizody zasłabnięcia po wysiłku wymagają diagnostyki, zwłaszcza, jeśli pojawiają się notorycznie. Takim osobom na początku doradza się, aby unikały zbyt intensywnych wysiłków – jednak nie jest to do zaakceptowania przez wieloletnich sportowców. Jeśli pacjent przyjmuje niektóre leki, takie jak rozszerzające naczynia krwionośne, stosowane w terapii nadciśnienia tętniczego, należy je odstawić i zastąpić inną grupą preparatów. Przede wszystkim – bez względu na staż sportowy – należy:
- zwiększyć spożycie płynów w ciągu dnia oraz podczas aktywności fizycznej;
- zwiększyć podaż elektrolitów podczas aktywności fizycznej;
- przed treningiem odbyć choćby krótką rozgrzewkę, zaś po treningu pozwolić sobie na kilka minut ochłodzenia ciała i odpoczynku;
- przechodzić z ćwiczeń mniej intensywnych do tych bardziej intensywnych;
- unikać interwałów.
Jeśli przyczyną jest jakakolwiek choroba ogólnoustrojowa lub układowa, należy rozpocząć leczenie przyczynowe. Oczywiście w tym czasie nie należy rezygnować z aktywności. Należy jednak udać się do doświadczonego fizjoterapeuty, który dobierze ćwiczenia indywidualnie do problemu zawodnika i jego możliwości sportowych.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Verma S., Hackel J., Torrisi D., Nguyen T., Omdlenia u sportowców: jak pomóc im znów stanąć na nogi?, Folia Cardiologica Excerpta, 5/2008.
- Wałdoch A., Ereciński J., Gutknecht P., Omdlenia u dzieci i młodzieży – problem diagnostyczny i terapeutyczny, Forum Medycyny Rodzinnej, 1/2008.
zdarzyło mi się parę razy podczas ćwiczeń mieć mroczki przed oczami, ale do takiej skrajności się jeszcze nie doprowadziłam. Jednak warto wiedzieć jak temu przeciwdziałać.