Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 21 listopada 2021

Zalety posiadania kotaZalety posiadania kota zostały już dawno potwierdzone, co z pewnością dokładnie wiedzą wszyscy miłośnicy tych czworonogów. Udowodniono nawet, że bliskość i mruczenie kota może wspierać terapię niektórych chorób przewlekłych. Zajmuje się tym felinoterapia, czyli jedna z dziedzin zooterapii zajmująca się wykorzystywaniem kotów w celach leczniczych.

Wspieranie układu immunologicznego i układu krwionośnego

Zalety posiadania kota są takie, że jego obecność stymuluje nasz układ immunologiczny na zasadzie wytwarzania w organizmie przeciwciał mogących zapobiegać astmie oraz infekcjom oddechowym. W największym stopniu ma to miejsce w przypadku dzieci. Wykazano, że aż o 20% spada ryzyko zawału serca i udaru mózgu – prawdopodobnie posiadanie kota lepiej wpływa na czynność układu sercowo-naczyniowego niż posiadanie psa. Dzieje się tak, ponieważ charakterystyczne drgania akustyczne powodowane mruczeniem posiadają specyficzną częstotliwość, która przyczynia się do obniżania podwyższonego ciśnienia tętniczego.

Ukojenie i odprężenie

Kolejne zalety posiadania kota to pozytywny wpływ na układ nerwowy. Mruczenie pomaga się odprężyć, zrelaksować i pozbyć stresu nagromadzonego w ciągu całego dnia. Udowodniono, że przebywanie w obecności kota (a w szczególności gdy znajduje się on na naszych kolanach i wydaje charakterystyczne mruczenie) zwiększa fizjologiczną produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Wspomaga to leczenie depresji, wahań nastroju czy niektórych fobii.

Działanie przeciwbólowe

Położenie kota w bolącym miejscu może uśmierzać dolegliwości bólowe, dzięki ujemnemu jonizowaniu jego sierści. Zjawisko to zostało dość dobrze poznane – ból na danym obszarze ciała powoduje jonizowanie dodatnie, zaś sierść kota ujemne. Obydwa czynniki łącząc się ze sobą ulegają neutralizacji, co skutkuje zmniejszeniem dolegliwości. Warto korzystać z tego mechanizmu pod warunkiem, że nie mamy uczulenia na sierść kota.

Zalety posiadania kota w sferze psychicznej

Ukojenie i odprężenie to nie wszystkie zalety posiadania kota w odniesieniu do sfery emocjonalnej i psychicznej. Koty są specyficznymi zwierzętami – wymagają od opiekuna dużych pokładów cierpliwości i spokoju. Koty uznaje się za dostojne, eleganckie zwierzęta, chodzące zawsze własnymi ścieżkami. W związku z tym, gdy kot sam z siebie przyjdzie do właściciela, aby ulokować się na jego kolanach i spędzić w ten sposób wolny czas, mamy poczucie dużej więzi z nim. Wpływa to na zadowolenie z życia, optymizm oraz ogólne samopoczucie. W końcu nie można zmusić kota to miłości czy przywiązania.

Zalety posiadania kota w aspekcie gospodarstwa domowego

Choć w blokach nie ma to aż tak dużego znaczenia, to w domach jednorodzinnych na wsiach posiadanie kota w celach praktycznych ma powszechne zastosowanie. Koty sprawnie łapią myszy, inne gryzonie oraz szkodniki, które mogłyby zaszkodzić zbiorom rolniczym czy naszym zapasom żywności. Koty posiadają naturalny instynkt łowiecki. Biorąc to pod uwagę mieszkając w bloku warto dobrze zabezpieczyć balkon i okna, aby kot nie wyskoczył w pogoni za ptakiem.

Zalety posiadania kota

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Goleman M., Drozd L., Karpiński M., Czyżowski P., Felinoterapia jako alternatywna forma terapii z udziałem zwierząt, Medycyna Weterynaryjna, 68/2012.
  2. Bednarczyk M., Felinoterapia jako forma wsparcia włączenia społecznego i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Student Niepełnosprawny, Szkice i Rozprawy, 10/2017.
  3. Horoszewicz E., Tomczak E., Niedziółka R., Zwierzę terapeutyczne – kot, Wiadomości Zootechniczne, 4/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami