Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 5 sierpnia 2024

Wpływ słońca na samopoczucieKorzystny wpływ słońca na samopoczucie został udowodniony już dawno. Odpowiednia, świadoma ekspozycja ma kluczowe znaczenie dla produkcji hormonów szczęścia oraz obniżania codziennego poziomu stresu. Ważne jednak, aby korzystać z kąpieli słonecznych w umiarkowanym stopniu i stosując odpowiednie zabezpieczenia. W innym razie narażamy się na szkodliwe działanie nadmiernego promieniowania UV. Choć ostatnimi czasy tak wiele mówi się o negatywnym wpływie przebywania na słońcu, nie można pomijać też zalet.

Wpływ słońca na samopoczucie

Aby czuć się dobrze i każdego dnia mieć wysoki poziom energii, należy zadbać o połączenie kilku czynników: zdrowej diety i suplementacji, systematycznej aktywności fizycznej, wysypiania się, unikania stresu oraz przebywania na słońcu. Jak ostatni czynnik wpływa na samopoczucie?

Serotonina

Odpowiednia dawka promieniowania słonecznego jest niezbędna, aby w organizmie człowieka miejsce miała produkcja serotoniny. Serotonina jest ważnym neuroprzekaźnikiem i hormonem, nazywanym wręcz potocznie hormonem szczęścia. Odpowiada m.in. za regulacje czynności całego ośrodkowego układu nerwowego, obniżanie poziomu hormonów stresu i poprawę samopoczucia. Dzięki niej czujemy się pełni energii i motywacji do działania, a subiektywne uczucie zmęczenia emocjonalnego znacznie spada. Dla produkcji serotoniny wystarczy tak naprawdę kilkanaście minut przebywania na słońcu.

Witamina D3

Promieniowanie słoneczne jest też niezbędne do endogennej produkcji witaminy D, zaliczanej do grona witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Nie ma odpowiednich źródeł pokarmowych tego związku, dlatego zaleca się przebywanie na słońcu i suplementację. W organizmie człowieka prowitamina D3, pod wpływem promieniowania słonecznego UVB, jest przekształcana do prewitaminy D3, ta zaś, pod wpływem ciepła, ulega izomeryzacji do witaminy D3. Jej syntezę nawet o ponad 90% mogą obniżać: zwiększona ilość melatoniny w skórze oraz stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi. Aby doszło do produkcji witaminy D w organizmie, niezbędne jest codzienne przebywanie na słońcu przez 15 minut z odkryciem nóg, rąk i twarzy.

Witamina D uczestniczy w zapewnieniu odpowiedniego poziomu serotoniny w organizmie, a także wzmacnia odporność, zwiększa wytrzymałość mięśni oraz pobudza krążenie. Udowodniono, że może łagodzić zawroty głowy i bóle głowy, przeciwdziała bezsenności oraz reguluje gospodarkę hormonalną całego ustroju. Z tego względu przyczynia się do dobrego samopoczucia każdego dnia.

Uspokojenie organizmu

Po całym dniu ciężkich obowiązków i zmartwień chwila spędzona na słońcu (np. na kocu we własnym ogródku, w parku, na plaży itd.) potrafi efektywnie uspokoić układ nerwowy. Zapewnia wewnętrzne odprężenie organizmu, rozluźnia mięśnie, wycisza. Dotyczy to zwłaszcza promieniowania słonecznego w okolicach zachodu słońca lub tuż przed jego wystąpieniem, czemu dodatkowo towarzyszy charakterystyczna, senna aura. Poranne słońce pojawiające się podczas wschodu może działać odwrotnie – pobudza, dodaje energii i sił, wzmacnia koncentrację. Słońce od tysięcy lat wykorzystywane jest w lecznictwie alternatywnym, co ma zastosowanie do dnia dzisiejszego. Metoda leczenia słońcem nazywa się helioterapią.

Helioterapia – wskazania

Podstawowe wskazania do zastosowania helioterapii są następujące:

Helioterapię stosuje się też przy wielu problemach natury psychicznej i emocjonalnej, np. przy wypaleniu zawodowym, przewlekłym zmęczeniu, przetrenowaniu, depresji, wahaniach nastroju.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Stępień A., Walecka-Kapica E., Błońska A., Klupińska G., Rola tryptofanu i serotoniny w patogenezie i leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego, Folia Medica Lodziensia, 2014, 41/2:139-154.
  2. Krasińska A., Skowrońska B., Znaczenie witaminy D u pacjentów z nadmierną masą ciała – nowe zasady suplementacji, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 2/2014.
  3. Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami