Aktualizacja: 11 lipca 2022
Woda brzozowa to kosmetyk o szerokich właściwościach pielęgnacyjnych. Jest skuteczna w walce z cienkimi, słabymi i przetłuszczającymi się włosami. Zapobiega także ich wypadaniu. Czym jest woda brzozowa, co w sobie kryje oraz jak należy ją stosować? Przyjrzymy się jej bliżej.
Spis treści
Czym jest woda brzozowa?
Początkowo woda brzozowa była kojarzona z dość słabym i tanim kosmetykiem dla mężczyzn. Dziś stanowi bardzo cenny preparat, który wykazuje szerokie właściwości pielęgnacyjne. Woda brzozowa to roztwór soku brzozowego i alkoholu. Pozyskiwana jest z drzew rosnących na północnej półkuli ziemi. Jak powstaje? Początkowo z drzew wydobywa się sok brzozowy, a następnie z soku produkuje się wodę brzozową. Najpierw przeznaczeniem jej było wzmacnianie włosów, nadawanie im puszystości oraz zapobieganie powstawaniu łupieżu. Tak jest i teraz, choć słyszy się o jej coraz szerszym spektrum działania na nasz organizm.
Woda brzozowa to preparat, którym odżywiamy i chronimy swoje włosy przed wszelkimi chorobami. Poleca się ją głównie osobom z nadmiernie przetłuszczającymi się włosami oraz mającym problemy z ich wypadaniem.
Jak należy stosować wodę brzozową?
Woda brzozowa może być stosowana na różne sposoby. Można ją bezpośrednio nakładać na suche lub mokre włosy, zaraz po umyciu. Niektórzy stosują wodę brzozową jako sok do picia, wzmacniając tym nie tylko włosy, ale i cały organizm. Warto pamiętać, że nie ma dużego znaczenia o jakiej porze nakładana jest woda brzozowa na włosy, natomiast liczy się przede wszystkim sposób w jaki to robimy. Istotne jest przy jej aplikacji wykonywanie masażu na skórze głowy. Jest to czynność, która poprawia krążenie skóry głowy powodując jej lepsze odżywienie. Dodatkowo wzmacnia cebulki włosów oraz odbudowuje ich strukturę.
Właściwości wody brzozowej
Woda brzozowa to przede wszystkim źródło garbników, śluzów, olejków eterycznych, fitohormonów, fitosteroli, witamin i minerałów. Zawiera także aminokwasy np. cytrulinę, żywice, flawonoidy, kwas salicylowy i saponiny.
Regularnie stosowana woda brzozowa przede wszystkim wzmacnia cienkie, osłabione i pozbawione objętości włosy. Dzięki swoim wielu składnikom odżywczym pobudza cebulki włosów i stymuluje je do regeneracji. Zapobiega wypadaniu włosów oraz łysieniu. Dodatkowo hamuje procesy nadmiernej pracy gruczołów łojowych skóry głowy, zapobiegając tym samym ich przetłuszczaniu się. Chroni także skórę głowy przed pojawieniem się łupieżu.
Dzięki stosowaniu wody brzozowej włosy zyskują blask, stają się bardziej wytrzymałe i puszyste, a także wyglądają na zdrowe i zadbane. Zauważalne jest także ograniczenie ich wypadania oraz poprawienie się ich gęstości. Podczas regularnego stosowania wody, na granicy skóry twarzy i owłosionej skóry głowy, widoczne są delikatne tzw. baby hair. Świadczy to o stymulacji cebulek do szybszego wzrostu włosów.
Kiedy można spodziewać się pierwszych efektów?
Efekty poprawy kondycji włosów widoczne są po około miesiącu od rozpoczęcia jej stosowania. Warto pamiętać, aby uzyskać właściwy efekt wodę brzozową należy stosować regularnie.
Gdzie można kupić wodę brzozową?
Wodę brzozową można kupić głównie w drogeriach, niekiedy w aptekach lub sklepach z naturalnymi kosmetykami.
Czy woda brzozowa działa tylko na włosy?
Zdecydowanie nie. Woda brzozowa to również doskonały kosmetyk sprawdzający się także w pielęgnacji skóry twarzy. Bardzo korzystnie wpływa na cerę trądzikową, tłustą i problematyczną. Wykazuje ona właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Hamuje także produkcję sebum skóry, które jest jedną z przyczyn powstawania różnego rodzaju wykwitów. Woda brzozowa redukuje przebarwienia skóry wynikające z jej nadmiernej ekspozycji na słońce.
Woda brzozowa pomocna jest przy kamicy nerkowej, ponieważ wpływa regulująco na pracę układu moczowego i nerek. Polecana jest też osobom mającym problem z wątrobą, ponieważ pobudza ją do prawidłowego działania i wpływa na oczyszczanie organizmu z toksyn. Woda brzozowa zwiększa także ogólną odporność organizmu. Zatem wskazane jest stosowanie jej przez osoby osłabione permanentnym stresem, dużą ilością pracy czy przebyciem ciężkiej choroby.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Bilek M., Staniszewski P., Zanim popłynie sok brzozowy… część I, Las Polski, 22/2018.
- Bilek M., Sosnowski S., Pytko J., Badania trwałości soków drzewnych brzozowych, Polish Journal for Sustainable Development, 20/2016.
- Bilek M., Pytko J., Dżugan M., Sosnowski S., Możliwość wydłużenia trwałości soku brzozowego poprzez sporządzanie napoju o polepszonych walorach smakowych i prozdrowotnych, Postępy Nauki i Technologii Przemysłu Rolno-Spożywczego, 4/2016.
nigdy o niej nie słyszałam, a z opisu wynika, że to coś dla mnie 🙂
Dziś wszelkiego rodzaju hydrolaty i wodne preparaty powracają do łaski, a kiedyś traktowane były jako coś pospolitego.
Uwielbiam naturalne kosmetyki
Musze koniecznie spróbować. Wcześniej nie słyszałam o jej dobroczynnym działaniu na włosy 🙂
Nigdy nie miałam z nią do czynienia, ale chyba się przekonam i spróbuję 🙂 Pozdrawiam 😉
Ohh jestem zwolenniczką naturalnych produktów! Polecam wodę brzozową jak najbardziej, mój tata za młodu jeździł do Lasu każdej wiosny na zbiory bo to właśnie wiosną wszystko budzi się do życia. Mój dziadek miał niesamowicie gęste i sztywne włosy w wieku 83 lat, dlatego że każdego dnia przeczesywał włosy wodą brzozową 🙂
nie słyszałam o tym by woda brzozowa pomagała na włosy ale dobrze wiedzieć. Polecasz jakiś sklep gdzie można ją kupić?
Pomaga Pomaga zdecydowanie, mój dziadek stosował każdego dnia i pomimo sędziwego wieku miał dosłownie szczotę na głowie ;D
Czytałam już o wspaniałych włąściwościach wody brzozowej, ale do tej pory nie miałam przyjemności stosować.