Aktualizacja: 4 czerwca 2024
Wiolaksantyna to organiczny związek chemiczny zaliczany do ksantofili, które z kolei są składową karotenoidów. Pełni ważną funkcję w organizmach, w których się znajduje (zwłaszcza w roślinach), ale także wspiera zdrowie człowieka, gdy jest spożywana na co dzień. Po wyizolowaniu bywa wykorzystywana w przemyśle spożywczym jako barwnik o skrócie E161e.
Spis treści
Wiolaksantyna – charakterystyka
Dotychczas zidentyfikowano ponad 600 karotenoidów, spośród których 60 występuje w codziennej diecie człowieka, a 20 można wykryć we krwi. Karotenoidy to substancje nadające barwę od żółtej do czerwonej zarówno roślinom, jak i zwierzętom. W codziennej diecie znaleźć je można m.in. w pomidorach, marchewkach, dyni, brzoskwiniach czy truskawkach. Wśród tych cennych karotenoidów znajduje się wiolaksantyna – organiczny związek chemiczny o wzorze sumarycznym C40H56O4 oraz masie molowej 600,85 g/mol.
Wiolaksantyna – znaczenie dla roślin
Wiolaksantyna uczestniczy w tzw. cyklu ksantofilowym, którego głównym celem jest ochrona rośliny przed nadmiarem światła. Może przekształcać się w zeaksantynę, co odbywa się z udziałem deepoksydazy wiolaksantyny i epoksydazy zeaksantyny. Produktem pośrednim jest anteraksantyna. Cykl ksantofilowy gwarantuje możliwie najlepszą ochronę przed nadmiarem światła roślinom oraz glonom. Finalnie u roślin wyższych wiolaksantyna przekształca się za sprawą syntazy neoksantynowej w neoksantynę, jednak przy odpowiednim naświetleniu może ulec powtórnej przemianie w anteraksantynę.
Wiolaksantyna – działanie prozdrowotne
Dla organizmu człowieka większe znaczenie ma zeaksantyna, w którą wiolaksantyna może się przekształcać. Udowodniono, że:
- zmniejsza ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej;
- ma działanie antyoksydacyjne, eliminuje więc nadmiar wolnych rodników tlenowych;
- działa na zasadzie naturalnego filtru UV, chroniąc przed szkodliwym działaniem nadmiernego promieniowania słonecznego;
- wspiera kondycję skóry, opóźniając jej starzenie się;
- poprawia odporność.
Dopuszczalne dzienne spożycie wiolaksantyny wynosi 5 mg na 1 kg masy ciała człowieka. Są to ilości bardzo duże, zatem nie obserwuje się przedawkowania czy toksycznego działania nadmiaru w związku z dietą.
Wiolaksantyna w przemyśle spożywczym
Wiolaksantyna może być wykorzystywana w przemyśle spożywczym jako naturalny, pomarańczowy barwnik, oznaczany na etykietach produktów spożywczych skrótem E161e. Stosuje się ją jednak dość rzadko, znacznie częściej zastosowanie znajduje np. żółcień pomarańczowa (E110), kurkumina (E100) bądź ryboflawina (E101).
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gryszczyńska A., Gryszczyńska B., Opala B., Karotenoidy. Naturalne źródła, biosynteza, wpływ na organizm ludzki, Postępy Fitoterapii, 2/2011.
- Igielska-Kalwat J., Gościańska J., Nowak I., Karotenoidy jako naturalne antyoksydanty, Postepy Hig Med Dosw, 2015; 69: 418-428.
- Przybysz M., Popis E., Konarska M., Sakowska A., Produkcja oraz handel wybranych warzyw będących głównym źródłem karotenoidów w Polsce i na świecie, Zeszyty Naukowe Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, zeszyt 1, 2016: 211-223.
Zostaw komentarz