Wasabi (chrzan japoński) należy do najmocniejszych przypraw na świecie. Swoją intensywność zawdzięcza izotiocyjanianom, czyli naturalnym substancjom, które powstają na skutek ucierania świeżego kłącza rośliny. Jakie właściwości wykazuje wasabi oraz gdzie znalazło zastosowanie?
Czym jest wasabi?
Wasabi (chrzan japoński) jest byliną, której najbardziej wartościową częścią jest kłącze. Naturalnie rosnące można spotkać m.in.w Japonii czy Tajwanie. Jej uprawy występują również w Nowej Zelandii oraz Ameryce Północnej. Powszechnie na rynku dostępne jest pod postacią kłącza, łodygi, suszonego proszku lub pasty. Najczęściej jednak spożywa się w tej ostatniej formie. Zwykle stanowi świetny dodatek do sushi, ale również do innych potraw. Ze względu na wysokie koszty uprawy chrzanu japońskiego, ciężko jest spotkać prawdziwe wasabi, ale jeśli się to już uda, posiada wysoką cenę.
Właściwości wasabi
Wbrew pozorom wasabi zawiera w swym składzie szeroki wachlarz składników odżywczych. Należą do nich witamina A, witamina C oraz kompleks witamin z grupy B. Z tego też względu wspomaga odporność naszego organizmu, wzrok oraz przyspiesza procesy trawienne.
Nie od dziś wiadomo, że wasabi wykazuje właściwości przeciwbakteryjne oraz grzybobójcze. Włączanie więc tego produktu do diety pomaga w momencie gdy dopadnie nas przeziębienie lub grypa. Ostry, a zarazem dość specyficzny smak stymuluje produkcję soków trawiennych, dzięki czemu stymuluje przemianę materii, a także zapobiega biegunkom, wzdęciom i zaparciom. Korzystanie z wasabi jest wskazane w sytuacji zatrucia pokarmowego, że względu na przyspieszenie eliminacji z organizmu szkodliwych substancji oraz jednoczesne nasilenie procesów zdrowienia.
W jego składzie znaleźć można również beta-karoten oraz glukozynolany niszczące bakterie E.coli oraz gronkowca złocistego.
Dzięki obecnym w wasabi izotiocyjaninom chrzan japoński może hamować rozwój komórek nowotworowych, dlatego warto jeść wasabi, nawet w celach profilaktycznych.
Wykorzystuje się je także do robienia okładów przy bólach reumatycznych, mięśniowych oraz o podłożu nerwowym. Z kolei jego intensywny aromat skutecznie udrażnia drogi oddechowe.
W składzie znaleźć można również wiele związków mineralnych tj. sód, potas, fosfor, magnez, cynk, co oznacza, że jest produktem bardzo wartościowym. Stanowi również źródło białka oraz cennego błonnika pokarmowego.
Wasabi w kuchni
Ta wyrazista przyprawa to nie tylko niezastąpiony składnik kuchni japońskiej, która służy do wzbogacania smaku sushi, ale również dań polskich na bazie wołowiny, wieprzowiny, ryb, a nawet dziczyzny. Stanowi również składnik ostrych sosów oraz dipów przygotowywanych na zimno.
Kto powinien unikać wasabi?
Mimo tak wielu korzystnych właściwości zdrowotnych należy zdawać sobie sprawę z faktu, że nie każdemu służy. Przyjmowanie go w dużych ilościach może przyczynić się do uszkodzenia wątroby. Ponadto wasabi może uczulać oraz wywoływać ryzyko wystąpienia zaburzeń u osób cierpiących na problemy z krzepliwością krwi.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz