Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 13 stycznia 2025

Warzywa psiankowate a stawyWarto wiedzieć, jak łączą się warzywa psiankowate a stawy. Coraz więcej osób, w tym dietetyków i specjalistów zajmujących się zdrowym żywieniem, interesuje się tym, jak wpływa spożycie tego rodzaju warzyw na zdrowie i kondycję narządu ruchu. Wykazano, że takie połączenie rzeczywiście istnieje. Oto najważniejsze informacje w tym zakresie.

Warzywa psiankowate – czym są?

Warzywa psiankowate to liczna grupa roślin, na którą składa się blisko 2500 gatunków. Cieszą się ogromną popularnością w kuchni polskiej i światowej. Do grona tych warzyw zaliczamy między innymi:

  • pomidory – liczne odmiany sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się pomidory rzymskie, pomidory kiściowe i pomidory malinowe, choć ostatnimi czasy rośnie popularność pomidorów czekoladowych czy pomidorków koktajlowych. Są to warzywa bogate w antyoksydanty, zwłaszcza likopen i karotenoidy;
  • papryka – kupić można paprykę żółtą, zieloną lub czerwoną, inny podział wyróżnia papryki słodkie i papryki ostre. To cenna skarbnica witaminy C, karotenoidów, kwasu foliowego;
  • ziemniaki – najpopularniejsze warzywo na polskich stołach od wielu lat. Stanowi podstawowy składnik obiadów. Ziemniaki są niezbędne do przygotowania klasycznych frytek, puree, farszu do pierogów ruskich, kopytek, placków ziemniaczanych, licznych zup;
  • bakłażany – wyglądem przypominają cukinię, różnią się jednak charakterystycznym, fioletowym zabarwieniem łupki. Można z nich przyrządzać nowoczesne leczo lub dania jednogarnkowe, dobrze sprawdzają się też pieczone i faszerowane różnymi dodatkami. Są świetnym źródłem zwłaszcza witamin z grupy B.

Część warzyw psiankowatych można spożywać na surowo, inne zaś wyłącznie po obróbce termicznej. Są one wartościowym źródłem składników odżywczych, choć ostatnimi laty coraz częściej analizuje się ich wpływ na kondycję i zdrowie stawów. Zarówno u osób zdrowych, jak i tych, które już zmagają się z różnymi problemami narządu ruchu.

Warzywa psiankowate a stawy

Niektóre źródła dostępne dla każdego czytelnika sugerują, że warzywa psiankowate mogą działać prozapalnie i tym samym nasilać objawy zapalenia stawów. Jednak nie ma jednoznacznych dowodów naukowych potwierdzających te tezy. W przypadku osób z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak RZS, istnieje przypuszczenie, że nadmierne spożycie warzyw psiankowatych może nasilać objawy, zwłaszcza w aspekcie bólu stawów i sztywności stawów oraz nasilania stanów zapalnych w okresach zaostrzeń choroby. Jednak warto pamiętać, że reakcje te są bardzo indywidualne. Każdy konsument może inaczej reagować na systematyczne spożywanie warzyw psiankowatych.

Warzywa psiankowate a zdrowie człowieka

Warto też zaznaczyć, że warzywa psiankowate są źródłem glikoalkaloidów, związków zawierających w swoich cząsteczkach azot. W nadmiernych ilościach związki te wykazują toksyczne działanie w stosunku do układu nerwowego człowieka. Wykazano, że przyjmowane przewlekle i w wysokich dawkach obniżają produkcję acetylocholiny, istotnego neuroprzekaźnika. Tym samym mogą przyczyniać się do występowania dolegliwości takich jak ból głowy, nudności i wymioty, biegunki czy dolegliwości bólowe brzucha. Badania pokazują, że toksyczny efekt glikoalkaloidów jest zauważalny przy dawce 1-2 mg/kg masy ciała.

Jednak należy podkreślić, że zdrowa i zbilansowana dieta, opierająca się na różnorodnych grupach pokarmów, nie wpłynie negatywnie na stawy czy na zdrowie, lecz wręcz przeciwnie – uzupełni niedobory pokarmowe w sposób kompleksowy. W diecie szczególnie niepożądana jest rutyna. Jeśli przez długi czas dzienny jadłospis będzie bazował wyłącznie na np. ziemniakach, możemy zauważyć nie tylko niedobory pokarmowe, ale i konsekwencje nadmiaru niektórych alkaloidów. Jednak ziemniaki do obiadu, gdy inne posiłki bazują na zupełnie odmiennych warzywach, nie wpłynie negatywnie na zdrowie. Wszędzie liczy się umiar oraz świadomość kompozycji grup pokarmowych.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jak dbać o kręgosłup, kości i stawy?, FZJN, 2021.
  2. Ciborowska H., Ciborowski A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami