Wapno na alergię, w postaci rozpuszczalnej do picia, stosuje się w przypadku kataru siennego, wysypki skórnej czy łzawienia oczu. Objawy te bowiem występują głównie wiosną, kiedy cała otaczająca nas roślinność budzi się do życia. Mimo że tego rodzaju symptomy nie należą do groźnych to jednak nie wolno ich lekceważyć.
Spis treści
Dlaczego stosujemy wapno na alergię?
Powszechnie istnieje teoria, że wapno rozpuszczalne do picia pozwala łagodzić objawy uczulenia, do których należy wysypka skórna, świąd, łzawienie oczu, katar sienny czy obrzęki. Tego rodzaju stwierdzenie wynika z teorii, że powodem wystąpienia alergii w organizmie człowieka jest niedobór jonów wapnia. Stąd też, suplementacja wapnem w momencie alergii skutecznie łagodzi jej objawy.
Dodatkowo wapno wykazuje właściwości uszczelniające komórki śródbłonka naczyń krwionośnych, co przekłada się na zmniejszenie obrzęków, które utrudniają funkcjonowanie alergikom. Należy jednak wiedzieć, że wapno nie należy do leków o działaniu przeciwalergicznym. Oznacza to, że jest preparatem wspomagającym terapię przeciwalergiczną. Nie należy go więc stosować w tzw. monoterapii (terapii wykorzystującej działanie jednego leku), a w terapii bazującej na lekach typowo antyalergicznych. Wnioskując, wapno stanowi preparat wspomagający leczenie antyalergiczne.
Zobacz również: Wysypka alergiczna.
Właściwości wapna
Obecnie słyszy się, że wapno jest również sprawdzonym sposobem na przeziębienie. Jednak nie zaleca się go w przypadku schorzeń górnych dróg oddechowych. Jak się okazuje zażywanie go zagęszcza wydzielinę oskrzelową, przez co powoduje utrudnienie jej odkrztuszania podczas kaszlu. Z kolei gęsty śluz przyczynia się do zaburzenia funkcji rzęsek w układzie oddechowym i zalegania wydzieliny. To z kolei stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii i wtórnego zakażenia bakteryjnego.
Ponadto wapno należy do naturalnych preparatów, które pomaga pozbyć się zalegających metali ciężkich z organizmu. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby mające kontakt z metalami, które pracują w zakładach produkujących szkło, akumulatory, kable czy czcionki drukarskie, a także pracownicy hut miedzi i cynku.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie wapna?
Decydując się na zakup wapna warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów dotyczących takiego produktu. Należy do nich:
- forma w jakiej występuje substancja czynna
- zawartość jonów w jednej formie leku (tabletce, saszetce, syropie)
- ekonomiczność preparatu
- postać leku.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz