Kolagen do picia
Kolagen do picia

uzależnienie od telefonuUzależnienie od telefonu stało się tak powszechnym i poważnym problemem XXI wieku, że doczekało się nawet swojej medycznej nazwy. Brzmi ona fonoholizm. Media wywołują dość nietypowy efekt – jest nim immersja. Oznacza zanurzenie się w zawartość medium, które prowadzi do utraty kontaktu zmysłowego ze światem rzeczywistym. To kolejny aspekt, który sprawia, że nowe media są wysoce uzależniające.

Uzależnienie od telefonu – czym jest?

Telefony komórkowe w dzisiejszych czasach służą nie tylko do wykonywania rozmów telefonicznych czy wysyłania krótkich wiadomości tekstowych, ale stają się przenośnymi komputerami, odtwarzaczami muzycznymi, dyktafonami, odbiornikami radiowymi, urządzeniami do nawigacji samochodowej i logowania się w sieć internetu, notatnikami, kalendarzami, aparatami fotograficznymi i kamerami cyfrowymi. Przeciętna osoba nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez telefonu komórkowego. W ten sposób pracuje, uczy się, sprawdza godzinę, pogodę czy rozkład komunikacji miejskiej. Kontaktuje się z najbliższymi, a także (za pomocą mediów społecznościowych) tworzy własny, pożądany wizerunek.

Wszystko to sprawia, że zdecydowana większość osób staje się uzależniona od telefonu komórkowego. Przyczyny uzależnienia od telefonu oscylują wokół emocji i psychiki danej osoby. Osoby uzależnione m.in.:

  • obawiają się samotności oraz często cierpią na fobię społeczną;
  • przejawiają silną potrzebę przynależności do grupy i zdobycia jej uznania. Przykładowo, prowadzenie licznych rozmów telefonicznych może świadczyć w oczach innych osób, że jego właściciel intensywnie uczestniczy w relacjach społecznych i że jest potrzebny wielu osobom;
  • chcą sprawować stałą kontrolę nad obiektem swoich uczuć.

By mówić o jakimkolwiek uzależnieniu, musi ono trwać przez jakiś czas, absorbować osobę nim dotkniętą i przeszkadzać jej w codziennym funkcjonowaniu na tyle intensywnie, że dostrzeże ona problem samodzielnie lub dostrzegą go osoby z rodziny lub koledzy z pracy.

Uzależnienie od telefonu – konsekwencje

Tego typu uzależnienia przekładają się na powstawanie licznych problemów w nawiązywaniu relacji i tworzeniu związków w rzeczywistości. Ponadto nadmierne komunikowanie się poprzez media społecznościowe przyczynia się do zatracania potrzeb komunikowania się w rzeczywistości. Ma to wysoce negatywny wpływ na wszystkie relacje oraz na utrzymanie więzi międzyludzkich. Jest szkodliwe dla całych rodzin. Powoduje bowiem zanik relacji pomiędzy najbliższymi osobami. Warto podkreślić, że relacje mają fundamentalne znaczenie dla rozwoju każdego człowieka.

Jak rozpoznać uzależnienie od telefonu?

Uzależnienie od telefonu bardzo łatwo rozpoznać. Osoba uzależniona wykazuje następujące cechy zachowania:

  • po przebudzeniu się w pierwszej kolejności sprawdza telefon, często jeszcze przed wstaniem z łóżka;
  • zabiera telefon wszędzie tam, dokąd się udaje – nawet jeśli tylko przechodzi z jednego pomieszczenia do drugiego. Uzależniony bierze telefon nawet do toalety, korzystając z niego przy załatwianiu potrzeb;
  • nie wyobraża sobie opuszczenia domu bez telefonu komórkowego;
  • odczuwa ciągły przymus kontaktowania się z innymi za pośrednictwem telefonu lub mediów społecznościowych;
  • będąc na wycieczkach czy rodzinnych spotkaniach stale sprawdza nowości na swoim telefonie;
  • odczuwa głęboki dyskomfort (zły nastrój, niepokój, ataki paniki) w sytuacji, kiedy jest pozbawiona dostępu do naładowanego aparatu komórkowego.

Korzystanie z telefonu przez osobę uzależnioną nie jest uwarunkowane koniecznością, lecz czynnikami o charakterze emocjonalnym i społecznym.

Jak leczyć uzależnienie od telefonu?

Na samym początku warto spróbować domowych metod walki z takim uzależnieniem. Często okazują się być wystarczające. Przede wszystkim:

  • 30 minut po obudzeniu się i 30 minut przed pójściem spać nie korzystaj z telefonu komórkowego, konsekwentnie wydłużając ten czas w kolejnych dniach do 60 minut lub 90 minut;
  • znajdź w ciągu dnia czas dla siebie. Wykonuj czynności, podczas których zostawisz telefon w innym pomieszczeniu lub w domu – czytaj książkę, wyjdź na spacer, gotuj, układaj puzzle, uprawiaj sport;
  • usuń z telefonu aplikacje, które zajmują Ci zbyt wiele czasu;
  • postaraj się nie odpisywać na wiadomości od razu, jeśli nie są pilne, np. związane z pracą;
  • korzystaj z alternatyw aplikacji – kup zwykły budzik i zegarek na rękę, aby sprawdzać czas, w domu słuchaj muzyki z radia, a nie z telefonu, zaopatrz się w kalendarz książkowy itd.

Jeśli mimo takiego postępowania uzależnienie nie przemija lub nie jesteś w stanie zastosować się do wspomnianych sposobów, skonsultuj się z psychoterapeutą. Uzależnienie od telefonu wymaga profesjonalnego leczenia. W innym razie może negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie fizyczne, zdrowie psychiczne, zdrowie emocjonalne oraz na relacje interpersonalne.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Czerski W., Nomofobia – szczególnie groźna odmiana uzależnienia od telefonu komórkowego, Informatyka, 3/2018.
  2. Olszewska E., Uzależnienie od telefonu komórkowego jako nowe wyzwanie edukacji dla bezpieczeństwa, Zeszyty Naukowe WSOWL, 4/2013.
  3. Sarnowski P., Stelmaszczyk A., Fonoholizm – uzależnienie naszych czasów, Kultura i Wychowanie, 1/2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami