Uzależnienie od narkotyków z całą pewnością jest jednym z najpoważniejszych, najgroźniejszych i najtrudniejszych w leczeniu uzależnień. Może doprowadzić do zakażenia groźnymi chorobami, a nawet do śmierci. Wywołuje nieodwracalne często zniszczenia w organizmie – zarówno w psychice osoby uzależnionej, jak i w aspekcie fizycznym. Wymaga pilnego leczenia, nierzadko w zamkniętych ośrodkach ds. leczenia uzależnień.
Spis treści
Uzależnienie od narkotyków – charakterystyka
Destrukcyjne działanie narkotyków na mózg, które najczęściej doprowadza do uzależnienia, rozpoczyna się od patologicznej, niezwykle silnej stymulacji części mózgu nazywanej układem nagrody. Ukształtował się on w procesie ewolucji po to, aby człowiek po zaspokojeniu głodu, pragnienia lub po akcie seksualnym (czynnościach biologicznie niezbędnych do przetrwania i przekazania genów potomstwu) odczuwał satysfakcję i chciał te czynności powtarzać. Przyjęcie narkotyku i jego połączenie z właściwym receptorem wyzwala te same procesy neurochemiczne, jakie towarzyszą czynnościom wiążącym się z odczuwaniem przyjemności.
Narkotyki zakłócają prawidłowy rytm funkcjonowania układu nagrody, przejmują nad nim kontrolę i stymulują sekrecję dopaminy z siłą wielokrotnie większą niż jakiekolwiek bodźce naturalne. W konsekwencji doprowadzają do nagłego, silnego wzrostu stężenia neuroprzekaźnika w synapsach. Aby jeszcze lepiej to zrozumieć, warto powołać się na badania doświadczalne – zwierzęta laboratoryjne, mogące za pomocą specjalnej dźwigni podawać sobie kokainę, rezygnują zarówno z pożywienia, jak i możliwości kopulacji i podają sobie narkotyk, aż do całkowitego fizycznego wyczerpania. Istnieje wiele narkotyków, które uzależniają już po pierwszym użyciu.
Dawniej uważano, że najsilniejszym narkotykiem jest heroina. Dziś wiadomo, że jest to fentanyl – środek anestezjologiczny, który wykazuje działanie 50 razy silniejsze od heroiny. Do pozostałych niebezpiecznych narkotyków, które mogą powodować uzależnienia, zalicza się amfetaminę, ketaminę, barbiturany, benzodiazepiny. Narkotykiem miękkim jest natomiast marihuana. Istotne jest, aby pamiętać, że uzależnienie jest chorobą przewlekłą, zagrożoną nawrotami, o wieloczynnikowej etiologii.
Objawy uzależnienia od narkotyków
Najbardziej charakterystycznym objawem wskazującym na uzależnienie od narkotyków jest ich przyjmowanie w celu uniknięcia objawów abstynencyjnych i celem ciągłego odczuwania pożądanych, chwilowo przyjemnych emocji. Typowe jest też wystąpienie zespołu abstynencyjnego po przerwaniu przyjmowania substancji oraz rosnąca tolerancja na nie, co wymusza stosowanie coraz większych dawek. Konsekwencją jest postępujące zaniedbanie innych zainteresowań lub przyjemności na rzecz zdobywania i przyjmowania substancji uzależniającej. Przyjmowanie narkotyków prowadzi do wyniszczenia organizmu:
- skrajnego niedożywienia;
- pogorszenia kondycji skóry;
- nagłej utraty wagi;
- wypadania włosów;
- psucia się zębów;
- zaburzeń krzepnięcia krwi;
- spadku odporności.
Ogromnym ryzykiem jest wirus HIV, którym z łatwością można zarazić się, np. korzystając wielokrotnie z igieł. Ma to miejsce głównie u uzależnionych od narkotyków wprowadzanych dożylnie. Do grona objawów zespołu odstawienia należą natomiast:
- drżenie mięśniowe;
- nadmierna potliwość ciała;
- utrata apetytu;
- nudności, wymioty, biegunka;
- tachykardia i/lub podwyższone ciśnienie tętnicze krwi;
- złe samopoczucie, rozbicie, osłabienie;
- bóle głowy;
- problemy ze snem.
Mogą pojawić się nawet stany depresyjne czy myśli samobójcze. Osoba przyjmująca narkotyki może być agresywna dla swojego otoczenia, nadpobudliwa, a także może zmagać się ze skrajnymi wahaniami nastroju.
Leczenie uzależnienia od narkotyków
Główny cel farmakoterapii to długotrwała, najlepiej dożywotnia eliminacja używania substancji uzależniającej. Leczenie składa się z dwóch etapów:
- osiągnięcie wstępnej abstynencji;
- wydłużanie okresu abstynencji i zapobieganie nawrotowi uzależnienia.
Leczenie farmakologiczne rzadko bywa skuteczne samo w sobie. Największe szanse na powodzenie ma w połączeniu z psychoterapią, oddziaływaniami środowiskowymi, leczeniem ogólnomedycznym i rehabilitacją zawodową. Podstawowym problemem osób uzależnionych jest przeważnie postrzeganie siebie i otoczenia przez pryzmat własnego lęku, braku zaufania, dostrzeganie nieistniejących zagrożeń. Bezwzględnie konieczna jest więc profesjonalna pomoc psychoterapeutyczna. Dobre efekty uzyskać można podczas kilkutygodniowego pobytu w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Jabłoński P., Bukowska B., Czabała J., Uzależnienie od narkotyków, Łódzkie Zakłady Graficzne, 2012.
- Tsirigotis K., Gruszczyński W., Kruszyna M., Tsirigotis-Wołoszczak M., Autodestruktywność pośrednia u osób uzależnionych od narkotyków, Alkoholizm i Narkomania, 2/2009.
- Szukalski B., Neurobiologiczne podstawy uzależnienia od narkotyków, Farmakologia Polska, 65/2009.
- Banaszak M., Przezwyciężyć uzależnienie od substancji psychoaktywnych. Życie po terapii – sukcesy, nawroty, uwarunkowania, Warszawa 2022.
- Szukalski B., Neurobiologiczne podstawy uzależnienia od narkotyków, Farmakologia Polska, 65/
Zostaw komentarz