Urynoterapia to jedna z bardziej kontrowersyjnych, ale i najstarszych metod medycyny naturalnej. Polega na wykorzystaniu leczniczych właściwości moczu, który można spożywać lub którym naciera się ciało. Zwolennicy metody twierdzą, że mocz zawiera wiele korzystnych dla zdrowia substancji, a wśród nich niewykorzystane przez organizm witaminy, składniki mineralne, hormony i enzymy. Jak wygląda to w praktyce?
Urynoterapia – na czym polega?
Udowodniono, że mocz zawiera w swoim składzie między innymi:
- białka;
- hormony;
- witaminy;
- minerały;
- przeciwciała;
- antygeny;
- mocznik.
Mocznik, główny organiczny składnik moczu, przez bardzo długi czas być uznawany za produkt wyłącznie zbędny, trujący i niebezpieczny. Badania udowodniły jednak, że jest cenny i niezbędny do funkcjonowania organizmu. Nie tylko dostarcza pewnych ilości azotu, ale również bierze udział w procesach anabolicznych i katabolicznych. Dodatkowo wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Mocz to jeden z najbardziej skomplikowanych płynów ustrojowych, co wykorzystuje urynoterapia. Metoda ta polega na leczniczym wykorzystaniu właściwości moczu. Można stosować go na wiele sposobów, najczęściej jednak naciera się nim skórę, wykonuje z niego okłady lub pije.
Podczas picia własnego moczu bardzo ważna jest codzienna dieta. Powinna być zbilansowana i zdrowa. Jeśli przyjmujemy leki lub chorujemy, mocz powinien pochodzić od innej, zdrowej osoby. Zbieramy środkowy strumień z pierwszego porannego oddawania moczu. Niewielkie ilości moczu na początku i końcu strumienia nie muszą być zebrane: pierwsza część strumienia to mocz oczyszczający moczowody, aby dalsza część była sterylna tak jak to tylko możliwe. Natomiast końcowa część zawiera często osad i ma nikłą wartość. Używać należy wyłącznie świeżego moczu. W urynoterapii liczy się regularność, efekty widoczne są zwykle po kilku tygodniach, podobnie jak ma to miejsce z suplementami diety.
Urynoterapia – wskazania
Zgodnie z zasadami medycyny alternatywnej, podstawowymi wskazaniami do urynoterapii są:
- choroby nowotworowe;
- różnego rodzaju schorzenia dermatologiczne, w tym AZS czy ŁZS;
- wrzody żołądka;
- próchnica i choroby jamy ustnej;
- reumatyzm;
- hemoroidy;
- migreny;
- przewlekłe zapalenie zatok;
- choroby wątroby i nerek;
- depresja;
- cukrzyca.
Urynoterapia jest wykorzystywana także jako metoda oczyszczania organizmu z toksyn i zanieczyszczeń. Może działać jak naturalna detoksykacja. Mocz w postaci toniku można wcierać w skórę problematyczną, alergiczną czy suchą. Działa odmładzająco, koi podrażnienia oraz intensywnie nawilża. Łagodzi objawy schorzeń dermatologicznych, jednak głównie wtedy, gdy nie są one zbyt nasilone.
Doborem parametrów: częstotliwość picia moczu, czas trwania kuracji, dawka moczu, zajmują się zwolennicy medycyny alternatywnej, czyli specjaliści, którzy kształcili się właśnie w tym kierunku i którzy wierzą w skuteczność wykorzystywanych metod. Na rynku pojawiło się również wiele książek na ten temat. Pamiętajmy, że urynoterapia nie jest metodą polecaną przez lekarzy. Decyzję o jej rozpoczęciu podejmujemy na własną rękę.
Czy urynoterapia jest bezpieczna?
Przeciwnicy urynoterapii podkreślają, że mocz wciąż pozostaje produktem przemiany materii i pomimo tego, że rzeczywiście znajdują się w nim witaminy i mikroelementy, to można je wprowadzić do organizmu w nieco mniej kontrowersyjny i bardziej przyjemny sposób. Ponadto może zawierać bakterie lub inne patogeny, a także produkty przemiany metabolizmu, których organizm chce się pozbyć. Współcześnie mocz nie ma aż tak dużej wartości, ponieważ żyjemy w stresie, przyjmujemy leki, przebywamy w zanieczyszczonych pomieszczeniach, a nasza dieta pozostawia wiele do życzenia. Przekłada się to na skład i jakość moczu.
Nie ma żadnych potwierdzonych badań naukowych udowadniających, że urynoterapia jest w pełni bezpieczną i skuteczną metodą leczenia. Cenne związki odżywcze lepiej jest wprowadzać do organizmu wraz z dietą i suplementami diety, zaś oczyszczanie organizmu można wykonać przy pomocy Chlorelli. Istnieje również wiele naturalnych i sprawdzonych kosmetyków do pielęgnacji skóry, dzięki czemu wykorzystanie moczu nie jest koniecznością.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Zdrojewicz Z., Winiarski J., Szyca M., Michalik T., Śmieszniak B., Buczko K., Popowicz E., Urynoterapia – fakty i mity, Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy, 30/2019.
- Małachow G., Urynoterapia, Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Aba, Warszawa 2022.
jak mogą być oficjalne dowody na fakt, że leczenie moczem uzdrawia? Ten kto leczy się moczem i dzieki temu został uzdrowiony nie chwali się tym lekarzom ani nikomu obcemu bo doskonale wie, że spotka się z niedowierzaniem.