Aktualizacja: 22 sierpnia 2021
Ugryzienie pająka to wbrew pozorom wcale nie takie rzadkie zjawisko. Może spotkać każdego z nas i z pewnością nie należy do przyjemnych sytuacji. Pomijając fakt, że wiele osób zmaga się z arachnofobią (lęk przed pająkami), ugryzienie pajęczaka może doprowadzić do rozwoju wielu chorób. Sama, powstała zmiana także może dawać przykre dolegliwości. Warto wiedzieć co robić po ugryzieniu pająka.
Spis treści
Jak wygląda ugryzienie pająka?
Nie jest łatwo rozpoznać ugryzienie pająka. Może ono przypominać ukąszenie komara czy ugryzienie pluskwy lub innego robactwa. Najprościej rozpoznać je po zauważeniu obecności dwóch wkłuć – odwzorowują one szczękoczułki pająka. Jednak w przeważającej części przypadków nie pojawia się tak charakterystyczny ślad. Można zatem określić, że ugryzienie pająka przypomina użądlenie przez pszczołę. Towarzyszą temu typowe objawy, takie jak:
- silne zaczerwienienie;
- świąd;
- pieczenie;
- ból;
- obrzęk w miejscu ugryzienia.
W przypadku osób wyjątkowo wrażliwych można zauważyć odczyn alergiczny, czyli silne zaczerwienienie i dużą opuchliznę, którym towarzyszą bóle głowy, ogólne osłabienie organizmu oraz wylewy podskórne.
Konsekwencje ugryzienia pająka
Miejsca wkłucia mogą stanowić idealne „wrota” do wniknięcia innych drobnoustrojów chorobotwórczych i patogenów. Jakby nie patrzeć jest to rana. Poprzez taka ranę może dojść do różnych infekcji. Dodatkowo pająki mogą przenosić choroby. W skrajnych przypadkach ugryzienia mogą doprowadzić do rozwoju wstrząsu anafilaktycznego, który jest zagrożeniem dla życia pacjenta.
Ugryzienie pająka – co na nie stosować?
Jeśli ugryzie nas polski, rodzimy pająk, zazwyczaj nie ma powodów do obaw. Ranę wystarczy przemyć środkiem odkażającym typu octenisept lub spirytus. Jeśli występuje obrzęk i stan zapalny (zaczerwienienie) do ugryzienia warto przyłożyć zimny okład lub zastosować żel chłodzący. Do domowych sposobów na ugryzienia pająka należą:
- okłady z sody oczyszczonej;
- okłady z miodu lub kefiru;
- plaster cebuli przyłożony do opuchlizny;
- okład z rozgniecionego liścia kapusty;
- napar z szałwii do stosowania miejscowego.
Jeśli pomimo zastosowania domowych metod na ugryzienie pająka dolegliwości wciąż utrzymują się lub wręcz nasilają się, czemu towarzyszy złe samopoczucie, osłabienie czy podwyższenie ciepłoty ciała, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Podobnie w przypadkach, gdy ugryzie nas egzotyczny pająk, np. podczas zagranicznych wycieczek. Do ugryzienia przez niebezpieczne, egzotyczne pająki może dojść także w Polsce. Wystarczy, że pajęczak ucieknie z terrarium lub zostanie przywieziony wraz z transportem owoców egzotycznych. Udowodniono, że może on przetrwać bez jedzenia w warunkach chłodniczych nawet 8 miesięcy.
Zobacz również: Domowe sposoby na ugryzienie komara.
Pająki w Polsce
Popularnymi pająkami, które można spotkać w Polsce są krzyżaki oraz kątniki domowe. Te pierwsze można rozpoznać po charakterystycznym krzyżu na odwłoku i kontrastowych barwach. Mają one na celu odstraszanie innych zwierząt. Są to pająki jadowite, jednak wyłącznie w stosunku do zwierząt. Oczywiście, jeśli zostaną zaatakowane przez człowieka lub przypadkowo złapane w rękę, mogą ugryźć. Ugryzienie nie jest jednak niebezpieczne, a objawy po kilku dniach znikają.
Z kolei kątnik to popularny pająk, którego możemy spotkać w piwnicach, garażach czy nawet w sypialni przy suficie. Nie jest ani agresywny ani jadowity, dlatego nigdy nie atakuje pierwszy. Do ugryzienia może dojść w momencie przypadkowego przygniecenia go. Podobnie jak w poprzednim przypadku, jego ugryzienie nie jest groźne i znika po kilku dniach.
Pająki egzotyczne
Co robić, jeśli doszło do ugryzienia przez pająka egzotycznego? Może się zdarzyć, że dany pajęczak będzie należał do niebezpiecznego, jadowitego gatunku. Wówczas konieczna będzie antytoksyna podana przez lekarza lub zespół ratowniczy. Jeśli wiemy, który pająk nas ugryzł należy poinformować o tym medyków. Często jednak nie posiadamy wiedzy z zakresu gatunków pajęczaków. Jeśli mamy taką możliwość zróbmy zdjęcie tego pająka. Jego rozpoznanie jest ważne, aby skutecznie dobrać antidotum. Jeśli nie ma takiej możliwości, poinformujmy zespół medyczny o tym, jak zwierzę wyglądało.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Biała M., Lelonek E., Kuśmierek N., Rymer W., Chorzy ze zmianą skórną po ugryzieniu przez pająka – różnicowanie z boreliozą, Medycyna Praktyczna, 7/2019.
- Korzeniewski K., Zwierzęta jadowite w Afganistanie, Lek. Wojsk. 1/2006.
- Żarski T., Żarska H., Majdecka T., Schorzenia infekcyjne skóry i tkanki podskórnej jako problem u osób powracających z podróży zagranicznych, Zeszyty Naukowe WSKFiT, 7/2012.
Zostaw komentarz