Uczulenie na wodę wydaje się być zjawiskiem mało realnym. W związku z tym aż trudno uwierzyć, że niektóre osoby wyraźnie dotyka ten stosunkowo mało powszechny problem. Należy zaznaczyć, że zarówno alergolodzy jak i dermatolodzy uważają tę odmianę alergii za jedną z najtrudniejszych jej postaci.
Uczulenie na wodę
Alergia na wodę podobnie jak inne jej odmiany obejmuje wystąpienie nieprawidłowej reakcji ze strony organizmu na bezpośredni kontakt z alergenem. W tej sytuacji mowa o bezpośrednim kontakcie powierzchni skóry z wodą.
Reakcję uczuleniową może wywołać zarówno krótki kontakt z wodą jak np. mycie rąk jak i dłuższy np. w przypadku zamoczenia całego ciała (prysznic w domu, kąpiel w basenie lub otwartym zbiorniku wodnym – jezioro, morze). Należy zaznaczyć, że reakcję uczuleniową może spowodować nawet deszcz, a także fizjologiczne wydzieliny własnego ciała (ślina, pot).
Objawy uczulenia na wodę
Objawy reakcji alergicznej na wodę dotyczą głównie skóry. Zwykle lokalizują się one w obrębie dłoni, twarzy, ramion, klatki piersiowej, a także innych części ciała. Zmiany skórne występują już po upływie kilkunastu minut po bezpośrednim kontakcie z alergenem. Oczywiście nasilenie zmian może różnić się od siebie, ponieważ jest to kwestia mocno indywidualna. U niektórych objawia się jedynie zaczerwienieniem skóry lub delikatną wysypką, u innych z kolei mocnym podrażnieniem skóry, wysypką, a nawet pokrzywkowymi bąblami.
Skóra dotknięta uczuleniem jest pomarszczona, przesuszona, a osoba odczuwa świąd oraz pieczenie. W sytuacji groźnych reakcji alergicznych może pojawić się również obrzęk, zawroty głowy, powiększenie węzłów chłonnych, a nawet wstrząs anafilaktyczny.
Wskazówka
W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej ważne jest jej rozpoznanie, aby nie pomylić alergii na wodę z alergią na kosmetyki lub preparaty do mycia. Jeśli symptomy skórne występują tuż po umyciu się, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę jako przyczynę problemu preparaty do kąpieli czyli żel lub mydło i jak najszybciej zastosować inne.
Jak leczyć uczulenie na wodę?
Temat leczenia alergii na wodę obejmuje przede wszystkim ograniczenie kontaktu z alergenem lub najlepiej całkowite jego wyeliminowanie z codziennego użytku. Jednym z najprostszych rozwiązań jest zastosowanie w domu filtru do wody, z której korzystamy. Jego celem jest oczyszczanie wody z zanieczyszczeń, a także jej zmiękczanie. Warto pomyśleć również o stosowaniu wyłącznie wody destylowanej.
Specjaliści w tym kierunku, a więc dermatolodzy oraz alergolodzy, zalecają aplikację filtrów na skórę w celu jej ochrony, a także rzadsze wykonywanie czynności higienicznych. Dodatkowo bardzo istotne jest również dokładne osuszanie skóry po umyciu, ochrona przed deszczem, unikanie kąpieli w basenie czy innych ośrodkach rekreacyjnych.
W niektórych przypadkach na zmiany skórne aplikuje się preparaty sterydowe, histaminowe, które przyczyniają się do zniwelowania przykrych objawów.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz