Kolagen do picia
Kolagen do picia

Terapia czerwiamiTerapia czerwiami jest jedną z metod bioterapii. Polega na celowym i świadomym wprowadzeniu żywych, zdezynfekowanych czerwi bezpośrednio do trudno gojących się ran. Czerwie szybko i skutecznie usuwają martwe tkanki w sposób wybiórczy, co znacznie przyspiesza powrót do zdrowia. Terapia czerwiami wciąż wzbudza jednak wiele kontrowersji.

Terapia czerwiami – charakterystyka

W terapii zakażonych ran stosuje się larwy much z rodziny Lucilia sericata. Ich działanie polega na produkcji mieszanki enzymów proteolitycznych, które trawią martwe tkanki, a także produkcji substancji podobnej do czynnika wzrostu fibroblastów oraz związku o działaniu bakteriostatycznym. Opublikowane badania wskazują na większą skuteczność terapii larwami w zakażeniach wywołanych bakteriami Gram(+) niż Gram(–). Ponadto czerwie wykazują wysoką skuteczność w leczeniu antybiotykoopornych szczepów MRSA i infekcji Pseudomonas sp.

Na czym polega terapia czerwiami?

Czerwie nałożone bezpośrednio na ranę oczyszczają ją z martwej tkanki i zapobiegają szerzeniu się zakażenia. Sama metoda jest prosta w przeprowadzeniu. Na samym początku pacjent musi zostać zakwalifikowany do takiego leczenia, przeprowadza się więc wywiad zdrowotny, wykonuje niezbędne badania laboratoryjne oraz ocenia stan rany. Następnie czerwie umieszcza się w opatrunku przypominającym swoim wyglądem klatkę, który umieszcza się na dnie rany. Czerwie mogą swobodnie poruszać się w jego obrębie. Takie opatrunek musi przepuszczać powietrze, ponieważ jest ono niezbędne czerwiom do przeżycia.

Gdy czerwie są już nasycone, ich rozmiary znacznie wzrastają, a one same próbują opuścić ranę. Trwa to niekiedy nawet 2-3 dni. Zabieg można przeprowadzać kilkukrotnie, w zależności od wielkości rany i stopnia jej zakażenia. Czerwie nie mogą rozmnażać się wewnątrz rany, ponieważ wciąż znajdują się w stadium larwalnym. Rozmnażanie możliwe jest wyłącznie u osobników dorosłych. Terapia czerwiami wywiera więc następujące działanie:

  • oczyszcza zainfekowane rany poprzez usuwanie martwych tkanek;
  • odkaża rany i eliminuje patogenne bakterie;
  • pobudza procesy gojenia się ran.

Czerwie są w stanie usunąć martwe tkanki znacznie precyzyjniej, niż ma to miejsce np. podczas zabiegów chirurgicznych.

Terapia czerwiami – czy jest bezpieczna?

Czerwie przed umieszczeniem ich w ranie są dokładnie dezynfekowane, aby nie przenosiły na człowieka patogennych substancji i drobnoustrojów. Sama ich obecność w ciele jest więc całkowicie bezpieczna, tym bardziej że zabieg jest stale monitorowany. „Najedzone” czerwie zwiększają swoją objętość i starają się opuścić ranę, co jest sygnałem dla lekarzy do ich wyjęcia. Dodatkowo nie uszkadzają one zdrowych, żywych tkanek, nawet w początkowej fazie zabiegu. Można zatem śmiało powiedzieć, że terapia czerwiami przeprowadzona w odpowiednich warunkach jest całkowicie bezpieczna. Co więcej, często jest jedyną metodą pozwalającą na oszczędzenie kończyny lub uniknięcie poważniejszych powikłań.

Terapia czerwiami – wskazania

Terapię czerwiami wykorzystuje się go leczenia trudno gojących się i zainfekowanych ran. Także wówczas, gdy rozwinęła się infekcja bakteryjna oporna na antybiotyki. Wydzieliny czerwi zawierają w sobie m.in.:

  • mocznik;
  • alantoinę;
  • kwas fenylooctowy i aldehyd fenylooctowy;
  • węglan wapnia;
  • proteazy.

Związki te intensywnie oddziałują na bakterie, wywołując ich lizę. Przykładowe wskazania do terapii czerwiami obejmują m.in. oparzenia, owrzodzenia (także nowotworowe), stopę cukrzycową i trudne rany powypadkowe.

Terapia czerwiami – przeciwwskazania

Terapii czerwiami nie zaleca się w następujących sytuacjach:

  • głębokie przetoki;
  • koagulopatie;
  • aktywne krwawienia;
  • znaczne wysięki z rany;
  • reakcja alergiczna na chitynę (składnik budulcowy robaków).

Decyzję o zastosowaniu metody podejmuje lekarz, jednak pacjent każdorazowo musi wyrazić na nią pisemną zgodę.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szymańska-Garbacz E., Loba M., Czupryniak L., Zespół stopy cukrzycowej – zapobieganie i leczenie, Zakażenia, 6/2006.
  2. Hoffmann-Aulich J., Kontrowersje wokół leczenia trudno gojących się ran z wykorzystaniem substancji aktywnych biologicznie wytwarzanych przez czerwie much, Leki i choroby odzwierzęce. Wykorzystanie w terapii surowców odzwierzęcych i próby opanowania zagrożeń zdrowia zwierząt- wybrane zagadnienia, 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami