Światłowstręt, czyli nadmierna wrażliwość na światło, stanowi objaw choroby lub zaburzeń jakie zachodzą w organizmie. Dolegliwość ta może pojawić się z różnych powodów i w dużym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego w takim przypadku bardzo istotna jest konsultacja z lekarzem.
Światłowstręt (fotofobia) to objaw chorobowy, która polega na odczuwaniu dyskomfortu, a nawet dolegliwości bólowych, w trakcie eksponowania oczu na działanie promieni słonecznych. Może pojawić się u każdego bez względu na wiek, płeć oraz okoliczności.
Przyczyny światłowstrętu
Powody, dla których pojawia się światłowstręt ściśle związane są z narządem wzroku. Należą do nich:
- choroby rogówki – zapalenie rogówki, owrzodzenie, dystrofia lub erozja rogówki;
- choroby tęczówki – zapalenie przedniej części błony naczyniowej, wrodzony brak tęczówki;
- zapalenie spojówek, nerwu wzrokowego i wnętrza gałki ocznej;
- choroby siatkówki – tzw. ślepota barwna;
- jaskra;
- powikłania powstałe na skutek noszenia soczewek kontaktowych;
- oparzenia oczu;
- ból głowy – migrena;
- choroby zakaźne – odra, wścieklizna;
- problemy neurologiczne – zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
- choroby psychiczne – depresja, stany lękowe;
- niedobór witaminy B2;
- choroby genetyczne – albinizm;
- zatrucie alkoholem etylowym;
- nowotwory ośrodkowego układu nerwowego;
- autyzm;
- zespół suchego oka.
Ponadto światłowstręt może również wynikać z naturalnej nadwrażliwości na światło, podania środków wywołujących rozszerzenie źrenic, a także być efektem niepożądanym w stosowaniu niektórych leków.
Objawy światłowstrętu
Jednym z głównych objawów światłowstrętu jest oczywiście negatywna reakcja oczu na kontakt ze światłem. Oprócz tego może towarzyszyć również szczypanie, pieczenie, łzawienie oczu oraz ich mrużenie. Niekiedy objawom tym towarzyszy ból nawet w sytuacjach kiedy natężenie światła jest bardzo niewielkie.
Objawy światłowstrętu mogą być bardzo różne, ponieważ w dużej mierze zależą od przyczyny jaka go wywołała. Jeśli jest to migrena, wówczas dolegliwościom oczu towarzyszy ból głowy, nudności, a także zwiększona wrażliwość na dźwięk oraz zapach. Przy zapaleniu spojówek może natomiast wystąpić katar sienny. Z kolei wrodzona jaskra dodatkowo spowodować może trwałe zmiany w gałce ocznej.
Jak leczyć światłowstręt?
Terapia światłowstrętu obejmuje przede wszystkim leczenie przyczyn, które je spowodowało. Ponadto pomocne będzie również noszenie okularów przeciwsłonecznych lub szkieł fotochromowych.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz