Sorbitol jest związkiem słodzącym, który często dodaje się do produktów dedykowanych szczególnie osobom chorującym na cukrzycę. Sorbitol występuje również naturalnie w owocach np. śliwkach, gruszkach oraz jabłkach. Jakie działanie wykazuje sorbitol oraz gdzie znalazł zastosowanie?
Czym jest sorbitol?
Sorbitol to półsyntetyczny środek słodzący, który pozyskuje się przemysłowo w sposób uwodornienia glukozy w obecności niklu. Naturalnie znaleźć go można w owocach tj. jabłka, śliwki, wiśnie, morele, a także brzoskwinie. Swoimi właściwościami fizykochemicznymi zbliżony jest do tradycyjnego cukru, ponieważ posiada postać białego proszku, jest łatwo rozpuszczalny w wodzie oraz posiada delikatny, słodki smak.
Jest to związek, który odporny jest na działanie wysokiej temperatury oraz hydrolizę, co świadczy o jego trwałości. Z tego właśnie powodu często stosuje się go jako stabilizator żywności, który warunkuje odpowiednią wilgotność oraz teksturę pożywienia. Dzięki dobrej rozpuszczalności w wodzie zwiększa ciśnienie osmotyczne roztworów powodując tym działanie konserwujące.
Na etykietach pożywienia sorbitol można znaleźć pod nazwą E420. Zwykle występuje w produktach niskokalorycznych, odżywkach białkowych, lodach itp. Ponadto można go znaleźć jako składnik past do zębów oraz gum do żucia.
Sorbitol jest produktem niskokalorycznym, pozwala więc zredukować ilość dostarczanej energii, jednak pod warunkiem, że nie będzie się go stosować dwa razy więcej niż sacharozy. Sorbitol nie zwiększa również glukozy we krwi oraz nie przyczynia się do nagłych skoków insuliny, w związku z tym stanowi lepszą alternatywę dla chorych na cukrzycę.
Zastosowanie sorbitolu
Produkt ten nie tylko wykazuje działanie słodzące. Wykorzystuje się go również jako wypełniacz oraz stabilizator żywności. Dodatkowo wpływa na poprawę wilgotności (wiąże wodę wewnątrz produktu) oraz tekstury pożywienia.
Sorbitol stosowany jest również jako zamiennik dla zwykłego cukru szczególnie u diabetyków. Wykorzystywany jest w produkcji gum do żucia, ponieważ nie podlega procesom fermentacji przez bakterie jamy ustnej. Dodatkowo związek ten występuje w cukierkach, czekoladzie, ciastkach, lodach, marmoladzie, przetworach mlecznych oraz napojach kolorowych.
Swoje zastosowanie znalazł również w kosmetyce. Wykorzystuje się go do produkcji kosmetyków, w których wspomaga działanie stabilizujące emulsji. Dodatkowo zapobiega wysychaniu preparatów oraz zwiększa ich właściwości nawilżające. Występuje również produktach typu: kremy, balsamy, szampony, a także płyny do płukania jamy ustnej.
Czy sorbitol może szkodzić?
Sorbitol mimo tak wszechstronnego zastosowania, może wyrządzić nam krzywdę. W przypadku spożycia w dużych ilościach może stanowić przyczynę wzdęć, gazów, biegunki, a nawet skurczów jelit. W związku z tym osoby posiadające nadwrażliwość jelit powinny unikać sorbitolu lub uważać na jego spożywaną ilość. Nie oznacza to bowiem, że mamy w jakikolwiek sposób obawiać się sorbitolu. Przyjmowany w umiarkowanych ilościach przez osoby zdrowe, nie powoduje żadnych skutków ubocznych.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz