Korzystanie z solarium wciąż należy do popularnych czynności wykonywanych celem poprawy wyglądu zewnętrznego. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak zabieg ten wpływa na skórę oraz ogólne zdrowie użytkownika.
Spis treści
Jak solarium wpływa na organizm?
Promieniowanie UV emitowane przez solaria powoduje szkodliwe dla skóry skutki, dlatego jeśli nie istnieją szczególne wskazania to należy unikać takiej ekspozycji.
Korzystanie z solariów w celu zwiększenia syntezy witaminy D w organizmie człowieka nie jest ani konieczne ani zalecane. Natomiast w przypadku leczenia depresji zimowej, ten sam efekt można
uzyskać stosując jasne lampy światła widzialnego, które nie emitują szkodliwego promieniowania UV, w związku z czym są bezpieczne.
Głównymi komórkami docelowymi tego typu promieniowania są komórki skóry właściwej oraz komórki rozrodcze melanocytów i keratynocytów. Skutki korzystania z solarium obejmują:
- reakcje fotoalergiczne i fototoksyczne;
- wytwarzanie wolnych rodników;
- zwyrodnienie włókien kolagenowych;
- poszerzenie naczyń krwionośnych;
- uszkadzanie białek strukturalnych i DNA.
W rezultacie korzystanie z solarium wykazuje właściwości kancerogenne i mutagenne. Dodatkowo długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV przyspiesza starzenie się skóry (tzw. fotostarzenie się). Efektem są zmiany wyglądu tkanki skórnej i zaburzenia jej funkcji oraz struktury. Skóra staje się szorstka, zmniejsza się jej jędrność i mogą pojawiać się przebarwienia.
Zmiany nowotworowe
Ten sam typ promieniowania, który wywołuje brązowienie skóry, odpowiada także za proces uszkadzania skóry i tworzenia komórek nowotworowych. Proces powstawania nowotworów skóry pod wpływem ekspozycji na długotrwałe działanie nadfioletu wiąże się z pochłanianiem tego promieniowania przez DNA, co powoduje jego uszkodzenie. Takie uszkodzenie może prowadzić do mutacji komórek warstwy naskórka lub skóry właściwej, a z czasem do powstania nowotworów tych warstw. Najczęściej solarium powoduje czerniaki oraz nieczerniakowe raki skóry.
Przeciwwskazania
Istnieje wiele przeciwwskazań do korzystania z solarium. Należą do nich:
- bardzo jasna karnacja;
- uczulenie na słońce lub nadwrażliwość na promieniowanie nadfioletowe;
- bielactwo;
- stany zapalne skóry;
- opryszczka;
- trądzik różowaty lub bardzo rozległy zwykły trądzik;
- zmiany barwnikowe na skórze, jak np. pieprzyki w dużej ilości;
- bardzo młody wiek;
- niezagojone tatuaże oraz duże niezagojone rany na ciele;
- stany podgorączkowe i gorączka;
- poważne choroby serca i układu krążenia;
- epilepsja.
Z solarium nie powinny ponadto korzystać kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz podczas menstruacji. Przeciwwskazaniem jest również świeżo wykonana depilacja woskiem.
Substancje fotouczulające
Z solarium nie należy także korzystać podczas stosowania substancji fotouczulających. Można je podzielić na 4 podstawowe grupy i są to:
- zioła – np. łopian, dziurawiec czy nagietek;
- leki – z grupy sulfonamidów, przeciwzapalne, antybiotyki, moczopędne, niektóre środki antydepresyjne i uspokajające, hormonalne, a także pochodne retinoidów;
- kosmetyki – niektóre substancje zapachowe, jak np. piżmo lub olejek lawendowy, kwasy hydroksylowe, retinoidy;
- środki promieniochronne – kwas paraaminobenzoesowy, benzofenony czy pochodne kwasu cynamonowego.
Podsumowanie
Korzystanie z solarium przynosi więcej negatywnych skutków niż korzyści, ponieważ zdrowie zawsze będzie wyżej cenione niż wygląd.
Jednakże decydując się na zabieg należy bezwzględnie przestrzegać wszelkich nakazów, zakazów i przeciwwskazań. Potrzebne informacje oraz instrukcję korzystania z solarium można uzyskać w recepcji. Jedną z ważniejszych rzeczy jest ochrona oczu za pomocą specjalnych okularów nieprzepuszczających promieniowania.
Bibliografia
- Malinowska-Borowska J., Janosik E., Promieniowanie nadfioletowe solariów jako potencjalne źródło zagrożeń zdrowotnych – podstawowa wiedza dla użytkowników, lekarzy i personelu solariów o prawidłowym korzystaniu z tych urządzeń, Medycyna Pracy, 5/2017.
- Przeciwwskazania do korzystania z solarium, California Solarium.
- Hemka L., Piotrowski L., Praktyczne zastosowanie promieniowania UV w oparciu o analizę wybranych parametrów technicznych kabin solaryjnych, Prace Instytutu Elektrotechniki, 228/2006.
- Zgliczyński W., Solaria w Polsce i na świecie jako problem zdrowia publicznego, Analizy, 4/2017.
- Ebisz M., Brokowska M., Szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka, Hygeia Public Health, 3/2015.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz