Aktualizacja: 8 kwietnia 2022
Sól do kąpieli oraz jej właściwości wykorzystywane są od bardzo dawna w pielęgnacji naszego ciała. Obecnie na rynku kosmetycznym występuje wiele rodzajów tego kosmetyku, jednak najbardziej popularna to sól z Morza Martwego lub sól z Morza Czarnego. Jednak bez względu na to jaki rodzaj soli zastosujemy, ważne jest co takiego może nam przynieść jej wykorzystanie. Poznajmy więc główne właściwości soli do kąpieli.
Spis treści
Sól – rodzaje
Sól do kąpieli może występować w wielu formach np. w postaci proszku, kryształków, a nawet płatków. Najczęściej spotykane to:
- sól morska (powstaje poprzez odparowanie wody morskiej)
- sól warzona (powstaje w warzelniach w wyniku procesu oczyszczania soli kamiennej)
- sól kamienna (wydobywana jest w postaci tzw. bloków solnych)
Rodzaje soli
1. Mineralne sole zapachowe.
Stanowią najbardziej popularny, a jednocześnie najtańszy rodzaj dodatków do kąpieli. Świetnie pachną nadając tym samym przyjemny klimat całej kąpieli. Jednak oprócz tego nie wnoszą nic dodatkowego. Często zdarza się tak, że mineralne sole zapachowe zawierają w sobie chemiczne dodatki, które mogą wywoływać podrażnienia skóry lub po prostu ją wysuszać.
2. Sól morska i kryształki.
Jest ona biała i bogata w składniki mineralne. Posiada m.in. wapń, żelazo, krzem, magnez, potas i jod. Z tego względu stanowi ona tzw. bombę odżywczą dla skóry. Ponadto zarówno sól jak i jej kryształki pełnią funkcję peelingu skóry usuwając z jej powierzchni martwe komórki naskórka, skutecznie ją wygładzając. Sól morska wykazuje także właściwości antycellulitowe.
3. Sole kąpielowe.
Pozyskiwane są poprzez odparowanie solanki. Dzięki takiemu procesowi zawarte w nich minerały są jeszcze bardziej skoncentrowane. Kąpiel z ich wykorzystaniem powoduje, że pory skóry rozszerzają się przez co możliwe jest wchłanianie się w głąb skóry ich związków mineralnych.
Sól do kąpieli – jakie są efekty jej stosowania?
Oprócz właściwości relaksacyjnych i odprężających, sól do kąpieli posiada szereg innych korzyści. Między innymi jest to idealna forma peelingu skóry. Drobne kryształki lub delikatny proszek w łagodny sposób złuszcza martwe komórki naskórka dokładnie oczyszczając i wygładzając powierzchnię skóry. Korzystanie z soli do kąpieli załagodzi również różnego rodzaju podrażnienia skóry. Obecne w niej związki mineralne posiadają szerokie zastosowanie na dolegliwości skórne np. wysypki skórne.
Wykazano również, że kąpiele z zawartością soli wpływają pozytywnie na ból w stawach, sztywność mięśni czy w przypadku słabego krążenia. Regularne stosowanie poprawia krążenie krwi i przepływ limfy, redukuje napięcia mięśniowe oraz działają przeciwbólowo.
Obecna z kryształach soli do kąpieli siarka może również zwalczać problemy z trądzikiem pospolitym. Kąpiel działa bowiem antybakteryjnie na skórę zapobiegając pojawieniu się głównej przyczyny tej choroby. Z racji swoich właściwości relaksujących i odprężających kąpiele z wykorzystaniem soli zalecane są osobom żyjącym w permanentnym stresie oraz tym cierpiącym na bezsenność.
Jak wykonać kąpiel z solą morską?
W celu sprawdzenia czy faktycznie kąpiel z solą morską wykazuje tak wiele cennych właściwości bez problemu można ją wykonać samemu w domu. Obecnie w wielu miejscach można kupić sól do kąpieli. Jej rodzaj zwykle wybiera się drogą własnych preferencji.
Po dokonaniu wyboru soli, tej idealnej dla naszej skóry, należy postępować dokładnie tak jak napisane jest na instrukcji kosmetyku. Po przygotowaniu kąpieli można przez około 20 minut relaksować się i odpoczywać.
Sól do kąpieli, oprócz ogólnego zastosowania na całe ciało, znalazła również wykorzystanie jako terapia miejscowa. Mowa tu o kąpieli np. samych stóp czy dłoni, szczególnie kiedy są przemęczone, spuchnięte lub dotyka ich problem słabego krążenia.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Po remoncie został mi w domu jedynie prysznic, niestety. Czytając takie teksty czasami żałuje, że zdecydowałam się pozbyć wanny. Pozostaje mi moczyć stopy w miseczce z solą
Brakuje mi wanny, ale jeśli chodzi o kąpiele w soli, to wykorzystuję ją do zabiegów pielęgnacyjnych stóp.
Sól to mój kosmetyk numer jeden 🙂 Używam szarej nierafinowanej.