Aktualizacja: 29 listopada 2022
Soda oczyszczona znana jest doskonale przez każdego z nas. Stanowi niezbędny składnik różnego rodzaju wypieków, a także dań obiadowych. Oprócz kuchennego zastosowania soda oczyszczona wykorzystywana jest również w kosmetyce oraz w wielu czynnościach domowych. Jakie więc działanie wykazuje oraz do czego dokładnie można ją wykorzystać?
Spis treści
Soda oczyszczona – czym jest?
Soda oczyszczona to chemiczny związek, którego nazwa brzmi wodorowęglan sodu. Znalazła szerokie zastosowanie, ponieważ wykorzystać ją możemy w kuchni jako alternatywę dla tradycyjnego proszku do pieczenia, w pielęgnacji ciała jako forma maseczki dla cery trądzikowej, a nawet w medycynie naturalnej.
Dobroczynne właściwości sody oczyszczonej odkryła ludność zamieszkująca kolonialną Amerykę. Obecni tam piekarze bardzo słusznie zauważyli, że soda oczyszczona wykazuje działanie fermentujące, przez co wspomaga pieczenie ciasta. Z tego też względu bardzo szybko znalazła zastosowanie w kuchni.
Niemniej jednak soda to także związek, który wykazuje działanie lekko żrące. Stąd też istnieją ogólne informacje o jej działaniu czyszczącym. Ponadto wykazuje zdolności neutralizowania i pochłaniania różnych zapachów.
Ciekawostką jest fakt, że soda oczyszczona występuje naturalnie w organizmie ludzkim, gdzie odpowiedzialna jest za utrzymywanie właściwego poziomu pH w krwiobiegu. Oprócz tego znajduje się również w ślinie, gdzie neutralizuje kwasy, które powodują osłabianie zębów. Ponadto wspomaga oddychanie poprzez transport dwutlenku węgla z tkanek do płuc, z których może zostać usunięty.
Soda oczyszczona – właściwości
1. Odświeża oddech.
Stosowanie sody oczyszczonej pomaga zniwelować poranny, nieświeży oddech, a nawet ten wywołany poprzez zjedzenie cebuli czy czosnku. W tym celu należy zalać wodą 1 łyżeczkę sody oczyszczonej, a następnie wypłukać usta. Sodę oczyszczoną można również dodać do płynu do płukania jamy ustnej. Dzięki temu zyska on mocniejsze działanie odświeżające.
2. Usuwa toksyny z organizmu.
Niewątpliwym jest fakt, że soda oczyszczona usuwa toksyny z organizmu. Jednak, aby taki efekt uzyskać należy ją (najlepiej w postaci płynnego roztworu) używać dość regularnie, a ogólny czas stosowania nie powinien przekraczać 3 tygodni.
3. Niweluje ból gardła i katar.
W tego rodzaju sytuacji sodę oczyszczoną można stosować na trzy różne sposoby. Jeden z nich to forma inhalacji, która wykazuje działanie przeciwobrzękowe oraz ułatwia oddychanie. Podczas przeziębienia czy grypy warto stosować ją raz dziennie przez około 10-15 minut.
Drugi sposób to wykorzystanie sody oczyszczonej jako krople do nosa. Należy wykonać wodny roztwór z sody oczyszczonej i zaaplikować w formie kropelek do każdej dziurki.
Innym i równie istotnym sposobem stosowania sody oczyszczonej jest także płukanka na gardło. W celu jej wykonania należy zmieszać takie same proporcje sody, cukru i soli, a następnie składniki te rozpuścić w szklance wody. Płukankę na gardło należy stosować raz dziennie.
4. Łagodzi objawy infekcji dróg moczowych.
Jeżeli towarzyszą nam dolegliwości ze strony układu moczowego, dobrym rozwiązaniem pozbycia się ich w domowy sposób będzie wykonanie kąpieli sodowej. Czynność ta może przynieść dużą ulgę, jeśli występuje pieczenie podczas oddawaniu moczu.
5. Leczy afty.
Dobrym sposobem na pojawiające się afty jest ciepły, wodny roztwór sody oczyszczonej. Chore miejsce należy przemywać przy użyciu sterylnej gazy.
6. Łagodzi oparzenia.
Właściwości sody oczyszczonej dotyczą zarówno poparzeń słonecznych jak i innych, wywołanych czynnikami mechanicznymi. W tym celu należy wymieszać 1/2 szklankę mąki kukurydzianej, 1/4 szklanki sody z ciepłą wodą w wannie. Następnie należy zanurzyć się w tak przygotowanym roztworze na tyle na ile jesteśmy w stanie wytrzymać. Kąpiel ma za zadanie zapobiec ryzyku pojawienia się pęcherzy.
7. Niweluje ukąszenia owadów.
Jeżeli ukąsił nas owad, soda oczyszczona może temu zaradzić. Z sody oczyszczonej i wody należy wykonać gęstą pastę, którą smaruje się wrażliwe miejsca na skórze.
Soda oczyszczona – zastosowanie
1. Kuchnia.
- Usuwa nieprzyjemny zapach ryb – rybę należy moczyć w wodzie połączonej z dwiema łyżkami sody oczyszczonej. Przed ostatecznym przyrządzeniem mięso należy wypłukać i osuszyć.
- Mięsna panierka staje się bardziej chrupiąca – wystarczy, aby dodać odrobinę sody do tłuszczu, na którym jest smażone mięso.
- Usuwa z dłoni zapach czosnku lub cebuli – z wody i sody należy wykonać gęstą pastę, którą następnie umywa się dłonie.
- Zapobiega zważeniu się mleka – wystarczy do gotującego się mleka dodać szczyptę sody.
- Sprawia, że ciasto czekoladowe zyskuje ciemniejszy kolor – w tym celu należy dodać do sypkich składników ciasta jedną łyżeczkę sody oczyszczonej.
2. Kosmetyka i pielęgnacja.
- Wybielająca pasta do zębów – warto zaznaczyć, że sodę oczyszczoną od lat używa się jako preparat do mycia zębów. Istnieje przekonanie, że soda oczyszczona wpływa na ich rozjaśnienie.
- Domowy peeling – właściwości ścierne sody można wykorzystać w domowym peelingu. W tym celu należy zmieszać sodę z odrobiną żelu do twarzy lub wykonać z niej pastę przy użyciu odrobiny wody. Taki peeling usunie nadmiernie zrogowaciałą skórę np. w obrębie łokci oraz odświeży skórę twarzy.
- Domowy antyperspirant – właściwości sody oczyszczonej można również wykorzystać do sporządzenia domowego antyperspirantu. Wystarczy nacierać sodą ciało. Warto zaznaczyć, że związek ten nie posiada żadnych związków toksycznych, więc nie podrażnia skóry.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz