Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 9 stycznia 2021

Skutki uboczne noszenia maseczkiW dzisiejszych czasach z pewnością wiele osób zastanawia się jakie są skutki uboczne noszenia maseczki na twarzy. Z pewnością taka praktyka nie pozostaje bez zmian w naszych organizmach. Czy są one jednak na tyle duże, aby móc uznać je za niebezpieczne?

Konieczność korzystania z maseczek

Wraz z ogłoszeniem pandemii obowiązkiem w naszym (i nie tylko) kraju stało się noszenie masek zasłaniających usta i nos w miejscach publicznych. Spotkało się to z niezadowoleniem wielu osób, które nie były przyzwyczajone do takiej praktyki. Wcześniej maski były stosowane długotrwale wyłącznie przez przedstawicieli niektórych zawodów, np. chirurgów podczas operacji i towarzyszącego personelu medycznego. Dziś maski muszą nosić wszyscy pozostali ludzie, w tym sprzedawcy, młodzież, duchowni, nauczyciele, starsi itd.

Prawidłowe noszenie maski wysokiej jakości może skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusów. Większość osób nie korzysta jednak z nich prawidłowo, pozostawiając odsłonięty nos. Ludzie skarżą się na uciążliwość masek i trudności z oddychaniem. Boją się również o konsekwencje zdrowotne noszenia masek. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Badania nad konsekwencjami noszenia maseczki

Naukowcy przeprowadzili ciekawe badanie mające na celu określenie działań niepożądanych noszenia maseczek. Zbadali grupę dorosłych osób noszących maski podczas godzinnego, powolnego spaceru na bieżni. W tej grupie badanych jednoznacznie wykazano, że noszenie masek nie wpłynęło na częstość oddechów, objętość oddechową i całkowitą wentylację płuc. Inne badania przeprowadzone w tym kierunku wykazały, że noszenie maseczek przez dłuższy czas może wpływać na wzrost wykorzystania mięśni oddechowych i opór oddechowy, jaki stawia maska. Nie są to jednak zmiany tak znaczne, aby spowodowały zmiany w oddychaniu.

Kolejne badanie oceniało wysycenie tlenem krwi osób korzystających długotrwale z maseczek na usta i twarz. Skoro korzystanie z masek nie wpływa na parametry oddechowe i czynność płuc, to czy następują zmiany morfologiczne? W końcu dostęp do tlenu jest delikatnie ograniczony, a w pewnym stopniu wdycha się dwutlenek węgla wydychany przez nos i zatrzymywany przez maskę. W badaniu wzięły udział 52 osoby. U większości po kilku godzinach (od 1 do 4) odnotowano spadek wysycenia krwi tlenem z 98% do 96%. Towarzyszył temu wzrost akcji serca.

Skutki uboczne noszenia maseczki

Jednoznacznie wykazano, że długotrwałe noszenie maseczek powoduje znaczny dyskomfort u wielu osób. Dodatkowo procedura ta może powodować u pewnego odsetka społeczeństwa:

Dolegliwości te są spowodowane fizjologicznymi zmianami równowagi tlenu i dwutlenku węgla w organizmie. Z tego względu maseczki są przeciwwskazane u osób mających kłopoty z oddychaniem i cierpiących na różnego rodzaju choroby dróg oddechowych. Niewskazane jest również noszenie masek przez dzieci, które potrzebują dużej ilości tlenu do rozwoju organizmu.

Należy mieć na uwadze, że noszenie maseczki może powodować nie tylko zmiany wewnątrz organizmu, ale i widoczne zmiany zewnętrzne. Taka praktyka może bowiem upośledzać czynność naturalnej bariery ochronnej skóry. W efekcie wywołuje nowe reakcje lub zaostrza dolegliwości związane z różnymi chorobami dermatologicznymi. Odnotowano zwiększenie częstotliwości trądziku, zmian łojotokowych i atopowego zapalenia skóry.

Podsumowanie

Korzystanie z maseczek jest obecnie obowiązkowe, ma na celu zmniejszenie rozprzestrzeniania się wirusów. Skutki uboczne noszenia maseczki zostały jednak potwierdzone. O ile czynność ta nie ma wpływu na wiele parametrów oddechowych, to zmiany w organizmie wiążą się z zaburzeniem wewnętrznej homeostazy. Organizm otrzymuje mniej tlenu, zwiększa się zaś wysycenie dwutlenkiem węgla. Zakładajmy maski w miejscach publicznych i nośmy je w sposób prawidłowy, ale w warunkach domowych, w aucie i gdy mamy zapewnione bezpieczeństwo – rezygnujmy z tej czynności.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Scheid J., Lupien S., Ford G., West S., Commentary: Physiological and Psychological Impact of Face Mask Usage during the COVID-19 Pandemic, International Journal of Environmental Research and Public Health, 17/2020.
  2. Sim S., Moey K., Tan N., The use of facemasks to prevent respiratory infection: A literature review in the context of the Health Belief Model, Singapore Medical Journal, 3/2014.
  3. Islam M., Ahsan M., The health risks of prolonged face-masks wearing.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami