Kolagen do picia
Kolagen do picia

Siniak - przyczyny i leczenieSiniak to nieestetyczna zmiana skórna, która stanowi efekt silnego stłuczenia. U niektórych szybko się wchłania, u innych nieco dłużej. Należy jednak pamiętać, że siniaki mogą świadczyć nie tylko o niefortunnych otarciach, upadkach czy uderzeniach. Ich obecność na skórze może być objawem choroby lub niedoborów witaminowych.

Czym jest siniak?

Siniak zwany również krwiakiem, jest podskórnym wylewem krwi, który powstaje na skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych. Występuje on bezpośrednio pod powierzchnią skóry, co nie oznacza, że może zlokalizować się głębiej i nie być widoczny na pierwszy rzut oka.

Kiedy mamy do czynienia z siniakiem, wówczas widoczna jest na skórze fioletowo-niebieska plama. Wraz z upływem czasu zmienia ona zabarwienie na żółtą, brązową, a nawet zieloną.

Przyczyny pojawiania się siniaków

Główną przyczyną powstawania siniaków są wszelkiego rodzaju upadki i uderzenia. Oprócz tego wpływ na ich pojawienie się wykazuje skaza krwotoczna, niewłaściwa praca naczyń krwionośnych, stany zapalne żył, awitaminoza (całkowity brak lub częściowy niedobór jednej z witamin np. witaminy C lub witaminy K), długoterminowe leczenie kortykosteroidami lub choroby nowotworowe układu krwionośnego.

Za powstawanie siniaków odpowiedzialne są również niedobory rutyny, stosowanie leków tj. aspiryna, ibuprofen, choroby tj. cukrzyca oraz spożywanie dużych ilości alkoholu.

Ze zjawiskiem powstawania siniaków borykają się również osoby w podeszłym wieku, o słabej krzepliwości krwi oraz, u których ściany naczyń krwionośnych są kruche i delikatne.

Czy siniak można leczyć?

W wielu przypadkach siniak ulega procesowi samoregeneracji, w związku z tym nie wymaga szczególnego leczenia. Często jednak towarzyszy mu ból, dlatego zaleca się stosowanie zimnych okładów np. z wody, lodu czy kapusty. Jest to bardzo pomocne, ponieważ okłady te przyczyniają się do obkurczania ścian naczyń krwionośnych zapobiegając wewnętrznemu wylewowi krwi, przez co siniak osiąga mniejsze rozmiary.

W przypadku pojawienia się siniaków zaleca się stosować maści lub okłady na bazie ziół naturalnie wzmacniających kondycję naczyń krwionośnych. Zalicza się do nich m.in. kasztanowiec, arnika górska, żywokost, borowina, nagietek.

Podobne właściwości wykazują również:

  • preparaty na bazie heparyny (przyspieszają wchłanianie krwiaka oraz zmniejszają ból i obrzęk)
  • plastry i żele chłodzące
  • maści z witaminą C i K

W redukcji siniaków zaleca się także:

Wskazówka

Należy pamiętać, że siniaki niekiedy występują samoistnie. Jeżeli dochodzi do tego często można uznać to za objaw hemofilii czyli tzw. skazy krwotocznej. W związku z tym należy wówczas udać się do lekarza. Na konsultację medyczną warto się wybrać, jeśli pojawiającym się siniakom towarzyszy duży ból oraz obrzęk.

Siniak a inne schorzenia

Częste występowanie siniaków może być objawem:

1. Hemofilia.

Cechuje się obniżoną krzepliwością krwi, która spowodowana jest brakiem czynnika krzepnięcia. Jednym z objawów choroby jest pojawianie się siniaków bez powodu, nawet po delikatnym dotknięciu w skórę. Hemofilii towarzyszą również krwotoki, które następuje po delikatnym skaleczeniu.

2. Białaczka.

Jednym z symptomów nowotworu krwi (białaczki) są m.in. krwawienia oraz siniaki występujące bez konkretnej przyczyny. Powodem jest niedobór płytek krwi (trombocytów) oraz czerwonych krwinek (erytrocytów).

3. Choroby nerek i wątroby.

Samoczynne pojawianie się siniaków może wskazywać również na zaburzenia pracy nerek oraz wątroby. Pierwotna marskość wątroby objawia się tendencją do występowania siników oraz częstym krwawieniem z nosa i dziąseł. Z kolei zaburzeniom funkcji nerek towarzyszy osłabienie, nadciśnienie, świąd skóry oraz bladość.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami