Aktualizacja: 12 grudnia 2023
Siecioholizm (inaczej: uzależnienie od Internetu) stanowi poważny, powszechny problem cywilizacyjny XXI wieku. Dotyczy przede wszystkim dzieci, młodzieży i osób młodych, choć coraz częściej obserwuje się go u dorosłych czy nawet seniorów. Tego typu uzależnienie negatywnie wpływa nie tylko na zdrowie, ale i samopoczucie czy relacje interpersonalne.
Spis treści
Siecioholizm – objawy
Siecioholizm należy do uzależnień behawioralnych. W grupie tej znajdują się również wszystkie formy zachowań kompulsywnych, czyli opartych na przymusie ich powtarzania. W tym przypadku korzystanie z usług internetowych kojarzone jest przez osobę uzależnioną z przyjemnością i nagrodą. Przy siecioholizmie wzrasta tolerancja na Internet, czyli potrzeba coraz więcej czasu, aby osiągnąć wyjściowy poziom satysfakcji związany z jego użytkowaniem. Pojawiają się objawy odstawienia:
- pobudzenie psychoruchowe;
- lęk;
- obsesyjne myślenie o sieci;
- rozdrażnienie;
- uczucie rozbicia;
- depresja;
- agresja skierowana na osoby ograniczające dostęp do medium.
Osoba uzależniona od Internetu często okłamuje najbliższe otoczenie (rodzinę, przyjaciół) co do ilości godzin poświęcanych na tę aktywność. Poświęca czas na nią, aby załagodzić uczucie pustki, stany depresyjne i inne nieprzyjemne doznania. Zdarza się, że Osoba uzależniona zadłuża się podczas zakupów online.
Sporym zagrożeniem w dzisiejszych czasach jest nie tyle sam Internet, ile social media. Bardzo łatwo uzależnić się od mediów społecznościowych, ukazując swoje życie w lepszym świetle, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Wiele osób „żyje” życiem innych, dąży do naśladowania go, kupuje wyłącznie polecane przez celebrytów produkty. Zanurzają się w internetowym świecie, wykreowanym zgodnie ze współczesną modą. To spore zagrożenie zwłaszcza dla młodych osób, które mogą popaść w depresję i odczuwać obniżone samopoczucie czy brak pewności siebie w związku z niedoganianiem przyjętych online kanonów.
Siecioholizm – przyczyny
Przyczyny uzależnień, w tym siecioholizmu, wciąż nie są dokładnie poznane. Wymienia się jednak szereg czynników ryzyka, które mogą do niego predysponować. Najczęstszym i podstawowym błędem rodziców jest brak wprowadzenia domowych zasad korzystania z urządzeń ekranowych. Nielimitowany czas i dostęp dzieci do komputera czy smartfonu powoduje, że najmłodsi szybko zatracają się w świecie wirtualnym i tracą kontakt ze światem rzeczywistym. Kolejnym błędem rodziców jest nagradzanie dzieci dostępem do smartfonu czy komputera lub karanie ich ograniczaniem tego dostępu.
Częstotliwość siecioholizmu wzrosła szczególnie w ostatnich latach podczas pandemii, gdy wyjścia na zewnątrz nie były możliwe, podobnie jak wiele innych aktywności. Internet stał się więc sposobem na nudę, metodą pracy i nauki, rozrywką. Dodatkowymi czynnikami ryzyka są m.in.: zapracowanie rodziców i brak czasu dla dzieci, szukanie rozrywek wyłącznie w Internecie, niska pewność siebie, która wzrasta podczas użytkowania Internetu.
Siecioholizm – konsekwencje
Najistotniejszymi konsekwencjami siecioholizmu są:
- zmiana kształtu i rozmiaru mózgu (co udowodniono w przebiegu badań klinicznych);
- rozregulowanie rytmu okołodobowego i bezsenność;
- wady postawy, bóle kręgosłupa, bóle mięśni;
- bóle głowy i przewlekłe migreny;
- nadwaga i otyłość;
- pogorszenie sprawności i kondycji;
- spadek koordynacji ruchowej;
- zaburzenia hormonalne, zwłaszcza w kontekście testosteronu, kortyzolu, melatoniny;
- brak energii, pogorszenie samopoczucia, izolowanie się od otoczenia;
- spadek poczucia własnej wartości;
- pogorszenie relacji interpersonalnych, gorszy kontakt z bliskimi.
I wiele innych. Siecioholizm oddziałuje zarówno na zdrowie fizyczne, jak i zdrowie psychiczne, a także na każdy aspekt życia codziennego.
Leczenie siecioholizmu
Podstawową metodą leczenia siecioholizmu jest psychoterapia, zwłaszcza nurt poznawczo-behawioralny. Dużym ułatwieniem może być znalezienie sobie hobby. Trzeba mieć na uwadze, że nawet drobne czynności i nowe przyzwyczajenia stopniowo będą ograniczać czas korzystania z sieci. Postawienie komputera w miejscu, w którym przeważnie przesiaduje rodzina, będzie korzystne dla osoby uzależnionej. Nie będzie chciała dawać pretekstu bliskim do wypowiadania uwag co do czasu spędzonego w Internecie. I przede wszystkim nie będzie odizolowana, pozostawiona sam na sam z wirtualną rzeczywistością.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Panasiuk K., Panasiuk B., Uzależnienie od komputera i internetu – wybrane problemy, Colloquium Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych. Kwartalnik, 1/2017.
- Makaruk K., Włodarczyk J., Skoneczna P., Problematyczne używanie internetu przez młodzież, Warszawa 2019.
Young K., Abreau C., Uzależnienie od Internetu, Wydawnictwo Fundacja Dolce Vita, Zamość 2017. - Szepietowska H., Siecioholizm i fonoholizm u dzieci i młodzieży – jak przeciwdziałać uzależnieniu od komputera i telefonu?, W Cyfrowej Szkole, 2/2021.
- Wołpiuk-Ochocińska A., Uzależnienie od Internetu – przybliżenie zjawiska, Studia z Psychologii w KUL., 13/2006.
Zostaw komentarz