Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 13 marca 2023

Shinrin yokuShinrin yoku to wyrażenie składające się z 2 wyrazów: shinrin (lasy) oraz yoku (kąpać się). Innymi słowy, jest to metoda leczenia alternatywnego, polegająca na regularnych spacerach po lesie celem korzystania z jego walorów prozdrowotnych. Leśne kąpiele oddziałują na organizm wielokierunkowo – zieleń, dźwięki lasu, wszechobecna cisza, kontakt z przyrodą, świeże powietrze. Wszystko to przekłada się na zdrowie fizyczne i psychiczne oraz samopoczucie.

Na czym polega shinrin yoku?

Pojęcie powstało w 1982 roku, gdy dyrektor japońskiej rządowej Agencji Leśnictwa stwierdził, że „kąpanie się” w zieleni przynosi niebywałe korzyści dla zdrowia tym osobom, które praktykują je regularnie. Metoda polega na powolnych, spokojnych, relaksacyjnych spacerach i odbiorze naturalnego otoczenia wszystkimi zmysłami. Może być wykorzystywana jako technika profilaktyczna, rehabilitacyjna lub wspomagająca leczenie. Ściśle wiąże się z koloroterapią, aromaterapią oraz kinezyterapią. Wystarczy już 15 minut dziennie, aby odnieść korzyści zdrowotne. Rekomenduje się jednak dłuższe spacery po lesie w ramach myśli – im dłużej, tym lepiej.

Aby odnieść korzyści, podczas wykorzystywania shinrin yoku należy całkowicie oddać się naturze. Nie należy myśleć o problemach i przykrych zdarzeniach. Kluczowy jest głęboki relaks, myślenie wyłącznie o pozytywnych aspektach życia, cieszenie się każdą chwilą kontaktu z naturą. Nie należy hałasować ani nigdzie się śpieszyć. W pewnym sensie shinrin yoku może stanowić swoistą formę aktywnej medytacji.

W Japonii, skąd wywodzi się shinrin yoku, okres największego zainteresowania metodą przypada na wiosnę, gdy kwitną wiśnie (tzw. sakura). Niektóre firmy posuwają się wręcz do tego, że o świcie wysyłają jednego z pracowników do najbliższego parku, aby pełnił on wartę przy drzewie. Tym samym zajmuje on miejsce, by koledzy z biura mogli urządzić piknik, gdy w końcu otworzą się kwiaty sakury. Gdy następuje ten oczekiwany moment, w parkach i wzdłuż szpalerów drzew przy deptakach panuje tłok. Choć więc shinrin yoku ma w nazwie słowo las, odnosi się do ogólnie pojętej roślinności, a nie wyłącznie do tradycyjnych lasów iglastych lub liściastych.

Shinrin yoku – działanie

Metoda oddziałuje na organizm człowieka w sposób wielokierunkowy. Działanie shinrin yoku prezentuje się następująco:

  • produkcja hormonów szczęścia, a więc poprawa samopoczucia;
  • uspokajanie, łagodzenie agresji i napadów nerwicowych poprzez stymulację układu przywspółczulnego;
  • regeneracja uszkodzonych tkanek;
  • zmniejszanie ryzyka demencji;
  • relaksacja wzroku;
  • obniżanie ciśnienia tętniczego;
  • spowalnianie tętna, korzystny wpływ na schorzenia sercowo-naczyniowe i ich profilaktykę;
  • poprawa trawienia;
  • podwyższenie odporności organizmu;
  • obniżanie poziomu stresu i łagodzenie jego konsekwencji;
  • poprawa metabolizmu, wspomaganie odchudzania się.

Udowodniono, że kąpiele leśne obniżają poziom glikemii u osób chorych na cukrzycę insulinoniezależną. Obserwuje się również znaczący wzrost stężenia adiponektyny zapobiegającej rozwojowi miażdżycy naczyń krwionośnych. Przeprowadzono badanie, które wykazało, że powyższe efekty zdrowotne są kilkukrotnie wyższe w porównaniu do tych czerpanych podczas spacerów po mieście. Japończycy twierdzą, że shinrin yoku jest metodą na długowieczność. I choć nie ma żadnych klinicznych potwierdzeń tego, wielu Japończyków zamieszkujących wsie i praktykujących shinrin yoku dożywa 100 lat, co może dawać wiele do myślenia.

Shinrin yoku – przeciwwskazania

Kąpiele leśne są metodą relaksu dla każdego. Mogą z niej korzystać małe dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze i przewlekle chore. Co więcej, Japończycy często wynoszą do lasy osoby unieruchomione czy umierające, aby w ten sposób poprawić ich stan zdrowia i przedłużyć życie. Z kontaktu z naturą czerpie się same korzyści, brak jest przy tym wad czy działań niepożądanych. Jedynie osoby z silnymi alergiami wziewnymi powinny zachować ostrożność przy doborze miejsc do spacerów. Niektóre drzewa i krzewy mogą pylić, nasilając objawy alergii. Zawsze można znaleźć jednak rozwiązanie. W przypadku alergików wystarczy udać się na spacer do lasu iglastego, w którym nie ma miejsca intensywne pylenie, które pojawia się w lasach liściastych.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Garcia H., Miralles F., Shinrin Yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody, Wydawnictwo Znak, Kraków.
  2. B. Oh, KJ. Lee, Zaslawski C., Yeung A., Rosenthal D., Larkey L., Back M.. Health and well-being benefits of spending time in forests: systematic review, Environ Health Prev Med., 22/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami