Aktualizacja: 19 lipca 2022
Senność po jedzeniu to bardzo częste zjawisko, zazwyczaj uznawane za fizjologiczne. Słusznie, ponieważ spożyty posiłek wpływa na stężenie cukru w organizmie, gospodarkę hormonalną oraz chwilowe zmęczenie. Może się jednak zdarzyć, że senność występująca po jedzeniu wskazuje na mniej lub bardziej poważne schorzenia i choroby.
Spis treści
Zmiany w organizmie po posiłku
Po spożyciu posiłków, szczególnie tych bogatych w węglowodany – ale nie tylko, we krwi wzrasta poziom glukozy. Jest to regulowane przez hormon trzustkowy zwany insuliną i nosi nazwę glikemii poposiłkowej. Stężenie glukozy we krwi zaczyna stopniowo rosnąć już po 10 minutach od spożycia posiłku. U osób zdrowych maksymalne stężenie osiągane jest po godzinie i zwykle nie przekracza przy tym 120-140 mg/dl. W ciągu kolejnych 2-3 godzin wraca do stanu przed jedzeniem. Na glikemię poposiłkową wpływ ma wiele czynników, między innymi:
- motoryka żołądka;
- metabolizm glukozy;
- stężenie i wchłanianie glukagonu;
- sprawność układu hormonalnego;
- stężenie glukozy na czczo.
Ważna jest także regularna aktywność fizyczna, która wpływa pozytywnie na poprawę poposiłkowego stężenia glukozy we krwi. Kolejną zmianą jest transport krwi z obwodu organizmu do jelit, aby narządy te mogły sprawnie trawić pokarm i wchłaniać cenne składniki odżywcze. Krew dostarczana do jelit czerpana jest m.in. z układu nerwowego, przez co stajemy się senni. To normalne nawet u osób zdrowych.
Z czego wynika senność po jedzeniu?
Senność po jedzeniu może więc wynikać z naturalnych zmian w organizmie, które zachodzą wskutek transportu krwi do jelit oraz zmian w stężeniu glukozy. Senność może jednak mieć patologiczne podłoże, wskazujące na:
- problemy z tarczycą – zwykle z niedoczynnością tarczycy, której objawem jest ospałość po jedzeniu;
- cukrzycę – zbyt wysoki poziom cukru towarzyszy cukrzycy i powoduje ospałość;
- problemy z trzustką – poza sennością zauważyć można ogólną słabość;
- odwodnienie;
- depresję;
- insulinooporność;
- anemię;
- hipersomnię – senność nie tylko po posiłkach, ale i w ciągu dnia.
U osób zdrowych senność po jedzeniu zazwyczaj powoduje rodzaj spożytych pokarmów. Są to słodycze i cukry proste, które powodują nagły wyrzut insuliny, a także aminokwasy białka, zwłaszcza tryptofan. Senność po jedzeniu może wywołać również alkohol spożyty do obiadu, opuszczenie wcześniejszego posiłku, spożycie bardzo obfitego posiłku.
Jak walczyć z sennością po jedzeniu?
Przede wszystkim:
- spożywaj regularne posiłki, które zagwarantują stopniowe i ciągłe uwalnianie glukozy do krwi, przez co jej poziom będzie stabilny;
- unikaj spożywania deserów po posiłku bogatych w cukry proste;
- włącz do diety zdrowe tłuszcze, czyli kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6;
- dotleń swój mózg – wskazana jest regularna aktywność fizyczna, ale w stanach nagłych, gdy dopada nas senność, wystarczy często wziąć 20-30 głębszych oddechów;
- ogranicz słodycze i fast-foody;
- uzupełnij niedobory minerałów i witamin, które wpływają na stały poziom energii organizmu – suplementuj np. Spirulinę, bogatą w liczne składniki odżywcze.
Jeśli mimo zmian nawyków wciąż pojawia się senność po posiłkach, warto udać się do lekarza rodzinnego celem wykonania podstawowych badań. Zaleca się wykonanie badania moczu i ogólnego badania morfologicznego, z naciskiem na hormony TSH.
„Usypiające” pokarmy
Warto wiedzieć, które pokarmy są bogate w węglowodany oraz tryptofan, co powoduje omawianą senność po ich spożyciu. Wśród źródeł węglowodanów znajdują się:
Z kolei źródłem tryptofanu są:
Oczywiście nie należy rezygnować z tych pokarmów, ponieważ dostarczają one do organizmu wiele niezbędnych składników odżywczych. Należy po prostu mieć świadomość, że po ich spożyciu możemy czuć zmęczenie i chęć drzemki. W innej sytuacji znajdują się osoby chore, np. na cukrzycę, które powinny stosować odpowiednią dietę. Zwykle o niskim indeksie glikemicznym.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego 2007, Forum Medycyny Rodzinnej, 1/2007.
- Lizończyk I., Jośko-Ochojska J., Związek zaburzeń snu z nadwagą i otyłością wśród młodzieży, Hygeia Public Health, 4/2016.
- Wolnik B., Orłowska-Kunikowska E., Hiperglikemia poposiłkowa i jej znaczenie w praktyce klinicznej, Choroby Serca i Naczyń, 4/2007.
- Zatońska K., Bolanowski M., Hipoglikemia jako problem diagnostyczny, Adv. Clin. Exp. Med., 12/2003.
Nigdy nie miałam tego problemu, baz względy na to o której godzinie jem posiłek
Ja po kawie staję się senna xD
U mnie sennośc po posiłku okazała się hipoglikemią reaktywną