Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 3 stycznia 2021

Samotność - jak sobie z nią poradzić?Czym jest samotność i jak sobie z nią poradzić? Na świecie żyje wiele miliardów ludzi, wielu z nich doskwiera jednak samotność. To przykre, nieprzyjemne uczucie odosobnienia czy braku zrozumienia, które można jednak zlikwidować. Wystarczy odrobina dobrej woli i motywacji.

Czym jest samotność?

Zdefiniowanie pojęcia, jakim jest samotność, wcale nie jest takie proste. Odnosi się głównie do sfery psychicznej i emocjonalnej. Wyróżniamy także różne rodzaje samotności – np. chwilową, gdy doskwiera nam po całym dniu lub przewlekłą, gdy odczuwamy ją przez cały czas od dłuższego czasu. Istnieje także wiele przyczyn samotności. Mężczyzna może tęsknić za swoją ukochaną i odczuwać samotność gdy jej nie ma w pobliżu, możemy jednak czuć samotność głęboką, po stracie bliskiej osoby.

Można podjąć próbę zdefiniowania samotności. Zgodnie ze słownikiem jest to stan psychiczny osoby żyjącej w pojedynkę, bez rodziny i przyjaciół lub znajdującej się w określonej sytuacji lub w określonym czasie zupełnie bez towarzystwa. Nie jest to jednak dokładna definicja, ponieważ:

  • samotność możemy odczuwać przebywając nawet w dużej grupie osób i mając ciągły kontakt z innymi ludźmi. Wówczas samotność wynika z braku zrozumienia ze strony najbliższych osób lub z nieposiadania takich osób – obcy ludzie, a nawet znajomi i przyjaciele, często nie zastąpią rodziny;
  • samotności wcale nie musimy odczuwać przebywając bez towarzystwa. Wiele osób ceni sobie spokój i własne towarzystwo. Mowa np. o introwertykach, którzy szanują swoją przestrzeń i niekiedy wręcz poszukują braku innych ludzi, nie odczuwając wówczas samotności.

Kiedy samotność zaczyna nam doskwierać, warto znaleźć na nią sposób.

Samotność – jak sobie z nią poradzić?

Wszystko zależy od tego, czy samotność jest chwilowa czy długotrwała i z czego ona wynika. Przykładowo, jeśli wiąże się z wyjazdem bliskich osób, warto zapełnić sobie czas do ich powrotu czymś ciekawym. Najlepiej znaleźć rozwiązania, które wciągną nas na tyle, że nie będziemy intensywnie myśleć o tym problemie. Można np.:

  • kupić duże puzzle, których ułożenie zajmie więcej czasu;
  • zapisać się na kurs językowy, poświęcić czas na kształcenie się;
  • zainteresować się scrapbookingiem, samodzielnie zrobić album na zdjęcia;
  • znaleźć hobby – siłownia, kurs tańca, joga, jazda konna, a następnie zapisać się na zajęcia;
  • zaplanować wyjazd, podczas którego będzie na nas czekać wiele atrakcji – wyjazd w góry z określonymi wcześniej szlakami, wyjazd do SPA czy sanatorium.

Zawsze dobrym rozwiązaniem jest po prostu odwiedzenie znajomych czy przyjaciół. Można z nimi spędzić część dnia i wypić dobrą kawę. To jedno z lepszych rozwiązań, ponieważ wśród ludzi nie odczuwa się aż tak samotności. Można z nimi porozmawiać, żartować, podzielić się swoimi problemami otrzymując obiektywne rady. Można również zaprosić przyjaciół do siebie na obiad czy kolację. Wówczas część dnia poświęcimy na przygotowanie posiłku, przez co nie będziemy rozmyślać o samotności.

Głęboka samotność

Istnieją momenty, gdy odczuwamy głęboką samotność i nie mamy się do kogo zwrócić. Zdarzają się sytuacje, gdy nie mamy rodziny (lub jest ona bardzo daleko), nie mamy również wielu znajomych czy przyjaciół. Odczuwamy samotność każdego dnia, co wprowadza nas w stan przygnębienia, a nawet depresję. Co można zrobić wówczas?

  • spraw sobie zwierzaka – to najpopularniejsza i jednak z najlepszych rad dla osób samotnych. Jeśli lubisz aktywność, możesz przygarnąć ze schroniska równie aktywnego psa i spędzać z nim czas na łonie natury. Jeśli jesteś domatorem lub zdrowie nie pozwala Ci na codzienną aktywność, możesz sprawić sobie spokojniejszego, pokojowego psa, kota, świnkę morską, papugę lub żółwia. Opieka nad zwierzęciem zajmie Twój wolny czas, będziesz mógł także odezwać się do swojego zwierzęcia;
  • wyjdź do ludzi – jeśli nie masz znajomych, może warto kogoś poznać? Wystarczy wyjść na miasto, wybrać się do ulubionej kawiarni czy na spacer. Bardzo często zupełnie przypadkiem spotykamy wartościowe osoby. Nie bój się porozmawiać z kimś spotkanym przypadkowo, jeśli ta osoba również wykazuje chęć do rozmowy;
  • pokochaj samego siebie – akceptacja samotności jest dobrym wyjściem, aby tego dokonać należy zaakceptować także samego siebie. Nie można na siłę uciekać od samotności, warto również dobrze czuć się we własnym towarzystwie.

Gdy samotność jest bardzo silna i żadne rady nie pomagają jej pokonać, warto udać się do specjalisty. Takimi problemami zajmuje się psychoterapeuta. Z pewnością pomoże on zupełnie inaczej spojrzeć na własne problemy.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kępiński A., Poznaj siebie – samotność, lęk, depresja, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2003.
  2. Strychowska B., Bliżej siebie – od samotności do bliskości, czyli o relacjach ze sobą i z innymi, Wydawnictwo KOS, Katowice 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami