Redukcja masy ciała odnosi się do procesów mających na celu dążenie do zrzucenia zbędnych kilogramów i nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Polecana jest zwłaszcza osobom z nadwagą i otyłym, choć na redukcję okresowo decydują się również sportowcy, aby uwidocznić zbudowaną masę mięśniową.
Spis treści
Redukcja masy ciała – na czym polega?
Na redukcję masy ciała składa się kilka aspektów, przede wszystkim:
- zbilansowana dieta z ujemnym bilansem kalorycznym – aby w zdrowy sposób chudnąć, należy od podstawowego zapotrzebowania kalorycznego odjąć 300-400 kcal. Przykładowo osoba mająca dzienne zapotrzebowanie kaloryczne rzędu 2000 kcal, aby schudnąć, powinna dziennie spożywać około 1600-1700 kcal. Jest to zupełnie wystarczające i nie spowoduje wystąpienia niedoborów pokarmowych. Bardziej drastyczne diety redukcyjne są uznawane za niezdrowe, mogą powodować przewlekłe uczucie zmęczenia, senności i osłabienia;
- systematyczny trening – celem spalenia nadmiernej tkanki tłuszczowej poleca się zwłaszcza treningi aerobowe, czyli tlenowe. Przykładem takich aktywności są choćby: bieganie, wędrówki górskie, jazda na rowerze, pływanie, taniec. Jednocześnie zaleca się wysoki codzienny poziom aktywności podstawowej, a więc załatwianie wszelkich spraw na piechotę (zakupy, droga do pracy), a nie autem, a także korzystanie ze schodów zamiast z windy. Szacuje się, że tkanka tłuszczowa zaczyna spalać się po około 30 minutach treningu aerobowego.
To 2 podstawowe składowe redukcji masy ciała, o których należy pamiętać. Oczywiście nie bez znaczenia pozostają czynniki poboczne takie jak unikanie stresu, picia alkoholu czy palenia papierosów. Mogą one znacznie opóźniać redukcję i pogarszać samopoczucie.
Suplementy na redukcję masy ciała
Zbilansowaną dietę redukcyjną można wspierać suplementami diety, które mają 2 podstawowe cele. Po pierwsze zapobiegają niedoborom pokarmowym, a po drugie przyspieszają metabolizm, co przyczynia się do szybszego spalania tkanki tłuszczowej. Suplementami diety polecanymi na redukcję masy ciała są przede wszystkim:
- koenzym Q10;
- białko w proszku;
- Spirulina, która ma nie tylko sporą zawartość pełnowartościowego białka, ale i witamin, minerałów, błonnika czy antyoksydantów;
- Chlorella, oczyszcza organizm z toksyn, przez co wpływa na metabolizm;
- kwasy tłuszczowe Omega 3.
Świetnie sprawdzi się także kreatyna, ekstrakt z zielonej herbaty, kofeina, L-tyrozyna czy L-karnityna. Należy pamiętać, że suplementacja nie zastąpi jednak zbilansowanej diety. Jest jedynie jej uzupełnieniem.
Redukcja masy ciała – wskazania
Podstawowym wskazaniem do redukcji masy ciała jest nadwaga bądź otyłość. Przyjmuje się, że prawidłowo tkanka tłuszczowa stanowi 10-15% ciężaru ciała mężczyzny i 20-25% kobiety. Wartości przewyższające te normy mogą wskazywać na nadwagę, a jeśli są znacznie wyższe – na otyłość. Ostatnimi czasy coraz więcej mówi się, że wskaźnik BMI nie jest wystarczająco dokładny, aby określić nadwagę czy otyłość, dlatego nie powinno się nim sugerować.
Istotnym wskazaniem do rozpoczęcia redukcji masy ciała jest otyłość brzuszna, będąca czynnikiem ryzyka zespołu metabolicznego, nowotworów układu pokarmowego, cukrzycy typu 2, miażdżycy tętnic wieńcowych i wielu innych poważnych chorób. Udowodniono, że otyłość brzuszna znacząco zwiększa ryzyko rozwoju powikłań otyłości. Otyłość brzuszną diagnozuje się wówczas, gdy obwód w talii przekracza 102 cm w przypadku mężczyzn oraz 88 cm w przypadku kobiet.
Redukcja masy ciała – przeciwwskazania
Jeśli stan zdrowia tego wymaga, nie ma przeciwwskazań do redukcji masy ciała. Należy jedynie pamiętać, że osoby przewlekle chore, seniorzy, dzieci czy kobiety w ciąży powinny znajdować się wówczas pod stałą opieką lekarza i dietetyka klinicznego. Szczególną grupą pacjentów z nadwagą i otyłością są kobiety ciężarne – należy upewnić się, że wysoka masa ciała nie jest związana z fizjologicznym przyrostem brzucha, lecz rzeczywiście wynika z nadmiernego poziomu tkanki tłuszczowej. Dieta redukcyjna jest niewskazana w ciąży, ponieważ ten stan fizjologiczny wiąże się z potrzebą dostarczania dodatkowych kalorii, a więc miejsce ma odwrotne zjawisko. Jednak taka kobieta powinna pozostać aktywna fizycznie (jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań), przestrzegając jednocześnie wyłącznie zdrowej diety.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Rybicka I., Szulińska M., Wymierne korzyści z redukcji masy ciała w terapii otyłości – badania własne, Forum Zaburzen Metabolicznych 2012, vol. 3, nr 4, 140-146.
- Matuszak M., Suliburska J., Znaczenie redukcji masy ciała w leczeniu chorób metabolicznych, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2012, tom 3, nr 3, 104-109.
Zostaw komentarz