Przepisy z pokrzywy są różnorodne. Roślinę tę można wykorzystać zarówno jako naturalny kosmetyk oraz preparat o właściwościach prozdrowotnych. Warto wiedzieć, że cenne działanie wykazuje cała roślina (liście, korzeń, a także jej owoce, zwane orzeszkami).
Spis treści
Właściwości pokrzywy
Pokrzywa zawiera wiele cennych substancji czynnych. Należy do nich:
- żelazo;
- kwas foliowy;
- garbniki;
- sole mineralne;
- chlorofil;
- enzymy roślinne;
- fitohormony.
Roślina ta słynie przede wszystkim z właściwości oczyszczających krew, ułatwiając usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Naturalnie podnosi poziom hemoglobiny i czerwonych krwinek we krwi. Wykazuje działanie przeciwkrwotoczne, aktywuje wydzielanie soków trawiennych, a także reguluje poziom glukozy. Wzmacnia organizm podnosząc jego naturalną odporność.
Do innych, równie ważnych właściwości zalicza się:
- leczenie reumatyzmu i artretyzmu;
- odkwaszanie organizmu i usuwanie nagromadzonych w nich toksyn;
- przywrócenie sił oraz dobrego samopoczucia;
- redukcja dolegliwości ze strony nerek, dróg moczowych, wątroby, a także prostaty.
Ze względu na właściwości oczyszczające pokrzywa bardzo dobrze sprawdza się w szczególności po kuracji antybiotykowej, a także po zatruciach metalami ciężkimi.
Korzystnie wpływa również na wygląd zewnętrzny. Przyspiesza wzrost włosów wzmacniając ich cebulki, dzięki czemu chroni je przed nadmiernym wypadaniem. Dzięki obecności soli mineralnych poprawia również kondycję skóry oraz paznokci.
Przepisy z pokrzywy
Pokrzywa jest rośliną, którą można wykorzystać na wiele sposobów. Z jej udziałem można wykonać m.in:
- sok;
- herbatę;
- olejek;
- odżywkę;
- kąpiel;
- sałatkę;
- zupę.
1. Sok z pokrzywy.
Składniki:
- liście pokrzywy;
- przegotowana woda.
Przygotowanie:
Liście pokrzywy należy umieścić w maszynce do mięsa lub rozdrobnić mikserem, a następnie dodać niewielką ilość przegotowanej wody. Wszystko razem dokładnie wymieszać. Sok z pokrzywy zaleca się pić w ilości 1-2 łyżki wody dziennie, w celu oczyszczenia krwi oraz poprawy wyników jej morfologii.
Wskazówka:
Sok z pokrzywy można spożywać w połączeniu ze świeżymi sokami owocowymi np. z jabłek. Należy przechowywać go w lodówce, maksymalnie przez 4 dni.
2. Herbata z pokrzywy.
Składniki:
- świeże lub suszone liście pokrzywy;
- 1 litr wrzącej wody.
Przygotowanie:
Liście pokrzywy należy zalać wrzącą wodą i trzymać przez kilka minut pod przykryciem. Następnie napar z pokrzywy należy przelać do termosu i popijać go przez cały dzień.
Wskazówka:
Herbatę z pokrzywy można stosować również zewnętrznie. Płatek kosmetyczny należy zamoczyć w naparze i przemywać nim skórę, szczególnie cerę tłustą, łojotokową, a także trądzikową. Herbatę z pokrzywy można również potraktować jako płukankę do włosów słabych, łamliwych i matowych.
3. Olejek z pokrzywy.
Składniki:
- 30 g świeżych liści pokrzywy;
- oliwa z oliwek.
Przygotowanie:
Liście z pokrzywy należy umieścić w moździerzu i dokładnie je rozgnieść, aż powstawanie jednolita, gładka masa. Następnie dodać kilka kropel oliwy z oliwek. Oba składniki dobrze ze sobą wymieszać.
Wskazówka:
Olejek z pokrzywy poleca się w przypadku bólu głowy oraz chorób układu oddechowego.
4. Odżywka z pokrzywy.
Składniki:
- świeże liście i łodygi pokrzywy;
- spirytus.
Przygotowanie:
Pokrzywę (liście i łodygi) należy umieścić w słoju o pojemności 1 litra. Następnie zalać spirytusem i dokładnie zakręcić. Całość należy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu przez okres dwóch miesięcy. Po upływie tego czasu zawartość przecedzić i przelać do mniejszych buteleczek.
Wskazówka:
Odżywka wzmacnia cebulki włosów, a więc miejsce aktywnego wzrostu, zapobiegając nadmiernej ich utracie.
5. Kąpiel z pokrzywy.
Składniki:
- 5 garści całej pokrzywy;
- zimna woda.
Przygotowanie:
Całe pokrzywy należy zalać 4 litrami zimnej wody i odstawić na 12 godzin. Po upływie tego czasu należy wodę powoli podgrzewać, stopniowo doprowadzając ją do wrzenia. Następnie odcedzić i przelać do wody przygotowanej do kąpieli.
Wskazówka:
Czas kąpieli na bazie pokrzywy nie powinien przekraczać 10 minut. Następnie należy od razu położyć się do łóżka i ciepło przykryć.
6. Sałatka z pokrzywy.
Składniki:
- garść liści z pokrzywy;
- 1 mała cebula;
- sok z cytryny;
- olej lniany/ oliwa z oliwek;
- mniszek lekarski;
- orzechy włoskie.
Przygotowanie:
Liście pokrzywy oraz cebulę należy drobno posiekać i skropić sokiem z cytryny. Następnie polać oliwą z oliwek lub olejem lnianym. Na koniec posypać drobno posiekanym mniszkiem i rozdrobnionymi orzechami włoskimi.
7. Zupa z pokrzywy.
Składniki:
- 3 garście świeżych liści z pokrzywy;
- czosnek;
- 4 ziemniaki;
- wywar warzywny;
- pół szklanki śmietany;
- 1 łyżka oliwy;
- przyprawy do smaku: pieprz czarny, sól, tymianek, gałka muszkatołowa.
Przygotowanie:
Liście pokrzywy należy sparzyć i drobno posiekać wraz z czosnkiem. Następnie dusić na oliwie z oliwek lub maśle. W kolejnym kroku składniki razem zmiksować i dodać do nich wywar warzywny. Wszystko razem zagotować, jednocześnie dodając śmietanę i wcześniej ugotowane ziemniaki. Na koniec doprawić zupę przyprawami. Zupę można wzbogacić dodając do niej jajko ugotowane na twardo.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Jedna roślina, a tyle sposobów podania i właściwości 🙂
Dodaję do zakładek. Jak tylko zbiorę pokrzywy z działki, wypróbuję niektóre przepisy.
Nie miałem pojęcia, że ma ona tyle pożytecznych właściwości. A zupa wygląda mega ciekawie 😀