Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 14 września 2022

Przebarwienia po trądziku - domowe sposoby redukcjiPrzebarwienia po trądziku to częste następstwo młodzieńczych chorób skóry, najczęściej po trądziku pospolitym. Nie dość, że czas kiedy może pojawić się trądzik jest trudnym momentem w życiu, to fakt posiadania defektu jaki po sobie zostawia jeszcze bardziej utrudnia nam jego przetrwanie. Na szczęście, obecnie istnieje wiele sposobów poprawy wglądu skóry. Można zrobić to w sposób naturalny i domowy lub wybrać się do salonu kosmetycznego, gdzie zostanie profesjonalnie przeprowadzony zabieg pielęgnacji skóry. Dziś przedstawiamy domowe sposoby jakimi można usunąć przebarwienia po trądziku.

Przebarwienia – czym są?

Przebarwienia skóry to zmiany pigmentacyjne objawiające się zbyt dużą produkcją melaniny w skórze właściwej. Mogą być one następstwem istniejącego stanu zapalnego w skórze lub też działania na nią promieni słonecznych. Nasz wiek również stanowi przyczynę powstawania przebarwień. Im skóra jest starsza, tym posiada większe skłonności do ich pojawienia się. Przyjmowanie niektórych leków wraz z ekspozycją skóry na słońce lub istniejące choroby ogólnoustrojowe takie jak nadczynność tarczycy, trądzik, problemy z wątrobą również mogą spowodować nieestetyczne plamy na skórze. Przyczyn powstawania przebarwień jest wiele. Mimo to istnieje również wiele rozwiązań jak z nimi walczyć.

Przebarwienia po trądziku – domowe sposoby redukcji

Oto kilka domowych sposobów jak pozbyć się przebarwień po trądziku.

Peeling skóry

Wykonanie delikatnego peelingu skóry przygotuje ją do dalszych etapów pielęgnacyjnych. Pozwoli na lepsze przyjęcie składników odżywczych oraz na szybsze ich dotarcie do głębokich warstw. Aby wzmocnić efekt warto dodać kilka kropel soku z cytryny.

Maseczka z soku cytryny

Sok z cytryny to najczęściej wykorzystywany produkt w usuwaniu przebarwień skóry. Należy jednak nie przesadzać z jego ilością i częstotliwością stosowania. Wszystko dlatego, że można doprowadzić do przesuszenia się skóry i bardziej sobie zaszkodzić niż pomóc. Do stworzenia takiej maseczki należy użyć sok z połówki cytryny, kilka kropel przegotowanej wody oraz jogurt naturalny. Maseczkę należy wykonywać raz w tygodniu i aplikować tylko w miejsca gdzie występują przebarwienia.

Plasterki ogórka

Podobnie jak cytryna, ogórek również bardzo często wykorzystywany jest jako naturalny sposób usuwania nieestetycznych przebarwień skóry. Oprócz właściwości rozjaśniających posiada on także działanie łagodzące, kojące i nawilżające skórę. Najszybszym sposobem wykorzystania właściwości ogórka na skórę będzie jego starcie na tarce i nałożenie na twarz. Taką maseczkę należy utrzymać przez około 15-20 minut. Aby zintensyfikować jej działanie można dodać kilka kropel soku z cytryny. Maseczka na bazie ogórka rozjaśnia koloryt skóry, doskonale odświeża cerę i łagodzi obecne na niej stany zapalne.

Pasta z miodu i migdałów

Należy zmiksować migdały, a następnie dodać do nich miód. Mieszankę nakłada się na skórę każdego dnia i trzyma przez około 15-20 minut. Maseczka wykazuje działanie rozjaśniające, nawilżające i antybakteryjne. Z tego względu bardzo dobrze sprawdza się w przypadku cery tłustej, trądzikowej i problematycznej.

Żel aloesowy

Żel aloesowy to produkt, który doskonale nawilża skórę. Stanowi więc idealny kosmetyk do każdego rodzaju skóry. Jednak oprócz swoich właściwości nawilżających posiada także działanie kojące i rozjaśniające. Poprzez regularne jego stosowanie przebarwienia potrądzikowe staną się mniej widoczne.

Podsumowanie

Zabiegi redukcji przebarwień nie muszą kosztować fortunę. Decydując się na naturalne i domowe sposoby można pozbyć się ich równie skutecznie nie obciążając przy tym swoich funduszy. Warto jednak oprócz samych metod usuwania przebarwień oraz pielęgnacji skóry zagłębić się w temat diety, która ma olbrzymi wpływ na wiele aspektów naszego życia. Witaminy, minerały i antyoksydanty dostarczane w diecie organizmowi są w stanie poprawić wygląd skóry, włosów, paznokci oraz zapobiegać chorobom, w tym również groźnym nowotworom. Z tego też względu właściwy jadłospis, oprócz samej pielęgnacji skóry jest najlepszym jej sprzymierzeńcem.

W szczególności polecane są warzywa m.in. pietruszka, papryka, brokuły oraz owoce m.in. truskawki, porzeczki, jagody czy pomarańcze. Stanowią one źródło wielu witamin, w szczególności witaminy C, która należy do grupy najsilniejszych przeciwutleniaczy. Uczestniczy ona także w syntezie nowego kolagenu (głównego białka tkanki łącznej odpowiedzialnego za jędrność i elastyczność skóry). Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również systematyczne spożywanie naparów ziołowych np. herbaty z łopianu czy ostropestu plamistego, które stanowią barierę ochronną dla skóry zapobiegając powstawaniu nowych przebarwień.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kamuś M., Leczenie trądziku pospolitego – charakterystyka schorzenia, przegląd preparatów OTC oraz Rx do stosowania miejscowego.
  2. Sałagan K., Niemyska K., Blizny potrądzikowe – mechanizm powstawania i diagnostyka, Kosmetologia Estetyczna, 4/2018.
  3. Wołosik K., Knaś M., Wacewicz M., Dmuchowska P., Skuteczność terapii skojarzonej w redukcji blizn potrądzikowych – opis przypadków, Przegląd Dermatologiczny, 100/2013.
  4. Kapuścińska A., Nowak I., Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 69/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami