Produkty light promuje się w sklepach już od dłuższego czasu. Ich nazwa oznacza przede wszystkim obniżoną wartość kaloryczną, co równoznaczne jest również z ograniczoną zawartością tłuszczu lub cukru. Produkty tego typu dedykowane są głównie osobom będącym na diecie, odchudzającym się oraz dbającym o własną sylwetkę. Co kryją w sobie produkty light oraz co warto o nich wiedzieć?
Produkty light
Zgodnie z prawem definicja produktu light oznacza, że jego kaloryczność oraz zawartość tłuszczu lub cukru jest obniżona o co najmniej 30%. Zredukowane składniki (tłuszcz lub cukier) mogą być zastąpione każdą inną substancją, która nadaje się do spożycia.
Fakt ten zaprzecza jednak założeniom jakie stawia się produktom light, ponieważ ich kaloryczność może być taka sama, a nawet większa niż przed redukcją tłuszczu lub cukru. Należy zaznaczyć, że taka sytuacja nie musi być regułą. W niektórych produktach niedobór składników uzupełnia się zdrowymi zamiennikami np. błonnikiem.
Tłuszcz w produktach light często zastępuje się białkiem, węglowodanami lub wodą. Żywność tego rodzaju zawiera w składzie większą ilość konserwantów, barwników oraz sztucznych aromatów.
Natomiast gdy w produkcie zmniejsza się ilość cukru na jego miejscu pojawiają się słodziki np. ksylitol, sacharoza czy aspartam. Ksylitol oraz sacharoza są obojętne dla organizmu, w odróżnieniu od aspartamu. U osób z wrażliwym podniebieniem związek ten może zmieniać nieco smak pożywienia.
Czy produkty light są zdrowe?
Duża część produktów light nie wnosi żadnych korzyści do codziennej diety. Bardzo dobrym przykładem jest tu mleko 0%, które poddane procesom pasteryzacji i odtłuszczeniu traci swoje dobroczynne właściwości, a więc możliwość transportu witamin A, D, E, K, które są niezbędne w codziennym menu. Należy wiedzieć, że produkty light w mniejszym stopniu zaspokajają zapotrzebowanie na energię. Efektem tego jest zwiększone uczucie głodu i sięganie po nie częściej. Podsumowując, zamiast chudnąć, przybieramy na wadze.
Najczęstsze pułapki producentów żywności typu light:
- margaryna light posiada mniejszą ilość kalorii, za to występuje w niej więcej sztucznych zagęszczaczy
- napoje zawierają mniej cukru, za to więcej sztucznych barwników
- w wędlinie tłuszcz zastępuje celuloza, błonnik lub skrobia modyfikowana
- dżemy zawierają niewielkie ilości cukru, które zastępują chemiczne utrwalacze
Podsumowanie
Żywność typu light oczywiście może wspomóc proces odchudzania, ale nie powinna stanowić głównego źródła energii. Produkty tego typu powinny być tylko uzupełnieniem diety, a ich obecność w codziennym menu nie musi być koniecznością. Warto wprowadzić zmiany w produktach i zamiast twarogu tłustego wybierać półtłusty, zamiast czekolady mlecznej wybierać gorzką itp.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Świetny artykuł, dziękuję. Myślisz, że możesz zaufać producentom, ale bez czytania etykiet ani rusz. Dzięki, będę baczniej przyglądać się temu co ląduje w koszyku.
Produkty light powinny być wycofane, bo ze zdrowiem nie mają nic wspólnego.
Fajna pigułka wiedzy dla osób, które wkraczają na ścieżkę zdrowego odżywiania. Bardzo łatwo, wtedy wpaść w pułapkę mitów. Super, że tłumaczycie, na co uważać 🙂
Nigdy nie kupuję produktów light, bo to sama chemia. W tym wpisie mowa jest o margarynie – zastanawiam się czy są odważni, aby w ogóle to konsumować?