Kolagen do picia
Kolagen do picia

Powody, dla których warto jeść zupyZupy to jeden z najbardziej niedocenianych posiłków w ciągu dnia i wbrew wszelkim opiniom nie są one tak trudne w wykonaniu jakby mogło się to wydawać. Rzadkie spożywanie zup to częsty błąd żywieniowy, ponieważ stanowią one źródło wielu składników odżywczych, dodatkowo są sycące oraz niskokaloryczne.

Zupy

Dużą zaletą zup jest fakt, że można je przygotować na wiele sposobów, dlatego też każdy może znaleźć coś dobrego dla siebie. Bardzo często stanowią połączenie warzyw, mięsa, kaszy, makaronu oraz nabiału, dzięki czemu stanowią pełnowartościowy posiłek w ciągu dnia.

Zupy stanowią źródło:

  • żelaza – bierze udział w procesie transportu tlenu do komórek w całym organizmie;
  • magnezu – reguluje funkcje układu nerwowego, uczestniczy w przemianie węglowodanów, białek oraz tłuszczy;
  • potasu – reguluje gospodarkę wodną organizmu i ciśnienie krwi, warunkuje pracę mięśni;
  • wapnia – budulec kości, uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi;
  • fosforu – warunkuje mocną strukturę kości i zębów, wspomaga układ nerwowy oraz jest nośnikiem informacji genetycznych;
  • błonnika – reguluje funkcje układu trawiennego;
  • witaminy A i E – silne antyoksydanty.

Zupy, które gotuje się krótko, stanowią również źródło witaminy C oraz witamin z grupy B. Niestety długa obróbka termiczna powoduje utratę tych związków. Ponadto zupy gotowane na wywarze mięsnym będą zawierać również białko oraz tłuszcz. Z kolei obecność w zupie kasz, makaronu lub ryżu wzbogaci ją o białko, witaminy, minerały oraz doda więcej energii.

Powody, dla których warto jeść zupy

Przedstawiamy kilka powodów, dla których warto włączyć zupy do codziennego menu.

1. Zupy są niskokaloryczne.

Ze względu na dużą różnorodność składników pokarmowych jakie występują w zupach nie należą one do posiłków kalorycznych. Mało tego, stanowią bardzo dobry element diety redukcyjnej. Zupa spożywana tuż przed daniem głównym, wypełnia żołądek jednocześnie pozostawiając mniej miejsca na danie drugie.

2. Zupa jest łatwa w przygotowaniu.

Do ugotowania zupy nie trzeba być urodzonym kucharzem i posiadać wieloletniego doświadczenia w tym temacie. Przygotowanie zupy jarzynowej to kwestia raptem 40 minut. Dobrym pomysłem jest ugotowanie jej w większym garnku, aby mogła wystarczyć na więcej porcji.

3. Zupa rozgrzewa lub chłodzi organizm.

W upalne dni zupa to dobry pomysł, ale tylko w wersji na zimno. Do takich zalicza się m.in. chłodnik. Oprócz tego, że gasi pragnienie, dodatkowo obniża temperaturę ciała, pozwalając znosić upały panujące na zewnątrz. Chłodnik jest zupą bardzo lekką, nie obciąża przewodu pokarmowego więc stanowi idealny pomysł w letnie dni. Z kolei w okresie jesieni oraz zimy gorąca zupa wykazuje silne właściwości rozgrzewające, a z dodatkiem przypraw tj. czosnek, cebula, chilli, kurkuma, imbir naturalnie wpłynie na zwiększenie odporności.

4. Zupy dostarczają płynów.

Podstawą każdej zupy jest woda, która niezbędna jest dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Reguluje ciśnienie kwi, wspomaga trawienie i przemianę materii oraz usuwa zbędne produkty przemiany materii. Zupa pozwala dostarczyć niezbędnych płynów w ciągu dnia, a razem z nimi cennych witamin i minerałów.

5. Zupa zapewnia dzienną dawkę warzyw.

Warzywa stanowią ważny składnik odpowiednio zbilansowanej diety. Specjaliści ds. żywienia zalecają spożywanie co najmniej 200 g warzyw w ciągu dnia. Zupy są więc idealnym rozwiązaniem na spełnienie tej zasady.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami