Kolagen do picia
Kolagen do picia

Popękane usta - przyczyny i leczeniePopękane usta stanowią częsty defekt zdrowotny i estetyczny, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy twarz narażona jest na działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych. Problem ten dotyka osób w każdym wieku i bez względu na płeć. Istnieją jednak metody zapobiegawcze, a także wspomagające gojenie pęknięć.

Przyczyny pękania ust

Czynniki powodujące pękanie ust można podzielić na:

  • endogenne – wrodzona dysfunkcja naskórkowa bariery ochronnej, suchość ust związana z wiekiem, ogólnie wrażliwa i sucha skóra twarzy;
  • egzogenne – odwodnienie organizmu, stosowanie wyniszczających leków, częsty kontakt z suchym powietrzem, słońcem czy mrozem.

W okresie jesienno-zimowym najczęściej przyczyną bywa częste wystawianie ust na mróz czy wiatr. Powoduje to silne wysuszenie tkanki, a w efekcie jej pękanie. Natomiast latem przyczyną może być długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach z klimatyzacją, która również znacznie wysusza skórę i usta. Wśród przyczyn można wymienić także palenie papierosów, brak witamin, głównie z grupy B, oddychanie przez usta, także częste oblizywanie warg.

Jak leczyć popękane usta?

Środowisko medyczne często uważa, że gojenie się tkanki zdrowej i drobnych ran dokonuje się bez dodatkowej pomocy. Jeśli jednak popękane usta zdarzają się notorycznie, warto sięgnąć po kosmetyki nawilżające lub leki wspomagające gojenie. Środki farmaceutyczne mają również za zadanie zapobieganie powstawaniu stanów zapalnych i ewentualnym zakażeniom.

Najlepszą metodą na popękane usta jest ich odpowiednia pielęgnacja. Istnieje wiele domowych metod wspomagających dbanie o tę część ciała. Wśród najpopularniejszych można wymienić nakładanie na usta:

Wymienione składniki można łączyć lub dodawać do domowych maseczek. Celem pielęgnacji ust warto także stosować naturalne kosmetyki. Kosmetyki naturalne to preparaty, w skład których wchodzą wyłącznie substancje naturalne występujące w przyrodzie. Pozyskuje się je w wyniku procesów fizycznych, takich jak tłoczenie, destylacja czy suszenie, enzymatycznych oraz mikrobiologicznych. Składniki roślinne stosowane w tego typu kosmetykach pochodzą z roślin uprawianych na plantacjach ekologicznych.

Należy wspomnieć, że korzystnie działają także wszelkie olejki, w tym z rokitnika czy makadamia oraz chlorofil, będący zielonym barwnikiem roślin. Zaaplikowany na skórę lub usta łagodzi podrażnienia, działa antybakteryjnie i zmniejsza ewentualne stany zapalne. Dzięki swoim właściwościom bywa często stosowany nawet w leczeniu trudno gojących się ran.

Inną grupą środków kosmetycznych są woski – mieszaniny estrów kwasów tłuszczowych, wolnych kwasów tłuszczowych i innych związków. W temperaturze pokojowej są ciałami stałymi, po rozgrzaniu dłonią można je nakładać na włosy, paznokcie, skórę czy usta. Ich celem jest tworzenie ochronnego filmu na powierzchni ust, co sprzyja utrzymaniu ich wilgoci. Popularny jest bogaty w witaminę E wosk z jojoby.

Leki

Kosmetyki czy leki stosowane celem leczenia pęknięć powinny być bogate w odpowiednie substancje wspomagające, między innymi:

  • witaminę A oraz E – najlepiej w połączeniu; zwiększają syntezę proteoglikanów, kolagenu i fibronektyny;
  • alantoinę – ułatwia proliferację komórek i tym samym przyspiesza gojenie pęknięć na ustach;
  • tlenek cynku – bardziej aktywny niż siarczan cynku, ułatwia proliferację komórek. Wchodzi w skład często stosowanych maści cynkowych (są one skuteczne w zwalczaniu opryszczki);
  • kolagen – jest fizjologicznym substratem, do którego przylegają komórki, aby następnie na takiej bazie wzrastać i poruszać się.

Ogólnym celem postępowania leczniczego jest łagodzenie zmian i dążenie do ich całkowitej eliminacji. Należy przy tym pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu i spożywaniu witamin.

Bibliografia

  1. Martini M., Kosmetologia i farmakologia skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
  2. Kaniewska M., Kosmetologia, podstawy, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne sp. z.o.o., Warszawa 2011.
Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami