Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 19 lipca 2022

PMS - jak sobie z nim radzić?PMS i to, jak sobie z nim radzić to wciąż aktualne i często podejmowane tematy w różnych środowiskach. Zespół napięcia przedmiesiączkowego stał się już tematem żartów i kontrowersyjnych dyskusji – czy faktycznie istnieje czy jest wyłącznie wymysłem kobiet, które chcą usprawiedliwić swoje zachowanie?

Czy PMS rzeczywiście istnieje?

Według ogólnie przyjętej definicji, PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) jest grupą objawów fizycznych, behawioralnych i psychologicznych, bez jednoczesnej choroby organicznej czy psychicznej. Objawy te występują w fazie lutealnej każdego cyklu menstruacyjnego i ustępują lub słabną po zakończeniu miesiączki.

Dokładne przyczyny występowania PMS nie zostały poznane, jednak z pewnością to zjawisko nie jest zmyślone. Na wystąpienie charakterystycznych objawów wpływ mają głównie zmiany hormonalne, w tym wpływ estradiolu i progesteronu na neurotransmittery, takie jak serotonina czy GABA.

Objawy PMS

Typowe objawy psychologiczne zespołu napięcia przedmiesiączkowego to:

  • wahania nastroju, pogorszenie samopoczucia;
  • nadmierna drażliwość;
  • skłonność do płaczu;
  • depresja;
  • poczucie utraty kontroli, np. nad całym swoim życiem;
  • nerwica.

Dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego mogą nasilać objawy chorób psychicznych. Wystąpienie depresji poporodowej lub depresji okołomenopauzalnej jest wyższe u kobiet cierpiących z powodu PMS. Z drugiej strony około 30% kobiet z objawami omawianej dolegliwości w przeszłości miało incydenty depresji czy zaburzeń lękowych. Z kolei do najpopularniejszych objawów przedmiotowych zalicza się między innymi:

Typowe w tym przedziale czasu jest również wystąpienie objawów behawioralnych, czyli zmniejszenie zdolności wzrokowo-przestrzennych i poznawczych. Z tego względu więcej wypadków spowodowanych przez kobiety odnotowuje się właśnie podczas PMS.

Zobacz również: Bóle menstruacyjne.

PMS – jak sobie radzić?

Przede wszystkim należy określić uciążliwość objawów. Jeśli bóle brzucha są bardzo silne, a zmiany nastroju negatywnie wpływają na życie osobiste i relacje z innymi ludźmi, należy wybrać się do ginekologa. Być może pacjentka cierpi na endometriozę lub inne schorzenia, które mogą nasilać objawy PMS. Wówczas konieczne będzie leczenie choroby podstawowej.

Jeśli pacjentka jest zdrowa, a zespół napięcia przedmiesiączkowego towarzyszy jej od dłuższego czasu, warto spróbować domowych sposobów. Nie zbadano dokładnie skuteczności zmiany stylu życia obejmującej zwiększenie dbałości o siebie, stosowanie diety oraz zmniejszenie stresu, ale jest to dobra porada służąca poprawie ogólnego stanu zdrowia i należy rozważyć zastosowanie tej metody przed włączeniem leczenia. Podsumowując, w leczeniu zachowawczym stosuje się ograniczenie przyjmowania używek zawierających kofeinę oraz redukcję podaży soli (sól wpływa na zmniejszenie zatrzymywania płynów w organizmie). Ważne jest zwiększenie podaży produktów zawierających dużo węglowodanów jako źródło tryptofanu, prekursora serotoniny. Zaleca się regularne ćwiczenia relaksacyjne i odpowiednie planowanie stresujących zadań na pierwszą połowę cyklu miesięcznego.

Leczenie PMS można przedstawić w skrócie:

  • I linia – aktywność fizyczna, terapia behawioralna, suplementacja witaminą B6;
  • II linia – stosowanie plastrów z estradiolem;
  • III linia – stosowanie preparatów łączonych, głównie estradiol z innymi związkami;
  • IV linia – całkowite przezbrzuszne usunięcie macicy lub obustronne usunięcie jajników.

III i IV linię terapii stosuje się wyłącznie przy bardzo ciężkim przebiegu PMS. Są więc ostatecznością – szczególnie metody chirurgiczne należy bardzo dokładnie rozważyć.

Polecane produkty

Spirulina + Żelazo - naturalne wsparcie krwi
Naturalny produkt Spirulina + żelazo od bioalgi jest czysto roślinnym źródłem żelaza, wyprodukowanym wyłącznie przez Matkę Naturę. Jego biodostępność jest dzięki temu na wysokim poziomie co pozwala m.in. na uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Krawczyk W., Rudnicka-Drożak E., Zespół napięcia przedmiesiączkowego, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 3/2011.
  2. Pałucka K., Łepecka-Klusek C., Pilewska-Kozak A., Pawłowska-Muc A., Stadnicka G., Zespół napięcia przedmiesiączkowego – mit czy rzeczywistość, Journal of Education, Health and Sport, 6/2016.
  3. Leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego, Guidelines Committee, Ginekologia po Dyplomie, 3/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami