Kolagen do picia
Kolagen do picia

Płukanie żołądkaPłukanie żołądka to medyczna procedura wykonywana celem opróżnienia zbiornika żołądka z zalegającej w nim treści pokarmowej, często zawierającej toksyny lub szkodliwe związki chemiczne. Dzięki temu nie przedostają się one dalej, do dwunastnicy i w obrąb jelit. To metoda interwencyjna wykonywana w warunkach szpitalnych.

Na czym polega płukanie żołądka?

Zabieg płukania żołądka można wykonać zarówno u przytomnego pacjenta, jak i po znieczuleniu ogólnym lub u pacjenta omdlałego. Osoba przytomna powinna znajdować się w pozycji siedzącej lub leżącej. Końcówkę zgłębnika smaruje się lidokainą, której celem jest znieczulenie dróg pokarmowych i tym samym zwiększenie komfortu pacjenta. Następnie wprowadza się ją przez nos lub przez jamę ustną na odpowiednią głębokość. Ostatecznie cewnik powinien dotrzeć aż do żołądka, a jego odpowiednia pozycja sprawdzana jest różnymi badaniami (w skrajnych przypadkach nawet za pomocą RTG). Sondę zabezpiecza się przed wysunięciem, na przykład mocując ją do skóry medyczną taśmą samoprzylepną. Przez sondę podaje się 0,45% roztwór NaCl ( maksymalnie 0,9% NaCl) o temperaturze około 37°C. Jednorazowo podać można porcję o objętości 10 ml/kg masy ciała. Po każdorazowym podaniu odpowiedniej porcji powinno się go odciągać do uzyskania tej samej objętości za pomocą strzykawki lub drenażu. Czynność powtarza się aż do momentu całkowitego opróżnienia zawartości żołądka. Jednocześnie personel medyczny dba o bieżące wyrównanie strat elektrolitowych, aby nie doszło do zaburzenia w obrębie gospodarki wodno-elektrolitowej.

Płukanie żołądka jest tuż obok przyjmowania węgla aktywnego i prowokacji wymiotów najczęściej wykonywaną metodą opróżniania żołądka z zalegającej treści pokarmowej. Zapobiega ich wchłonięciu się w dalszych odcinkach układu pokarmowego. W przypadku dzieci jest technicznie trudniejsza, głównie przez wzgląd na brak współpracy.

Płukanie żołądka – wskazania

Podstawowym wskazaniem do wykonania płukania żołądka jest zatrucie się jakąkolwiek substancją czy toksyną, która przedostała się do organizmu drogą pokarmową. Najkorzystniejsze efekty uzyskuje się wówczas, gdy od zatrucia nie upłynęła jeszcze 1 godzina. Szansa jest większa, że toksyna w dalszym ciągu znajduje się właśnie w żołądku, a nie że przemieściła się już do dalszych odcinków układu pokarmowego, przez co w takich sytuacjach płukanie żołądka nie jest aż tak efektywne. Po upływie tego czasu płukanie żołądka mimo wszystko może zostać wykonane, jeśli pacjent spożył bardzo dużą ilość substancji toksycznej, zwłaszcza leków działających depresyjnie na układ krążenia (antagoniści wapnia lub ß-adrenolityki) lub na ośrodkowy układ nerwowy (trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, benzodiazepiny, karbamazepina, baklofen). Wskazaniem jest też zatrucie się lekami o przedłużonym działaniu, spożycie substancji tworzących złogi w układzie pokarmowym lub spożycie trujących grzybów, na przykład muchomora sromotnikowego.

Płukanie żołądka – przeciwwskazania

Nie w każdym przypadku płukanie żołądka może zostać wykonane – niekiedy stanowi zagrożenie zdrowia i życia. Podstawowymi przeciwwskazaniami do zabiegu są:

  • zatrucie substancjami żrącymi, których usuwanie tą drogą może zakończyć się perforacją i znacznym uszkodzeniem błon śluzowych oraz ścian przewodu pokarmowego;
  • skazy krwotoczne, zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • żylaki i owrzodzenia przełyku.

W przypadku zatrucia się substancjami lotnymi płukanie żołądka jest możliwe, jednak powinno zostać skonsultowane z lekarzem anestezjologiem. Pojawia się bowiem wysokie ryzyko zachłyśnięcia. Pacjent zawsze musi być poinformowany, że płukanie żołądka może zakończyć się aspiracją treści pokarmowej do układu oddechowego, czego konsekwencją jest zachłystowe zapalenie płuc. Innymi skutkami ubocznymi są mechaniczne uszkodzenia przełyku i żołądka, krwawienia z przewodu pokarmowego, skurcz krtani oraz perforacja przewodu pokarmowego. Przy odpowiednim wykonaniu zabiegu ryzyko większości tych powikłań jest jednak małe.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Plocek A., Biernacka E., Toporowska-Kowalska E., Jak się wykonuje płukanie żołądka?, Pediatria po Dyplomie, 1/2013.
    Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami