Płukanie uszu to bezbolesny i bezpieczny zabieg wykonywany w gabinetach otorynolaryngologicznych celem usunięcia zalegającej wydzieliny w przewodzie słuchowym. Procedura musi być jednak wykonywana zgodnie ze ścisłymi zaleceniami. W innym razie mogłoby dojść do przykrych powikłań, w tym nawet do pęknięcia błony bębenkowej czy przewlekłych szumów usznych.
Spis treści
Na czym polega płukanie uszu?
Płukanie uszu polega na usunięciu zalegającej w przewodach słuchowych wydzieliny woskowej. Jej odpowiednia ilość jest ważna – nawilża i chroni tkanki ucha wewnętrznego i środkowego. Jednak jej nadmiar stanowi zjawisko niekorzystne, przyczyniając się do przewlekłych infekcji oraz upośledzenia słuchu. W określonych przypadkach warto więc rozważyć zabieg płukania uszu, wykonywany przez otorynolaryngologa.
Płukanie uszu odbywa się przy użyciu strzykawki zawierającej wodę lub specjalny roztwór do kupienia w aptece. Po zabezpieczeniu okolic ucha przed zabrudzeniem lekarz naciąga ucho zewnętrzne, aby uwidocznić przewód słuchowy, a następnie wstrzykuje do niego płyn, kierując jego strumień po tylnej ścianie przewodu słuchowego. W ten sposób chroni błonę bębenkową przed bezpośrednim kontaktem z wodą pod ciśnieniem. Płyn należy wtłaczać do ucha bardzo powoli. Wypływającą z ucha wodę powinno się zbierać w podstawionym naczyniu – nerce lekarskiej.
Płukanie ucha nie powinno powodować bólu. Jeśli pacjent odczuwa jakiekolwiek dolegliwości bólowe, należy przerwać płukanie ucha. Po zakończeniu procedury należy osuszyć ucho ręcznikiem jednorazowym. Przeciwwskazane jest korzystanie z jednorazowych patyczków higienicznych. Przy odpowiednim doświadczeniu (np. po przeszkoleniu przez lekarza) pacjent może wykonywać zabieg samodzielnie, nie jest to jednak powszechnie rekomendowane.
Płukanie uszu – wskazania
Wskazaniem do płukania uszu jest obecność w przewodzie słuchowym czopa woskowinowego, który może wywoływać następujące dolegliwości:
- nawracające infekcje przewodów słuchowych;
- szumy uszne;
- ból ucha;
- upośledzenie zdolności słuchu;
- kłucie w uchu;
- subiektywne uczucie zatkanego ucha.
Decyzję o płukaniu uszu podejmuje lekarz po wykluczeniu przeciwwskazań zdrowotnych. Wskazaniem może być także obecność w przewodzie słuchowym ciała obcego, np. owada.
Płukanie uszu – przeciwwskazania
Płukanie uszu nie powinno być wykonane w następujących przypadkach:
- aktualnie trwający stan zapalny;
- gorączka;
- wysięk zapalny;
- krwawienie z przewodu słuchowego;
- nowotwory w obrębie głowy;
- wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego przez przewód słuchowy;
- niedawno przebyte operacje laryngologiczne;
- ropna wydzielina świadcząca o infekcji bakteryjnej w uchu;
- złamania kości skroniowej;
- uszkodzenie błony bębenkowej;
- ostre zapalenie ucha środkowego.
Niedosłuch czy korzystanie z aparatów słuchowych nie są przeciwwskazaniami do zabiegu.
Czy płukanie uszu boli?
Płukanie uszu jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym, niewymagającym zastosowania żadnego znieczulenia. Pacjent może odczuwać jedynie delikatne łaskotanie. Jeśli wydzielina jest zbyt zbita, aby móc usunąć ją za pomocą wody, lekarz aplikuje do ucha środek zmiękczający (np. parafinę), co również jest bezbolesne i nieinwazyjne.
Ile kosztuje płukanie uszu?
Płukanie uszu to zabieg o cenie maksymalnie 50 zł. Jednak udając się na wizytę do laryngologa, może zostać naliczona opłata jak za zwykłą wizytę, czyli przeciętnie około 150-200 zł. Wówczas płukanie uszu wlicza się w cenę. Wszystko zależy od lekarza.
Płukanie uszu – jak się przygotować?
Wybierając się na zabieg do lekarza, nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Natomiast decydując się na jego wykonanie samodzielnie w domu, warto 1-2 dni wcześniej zmiękczyć woskowinę za pomocą odpowiednich preparatów. Można je kupić w każdej aptece. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów utrzymujących się po płukaniu uszu należy jak najszybciej udać się do otorynolaryngologa.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Rembisz K., Higiena uszu – fakty i mity, Apteka Niezapominajka.
- Procedury zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom w trakcie płukania ucha, Kielce 2011.
- Grevers G., Probst R., Iro H., Otorynolaryngologia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2019.
Zostaw komentarz