Pestki arbuza, mimo wielu różnych pogłosek, należą do części jadalnych tego owocu. Bardzo często lądują jednak w koszu, ponieważ mało kto zdaje sobie sprawę, że znajdują zastosowanie w kuchni. Co kryją w sobie pestki arbuza oraz jakie są zalety ich spożywania?
Pestki arbuza powszechnie uważa się za mało smaczne, dlatego większość z nas zachwycając się smakiem samego owocu próbuje się ich pozbyć. Jak się okazuje prażone pestki arbuza lub z dodatkiem przypraw tworzą zarówno smaczną jak i zdrową przekąskę. Jest ona popularna szczególnie w kuchni bliskiego Wschodu, a także w Egipcie czy Nigerii.
Spis treści
Jakie zalety mają pestki arbuza?
W polskiej kuchni pestki arbuza są mocno niedoceniane. Jednak obecne w nich związki odżywcze mocno przewyższają wartości samego miąższu. Pestki arbuza stanowią bowiem źródło tłuszczy oraz białka, przez co są produktem dość kalorycznym. Ponadto zawierają witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy) oraz argininę, która poprzez wpływ na regulację ciśnienia krwi zmniejsza rozwój choroby wieńcowej. Obecne w nich nienasycone kwasy tłuszczowe korzystnie wpływają na układ krążenia. Z kolei kwasy tłuszczowe omega-6 są niezbędne do prawidłowej pracy całego organizmu. Znajdujący się w nasionach cynk pełni ważną rolę w męskim układzie rozrodczym. Poprawia bowiem jakość nasienia oraz szybkość plemników.
Pestki arbuza to również źródło związków mineralnych tj. mangan, magnez, żelazo, cynk, flawonoidów, związków fenolowych, saponin, tanin i alkaloidów, których zadaniem jest ochrona ustroju przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Tzw. działanie antyoksydacyjne pozwala ograniczyć rozwój nowotworów, a także chorób układu krążenia oraz cukrzycy typu 2.
Medycyna naturalna wykorzystuje działanie pestek arbuza jako preparat o właściwościach łagodzących i wyciszających. Przynoszą bowiem ulgę w przypadku zatrucia alkoholowego oraz wspierają funkcje nerek i wątroby.
Pestki arbuza w kuchni
Pestki arbuza można przygotować w kuchni na kilka sposobów. Najpopularniejszą formą jest prażenie ich na patelni i dodawanie do różnych potraw. W takiej postaci stanowią one dodatek do zup typu krem, sałatek oraz owsianki jako alternatywa dla nasion słonecznika. W krajach afrykańskich z pestek arbuza produkuje się mąkę, którą z kolei wykorzystuje się do zagęszczania zup.
Pestki arbuza można również piec w piekarniku, po czym stają się niskokaloryczne i chrupkie. Dzięki temu możne je traktować jak chipsy o prozdrowotnym działaniu.
Z pestek arbuza można wykonać również:
- napar
- herbatę
1. Napar z pestek arbuza.
40 świeżych pestek z arbuza należy drobno rozgnieść lub zmielić i wrzucić do 1 litra gotującej się wody. Następnie wodę należy zdjąć z ognia i pozostawić do ostygnięcia, pod przykryciem. Napar należy pić 3 razy w tygodniu. Najlepiej sprawdza się w przypadku kamieni nerkowych oraz przy zatruciach metalami ciężkimi.
2. Herbata z pestek arbuza.
30 pestek arbuza należy dobrze wysuszyć. Następnie zmielić i zagotować w dwóch litrach wody i odstawić do przestygnięcia. Po wystudzeniu wodę należy przecedzić i przechowywać w lodówce. Całą herbatę należy wypić w przeciągu 2 dni. Herbata wykazuje właściwości oczyszczające układ krwionośny, wspiera układ moczowy i pokarmowy (w tym trzustkę i wątrobę).
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Jako dziecko zawsze wydlubywalam pestki, dzis, wiedzac ile maja zalet, zjadam z przyjemnością!