Kolagen do picia
Kolagen do picia

OskołaOskoła to starodawna nazwa stosowana w odniesieniu do soku z brzozy, choć jej popularność ostatnimi czasy wzrasta, podobnie jak popularność samego soku. To napój chłodzący i leczniczy, powszechnie wykorzystywany w medycynie alternatywnej. Oskołę otrzymuje się poprzez wykonanie głębokich nacięć pnia lub gałęzi brzozy w odpowiednim momencie w roku.

Oskoła – co to jest?

Słowianie uznawali brzozę za magiczne drzewo, dlatego sok z niej pozyskiwany miał dla nich ogromną moc i wartość. Nie tylko chłodził w gorące dni i miał szerokie właściwości lecznicze, ale również chronił przed duchami i złymi czarami. Nazywali go oskołą. Aktualnie oskoła, czyli właśnie sok z brzozy, ma zastosowanie głównie w naturalnym lecznictwie. Wszystko dzięki bogatemu składowi, w którym znaleźć można m.in.:

Zwłaszcza zawartość cynku, miedzi i manganu jest tak wysoka, że jedna porcja płynu w zupełności pokrywa dzienne zapotrzebowanie na nie. Sok ten pozyskiwany jest drogą nacięć pnia lub gałęzi brzozy, czego dokonuje się wczesną wiosną, przeważnie w drugim tygodniu marca. Sezon na oskołę trwa około 1 miesiąca.

Jak zbierać oskołę?

Najczęściej oskołę zbiera się z pnia brzozy, w ciągu 24 godzin można w ten sposób pozyskać około 1,5 l tego cennego płynu. Wystarczy wywiercić wiertarką w pniu niewielki otwór o głębokości około 3 cm, a następnie włożyć do niego rurkę, której drugi koniec znajdować się będzie w pojemniku, np. słoju lub butelce. Tą prostą konstrukcję pozostawia się na dobę. W tym czasie kropelki soku z brzozy powoli spływać będą do przygotowanego naczynia. Jest to niezwykle czasochłonne, dlatego nie jest wymagane przebywanie podczas tego procesu.

Oskołę można pozyskiwać także z gałązek. Wystarczy je ściąć mocno ostrymi nożycami ogrodniczymi, a następnie na tym odcięciu zawiesić pojemnik. Oskoła skapywać będzie z przeciętych tkanek drzewa bezpośrednio do pojemnika.

Oskoła – jak przechowywać?

Nagromadzoną oskołę można od razu wypić, jak również można przechowywać ją w lodówce, jednak nie dłużej niż 3 dni. Wiele osób twierdzić, że już po upływie doby zmienia się jej smak na gorszy. Jeśli dana osoba posiada brzozy w swoim ogrodzie lub ma do nich legalny, bezpośredni dostęp, może codziennie w sezonie pozyskiwać odrobinę soku z brzozy, a następnie wypijać jak suplement diety.

Jak pić oskołę?

Jak zatem można pić oskołę, aby było to bezpieczne i skuteczne dla organizmu? Maksymalna ilość wypijanego płynu nie powinna przekraczać 450 ml dziennie, przy czym najlepiej rozdzielić tę wartość na 3 porcje. Rekomendowany czas kuracji wynosi 2-3 tygodnie, po czym należy wykonać przerwę. Jeśli smak soku jest dla danej osoby nie do przyjęcia, można dodać do niego odrobinę miodu lub soku z cytryny.

Oskoła – właściwości

Oskoła łagodzi bóle reumatyczne i zwyrodnieniowe, a także bóle mięśni po ich przemęczeniu. Przyspiesza gojenie się ran. Można stosować ją zarówno w formie okładów, jak i spożywać. Picie soku z brzozy detoksykuje organizm i dodaje energii. Usuwa nadmiar wody z organizmu, przeciwdziała obrzękom i uzupełnia terapię chorób urologicznych przebiegających z tworzeniem się złogów w drogach moczowych (np. kamica nerkowa, dna moczanowa). Systematyczne picie oskoły wzmacnia włosy i poprawia kondycję skóry. Łagodzi dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego i zaburzeniami trawienia innego pochodzenia. To silny antyoksydant, który skutecznie zmniejsza ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych związanych z nadmiarem wolnych rodników tlenowych.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bilek M., Pytko J., Dżugan M., Sosnowski S., Możliwość wydłużenia trwałości soku brzozowego poprzez sporządzanie napoju o polepszonych walorach smakowych i prozdrowotnych, Postępy Nauki i Technologii Przemysłu Rolno-Spożywczego, 4/2016.
  2. Kopeć S., Staniszewski P., Bilek M., Założenia metodyczne badań nad użytkowaniem soku brzozowego, Sylwan, 165/2021.
  3. Grabek-Lejko D., Kasprzyk I., Zaguła G., Puchalski C., The Bioactive and Mineral Compounds in Birch Sap,Collected in Different Types of Habitats, Baltic Forestry, 23/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami