Okłady z soli na zatoki to naturalna i niezwykle prosta w wykonaniu metoda łagodząca wiele dolegliwości związanych ze stanami zapalnymi zatok i ich „zatkaniem”. Zwłaszcza jeśli zastosuje się odpowiedni rodzaj soli. Z metody tej mogą korzystać zarówno dzieci (po konsultacji lekarskiej), jak i osoby dorosłe. Jest bezpieczna i skuteczna, co niejednokrotnie potwierdzono badaniami i obserwacjami własnymi pacjentów.
Spis treści
Działanie soli
Wyróżnia się wiele rodzajów soli, jednak przy problemach z zatokami najlepiej sprawdzi się sól fizjologiczna lub sól kłodawska, niezwykle bogata w sole mineralne. Sól taka ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Wspomaga zwalczanie różnego rodzaju infekcji w krótkim czasie i w sposób całkowicie naturalny. Jeśli okłady z soli będą ciepłe, dodatkowo wykorzystuje się efekt wyższej temperatury, co rozrzedza wydzielinę zalegającą w przewodach nosowych i zatokach, ułatwiając jej usuwanie. Sól może zmniejszać obrzęk zatok, a więc i ból z tym związany. Ma on charakter rozpierania zatok i głowy, zwłaszcza podczas schylania się.
Zobacz również: Naturalny antybiotyk na zatoki
Okłady z soli na zatoki – jak wykonać?
Wykonanie okładów z soli jest niezwykle proste. Wystarczy wsypać sól do lnianego lub bawełnianego woreczka (ważne, aby był to materiał całkowicie naturalnego pochodzenia), a następnie podgrzać go suszarką do włosów, mikrofalówką, piekarnikiem lub nawet położyć na kilka minut na kaloryferze. Woreczek nie może być zbyt gorący. Powinien być na tyle ciepły, żeby wywoływać przyjemne doznania, jednak nie może parzyć czy dawać uczucia gorąca. Twarz jest bowiem wyjątkowo wrażliwa na działania termiczne.
Tak przygotowany okład z soli na zatoki umieszcza się bezpośrednio na skórze twarzy, a dokładniej w miejscu czoła między brwiami, nasady nosa i okolic pod oczami. Pozostawia się go na około 15-20 minut. Jeśli chcemy wywołać jeszcze intensywniejsze działanie, do soli dodać można odrobinę wybranych ziół. Przykładowo rumianek czy rozmaryn dodatkowo udrożnią zatkane zatoki, zaś mięta może złagodzić bóle gardła.
Okłady z soli na zatoki – wskazania
Podstawowymi wskazaniami do wykonania okładów z soli w obrębie twarzy są:
- stany zapalne gardła;
- zapalenie nosa;
- zapalenie zatok;
- uczucie zatkanych zatok;
- zapalenie oskrzeli;
- zapalenie płuc;
- bóle głowy i oczu.
Podstawowym wskazaniem jest jednak zapalenie zatok, które może przybrać postać ostrą lub przewlekłą. Przeważnie dotyczy zatok przynosowych. Może być wywołane zarówno bakteriami, jak i wirusami, częściej jednak obserwuje się przyczyny wirusowe. Jeśli nie zostaną odpowiednio wyleczone, mogą progresować do nadkażeń bakteryjnych.
Okłady z soli na zatoki – przeciwwskazania
Konsultacja lekarska przed wykonaniem okładów z soli na zatoki jest wskazana w następujących przypadkach:
- infekcje skóry w miejscu planowanego okładu;
- wysypka i podrażnienie na twarzy;
- zaawansowane, niewyrównane choroby sercowo-naczyniowe.
Z reguły jednak okłady z soli są bezpieczne i nieinwazyjne, dlatego niewiele jest przeciwwskazań bezwzględnych do ich wykonania.
Domowe metody na zatoki
Przy zapaleniu zatok warto wspierać się również innymi metodami domowymi, które złagodzą występujące dolegliwości. Najczęściej stosowaną są tzw. „parówki”, czyli inhalacje ziołowo-eteryczne nad miską z gorącą wodą. Można dodać do niej również sól kłodawską, dzięki czemu jej działanie będzie jeszcze bardziej kompleksowe. Aby rozrzedzać wydzielinę zatok, rekomenduje się picie nawet do 2-2,5 l wody dziennie. Z kolei celem wsparcia odporności i szybkiego pozbycia się infekcji należy stosować zbilansowaną dietę oraz przyjmować suplementy diety takie jak Omega 3, acerola czy witamina D. Wiele osób wskazuje na dobre rezultaty przy systematycznym piciu złotego mleka lub naparów imbiru w okresie choroby.
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Gowin E., Horst-Sikorska W., Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe?, Farmacja Współczesna, 5/2012.
- Gruchała K., Postępowanie w bólu gardła występującym w przeziębieniu i zapaleniu gardła, Lek w Polsce, 9/2024.
Zostaw komentarz