Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 24 marca 2022

okłady z imbiru na stawyOkłady z imbiru na stawy to jedna ze skuteczniejszych i bezpieczniejszych domowych metod uśmierzających dolegliwości bólowe. Jej efekty wynikają przede wszystkim z właściwości zdrowotnych imbiru i jego niezwykłych składników, które mają zdolność przenikania przez barierę skóry. Dlaczego okłady z imbiru na stawy są tak popularne i jak poprawnie je wykonać?

Imbir – właściwości

Imbir posiada w swoim składzie liczne związki o działaniu przeciwzapalnym, wykazujące identyczne oddziaływanie na tkanki jak inhibitory COX-2. Inhibitory COX-2 są powszechnie stosowane w lekach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Właśnie dlatego od tysięcy lat imbir wykorzystywany jest w medycynie ajurwedyjskiej i kulturze azjatyckiej. Jego zastosowanie jest znacznie szersze niż tylko okłady. Spożywanie go łagodzi objawy wielu poważnych chorób (takich jak np. wrzody, zespół jelita drażliwego, cukrzyca itd.), zmniejsza ilość wolnych rodników w organizmie (działanie antyoksydacyjne) oraz poprawia odporność. Imbir działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i uznawany jest za naturalny antybiotyk.

Udowodniono, że okłady z imbiru blokują napięcia i poprawiają krążenie płynów ustrojowych w organizmie. Dzięki temu narządy wewnętrzne i wszystkie tkanki są lepiej ukrwione i odżywione, a toksyny mogą być łatwiej i szybciej usuwane z ustroju, co wspomaga naturalne oczyszczanie organizmu. Z kolei okłady z imbiru na stawy zmniejszają dolegliwości bólowe o różnym podłożu, mogą zmniejszać opuchliznę i łagodzą stany zapalne.

Zobacz również: Kurkuma na stawy.

Okłady z imbiru na stawy – jak zrobić?

Wystarczy przygotować podstawowe składniki:

  • 2 szklanki wody;
  • 2 łyżki cynamonu;
  • 1 świeży korzeń imbiru o średniej wielkości (imbir w proszku wykazuje nieco mniejsze działanie).

Imbir ścieramy na tarce o średnich oczkach, wsypujemy do miseczki i mieszamy z cynamonem. Przygotowaną wodę doprowadzamy do wrzenia, po czym wlewamy do miski z pozostałymi składnikami. Teraz wystarczy odczekać kilka minut, aby mieszanka nieco się ochłodziła, zamoczyć w niej miękką szmatkę i przyłożyć ją do bolącego stawu. Mieszanki używamy gdy jest jeszcze gorąca. Jeśli przygotujemy ją w garnku, bez problemu będziemy mogli odgrzać ją za jakiś czas, aby ponowie wykonać okład.

Cynamon nie jest składnikiem obowiązkowym, jednak potęguje efekt rozluźnienia tkanek, ponieważ dodatkowo rozgrzewa mięśnie. Co ciekawe, okłady z imbiru można wykorzystywać również celem rozluźniania obolałych miejsc po intensywnych treningach sportowych. Skutecznie zmniejszają mikrouszkodzenia włókien mięśniowych, czyli tzw. zakwasy i przyspieszają powrót do pełnej sprawności.

Okłady z imbiru na stawy – ajurweda

Ajurweda to wyjątkowy styl życia, zajmujący się również leczeniem wielu dolegliwości. Zwolennicy ajurwedy czerpią korzyści z naturalnego lecznictwa, wykorzystując do tego choćby omawiany imbir. Zgodnie z ich przepisem, do okładów wystarczy użyć trzech składników:

Jeśli wybraliśmy imbir świeży, wiórki należy dokładnie rozetrzeć w moździerzu uzyskując stosunkowo gładką pastę. Z kolei imbir suszony mieszamy z niewielką ilością wody, aby uzyskać gęstą mieszankę. Tak przygotowany produkt podgrzewamy i nakładamy na skórę w miejscu bolącego stawu. Wcześniej jednak smarujemy skórę wybranym tłuszczem. Całość obwiązujemy bandażem lub opaską elastyczną i pozostawiamy na godzinę lub dwie. Początkowo skóra może trochę piec i swędzieć. Jeśli odczucia te stają się wyjątkowo nieprzyjemne, najlepiej zdjąć okład. Przed wykonaniem go na całej powierzchni stawów dobrze jest przeprowadzić próbę uczuleniową.

Okłady z imbiru a dowody naukowe

Imbir jest tematem licznych badań od wielu lat. Udowodniono, że jego działanie przeciwbólowe nie różni się znacząco od działania znanych leków, np. ibuprofenu, a z pewnością jest bezpieczniejsze dla organizmu. Inne badanie wykazało, że już 750 mg imbiru wystarczy, aby zmniejszyć dolegliwości choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego i stawu kolanowego (badanie przeprowadzono na grupie 60 ochotników). Dzieje się tak, ponieważ imbir zawiera wiele cennych składników o właściwościach przeciwzapalnych, w tym gingerole, szogaole czy paradole.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Grys A., Łowicki Z., Parus A., Właściwości lecznicze imbiru, Postępy Fitoterapii, 1/2010.
  2. Kulczyński B., Gramza-Michałowska A., Znaczenie żywieniowe imbiru, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 1/2016.
  3. Glibowski P., Długołęcka A., Grdeń A., Toczek K., Właściwości prozdrowotne imbiru, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami