Kolagen do picia
Kolagen do picia

Oddychanie przez ustaOddychanie przez usta jest szkodliwym nawykiem zarówno ze względu na zdrowie ogólne, jak i zdrowie jamy ustnej. Jeśli występuje w okresie dzieciństwa, gdy układ kostno-stawowy wciąż się rozwija, może doprowadzić do trwałych wad postawy i wad zgryzu. Prawidłowa fizjologia układu oddechowego zakłada oddychanie przez nos, ewentualnie wdechy przez nos, a wydechy przez usta (np. podczas ćwiczeń).

Oddychanie przez usta – przyczyny

Oddychanie przez usta może być efektem błędnych nawyków, jednak zdecydowanie częściej ma konkretne przyczyny, dla których organizm decyduje się na zmianę fizjologicznego toru oddychania na taki, który będzie dla niego aktualnie łatwiejszy. Możliwe przyczyny oddychania przez usta:

Oddychanie przez usta może mieć charakter przewlekły bądź, chwilowy, samoistnie przemijający po powrocie do zdrowia (np. przy przeziębieniach i innych infekcjach). O ile w drugim przypadku konsekwencje nie są aż tak poważne, o tyle przy przewlekłym oddychaniu przez usta stanowią zagrożenie dla człowieka.

Oddychanie przez usta – skutki

Długotrwałe oddychanie przez usta może mieć wiele poważnych konsekwencji zdrowotnych. Przede wszystkim dochodzi do wysuszenia błon śluzowych jamy ustnej w związku ze stałą cyrkulacją powietrza w tej okolicy, co z kolei zwiększa ryzyko halitozy (nieświeżego oddechu) oraz psucia się zębów. Częstotliwość występowania kamienia nazębnego i próchnicy u takich pacjentów jest znacznie większa. Pozostając w temacie jamy ustnej, należy zaznaczyć, że oddychanie przez usta jest poważnym czynnikiem ryzyka licznych wad zgryzu. Najczęściej diagnozuje się tyłozgryz i tyłożuchwie, które wpływa na estetykę wyglądu twarzy, powodując jej gapiowaty wyraz.

Oddychanie przez usta w wieku dziecięcym negatywnie wpływa na naukę wymowy, zwiększając ryzyko wad wymowy, takich jak seplenienie. Wszystko przez to, że przy oddychaniu przez usta język znajduje się w nieanatomicznej, nieprawidłowej pozycji. Może to wpływać również na ogólną postawę ciała, zwiększając napięcie mięśni w obrębie klatki piersiowej.

Do pozostałych konsekwencji oddychania przez usta zalicza się niedotlenienie organizmu, bóle głowy i bóle kręgosłupa szyjnego. Oddychanie przez nos jest bardzo ważne, ponieważ przechodzi wówczas wszystkie etapy przygotowania do dalszej wędrówki (do tchawicy, oskrzeli i płuc). Zostaje ogrzane, oczyszczone i nawilżone. Podczas oddychania przez usta powietrze omija te etapy, dlatego trafia do płuc z zawartością zanieczyszczeń, kurzu czy drobnoustrojów. Przyczynia się to do spadku odporności, zaburzeń oddechu i częstych infekcji różnego pochodzenia.

Oddychanie przez usta – leczenie

Leczeniem oddychania przez usta zajmuje się najczęściej logopeda, a terapia opiera się na ćwiczeniach języka, żuchwy oraz mięśni twarzoczaszki. Wszelkie wady zgryzu należy jak najszybciej leczyć ortodontycznie, ponieważ będą niwelować efekty terapii. Wysoką skutecznością cieszą się też oddechowe terapie u fizjoterapeuty, który jednocześnie manualnie rozluźni zbyt napięte mięśnie i przywróci równowagę układu mięśniowo-szkieletowego. Aby uzyskać trwałe efekty, pacjent jednak musi poświęcić czas każdego dnia na samodzielnie ćwiczenia w domu.

Po zdiagnozowaniu oddychania przez usta bardzo ważne jest szczegółowe dbanie o higienę jamy ustnej. Przy odczuwaniu braku śliny można stosować jej apteczne substytuty, choć nierzadko wystarczy mieć pod ręką wodę mineralną i systematycznie popijać ją drobnymi łyczkami, aby utrzymać wilgoć błon śluzowych.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. McKeown P., Zamknij usta. Podręcznik oddychania metodą Butejki.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami