Aktualizacja: 4 kwietnia 2022
Oddychanie przeponowe to umiejętność oddychania, które polega na nabieraniu powietrza do nadbrzusza i rozszerzaniu żeber. Umiejętność ta łatwiej przychodzi mężczyznom niż kobietom, każdy jednak powinien nauczyć się oddychać przeponą.
Spis treści
Czym jest oddychanie przeponowe?
Przepona jest głównym mięśniem oddechowym i pełni istotną rolę w całym cyklu oddechowym. Szacuje się, że w ciągu doby jej praca dochodzi do 20 tysięcy cykli. Dodatkowo częściowo stabilizuje kręgosłup oraz wspiera czynność układu pokarmowego. Główną funkcją przepony jest jednak funkcja oddechowa.
Przepona jest podstawowym mięśniem wdechowym. Podczas wdechu mięśniowe części przepony pociągają środek ścięgnisty ku dołowi. W związku z tym w klatce piersiowej ciśnienie znacznie się obniża wywołując jednocześnie efekt automatycznego zassania powietrza atmosferycznego do wnętrza płuc wypełniając pęcherzyki płucne. Ruch przepony odbywa się w takim zakresie na jaki pozwala ciśnienie w obrębie jamy brzusznej. Żebrowa część przepony ustawia żebra ku górze, w związku z tym klatka piersiowa i mostek unoszą się.
Oddychanie przeponowe – korzyści
Oddychanie przeponowe jest szczególnie ważne w przypadku kobiet w ciąży, ponieważ powoduje:
- dotlenienie dziecka;
- zmniejszenie dolegliwości bólowych związanych z porodem;
- względne rozluźnienie napięcia mięśniowego;
- łatwiejsze, mniej męczące przejście porodu.
Poprzez oddychanie przeponą można uzyskać wiele korzyści zdrowotnych także w przypadku wszystkich innych osób. Tego typu oddychanie:
- uczy świadomości własnego ciała;
- eliminuje nadmierne napięcie emocjonalne i mięśniowe;
- synchronizuje cykl oddechowy i cykl pracy serca;
- aktywuje przeponę i mięśnie brzucha, przez co ma pośredni wpływ na narządy jamy brzusznej i miednicy mniejszej;
- zmniejsza nasilenie dolegliwości osób z chorobami układu oddechowego, głównie z astmą.
Oddychanie przeponowe stosuje się powszechnie w leczeniu klinicznym chorób psychicznych, w tym zespołu stresu pourazowego, fobii czy zaburzeń emocjonalnych związanych z nadmiernym stresem.
Nauka oddychania przeponowego
W pierwszej kolejności musimy pamiętać, że wdech wykonujemy nosem, zaś wydech ustami. Cały cykl ma się odbywać spokojnie i powoli, z dużym skupieniem na wykonywanych czynnościach. Na początku należy wykonać kilka oddechów, przy których wydech będzie około 2-krotnie dłuższy niż wdech. Naukę oddychania przeponowego najlepiej prowadzić w pozycji siedzącej lub stojącej, plecy proste, głowa będąca przedłużeniem kręgosłupa. Równie dobrze można jednać ćwiczyć leżąc na plecach. Bez względu na wybraną pozycję wskazane jest ugięcie nóg w kolanach.
W następnym kroku skupiamy się na prawidłowym kierowaniu oddechu. Powinna unosić się górna część brzucha (zwana także nadbrzuszem, okolica powyżej pępka i poniżej mostka). Nieprawidłowym jest unoszenie się całego brzucha, wyłącznie klatki piersiowej lub brzucha i klatki piersiowej jednocześnie. Najlepiej położyć dłonie na dolnych częściach żeber i dążyć do tego, aby brzuch między rękami unosił się, a żebra rozchodziły na boki.
Jak w przypadku każdych ćwiczeń ważna jest systematyczność. Nie zobaczymy natychmiastowych efektów po jednorazowym wykonaniu kilku oddechów przeponą. To na tyle istotny element życia człowieka, że można go wykonywać długotrwale. Wykazano, że już nawet 5 minut dziennie oddychania przeponą przez 2 tygodnie przyniesie widoczne rezultaty. Praktyka czyni mistrza, w stosunkowo krótkim czasie można bardzo dobrze opanować tę umiejętność.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kocjan J., Adamek M., Gzik-Zroska B., Czyżewski D., Rydel M., „Sieć oddechowa”. Wielofunkcyjna rola przepony – przegląd piśmiennictwa, Advances in Respiratory Medicine, 85/2017.
- Vranich B., Naucz się prawidłowo oddychać, Wydawnictwo Vital, Białystok 2019.
Zostaw komentarz