Kolagen do picia
Kolagen do picia

Oczyszczanie organizmu przed porodemOczyszczanie organizmu przed porodem dotyczy głównie pozbycia się nadmiernej ilości treści jelitowej z przewodu pokarmowego. Kobiety decydują się na ten zabieg, aby podczas porodu siłami natury czuły się komfortowo, minimalizując ryzyko defekacji. Warto jednak wiedzieć, że jest to zupełnie naturalny odruch, na co dzień obserwowany przez lekarzy czy położne. Nie powinien być więc przyczyną wstydu czy zmartwienia.

Oczyszczanie organizmu przed porodem – fizjologiczne

Ciekawostką jest, że u wielu kobiet na krótko przed porodem pojawia się biegunka. Zwykle nie jest ona związana ze zbliżającymi się narodzinami dziecka, ponieważ nie jest objawem specyficznym czy swoistym. To zjawisko całkowicie fizjologiczne, związane z gospodarką hormonalną, która nieco zmienia się przed porodem, aby przygotować organizm kobiety do tego aktu. Wpływa na to przede wszystkim wzrost stężenia prostaglandyn. Są one niezbędne, aby rozpoczęła się akcja porodowa, jednak tak naprawdę wpływają nie tylko na skurcze mięśnia macicy. Dodatkowo zwiększają wydzielanie wody oraz pobudza ją do skurczu mięśniówkę gładką jelit, a oba te procesy w połączeniu z osobą wywołują biegunkę. Można zatem powiedzieć, że jest to naturalne oczyszczanie organizmu przed porodem, całkowicie koordynowane przez hormony kobiety ciężarnej.

Oczyszczanie organizmu przed porodem – wywoływane

Dawniej przed porodem rutynowo wykonywano u kobiet lewatywę. Jest to prosty zabieg mający na celu oczyszczenie światła jelit z zalegających resztek pokarmowych i całej treści pokarmowej, do czego dąży się za pomocą doodbytniczego wlewu płynu przy użyciu specjalnego irygatora. Współcześnie jednak lewatywa przed porodem wykonywana jest praktycznie wyłącznie w przypadku kobiet zmagających się z przewlekłymi zaparciami lub na indywidualne życzenie. Defekacja podczas porodu siłami natury nie jest niczym niezwykłym czy rzadkim. Tak naprawdę pojawia się bardzo często, a jeśli do tego dojdzie, personel medyczny po prostu eliminuje kał i kontynuuje odbieranie porodu. Lewatywa nie jest konieczna. Tym bardziej że do defekacji może nastąpić również u tych kobiet, które miały wykonaną lewatywę i nie ma w tym nic dziwnego.

W razie chęci kobiety mogą zdecydować się na wykonanie lewatywy samodzielnie w domu. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas kupno gotowego zestawu do lewatyw, dostępnego w każdej aptece. Zawiera on irygator oraz roztwór na bazie fosforanu sodu – całkowicie bezpieczny zarówno dla kobiety, jak i dla nienarodzonego jeszcze dziecka.

Czy warto oczyszczać organizm przed porodem?

Lewatywa nie jest już standardem, jednak w wielu przypadkach – zwłaszcza przy zaparciach – warto ją rozważyć. Gdy w jelitach gromadzą się złogi kałowe, dziecko może mieć trudności z przeciśnięciem się przez kanał rodny, który i tak nie należy do szerokich. Dodatkowo przy zaparciach i zaleganiu mas kałowych w jelicie grubym poród może być dla kobiety znacznie bardziej bolesny, niż miałoby to miejsce po oczyszczeniu jelit. Tak naprawdę są to jedyne wskazania, ponieważ już dawno udowodniono, że defekacja podczas porodu nie stanowi zagrożenia bakteryjnego dla rodzącego się dziecka i nie zwiększa ryzyka infekcji intymnej kobiet.

Oczyszczanie organizmu przed porodem dietą

Mniej drastyczne oczyszczanie organizmu przed porodem może obejmować stosowanie diety lekkostrawnej na tydzień przed planowaną datą narodzin dziecka. Dzięki temu treść pokarmowa znajdująca się w jelitach nie będzie tak zbita i twarda, a więc nie utrudni przeciskania się dziecka przez kanał rodny. Kobieta będzie czuć się lżej, co przyczyni się do lepszego samopoczucia, a więc i większego komfortu podczas porodu.

Przede wszystkim uwagę należy zwrócić na obróbkę termiczną żywności. Na diecie lekkostrawnej najlepiej sprawdza się gotowanie, pieczenie i duszenie bez użycia tłuszczu, ewentualnie grillowanie. Bezwzględnie należy unikać potraw smażonych, tym bardziej na głębokim tłuszczu. Jednocześnie ogranicza się spożycie błonnika maksymalnie do 20 g dziennie. Przeciwwskazane jest picie alkoholu (tym bardziej w ciąży), mocne i ostre doprawianie potraw, spożywanie produktów wzdymających (w tym roślin strączkowych). Śmiało można jeść natomiast m.in. owoce i warzywa, chudy nabiał, ryby, drób.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Serafin A., Postępowanie oraz farmakoterapia u kobiet w ciąży w postępowaniu przedszpitalnym. Problemy i dylematy ratownika medycznego, Kraków 2016.
  2. Murkoff H., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami