Aktualizacja: 7 września 2022
Nieprzyjemny zapach z pochwy jest zmartwieniem wielu kobiet. Z czego może on wynikać, czy wskazuje na rozwój niebezpiecznych dolegliwości i jak się go pozbyć? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Z pewnością to wstydliwy problem, dlatego kobiety czekają niekiedy bardzo długo, zanim zdecydują się na konsultację z ginekologiem.
Spis treści
Nieprzyjemny zapach z pochwy – przyczyny
Główną przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pochwy są zakażenia grzybicze. Drożdżakowe zapalenie pochwy i sromu jest po waginozie bakteryjnej drugą co do częstości występowania nieprawidłowością związaną z zaburzeniem biocenozy pochwy u kobiet. Szacuje się, że większość kobiet doświadczy co najmniej jednego objawowego epizodu takiego zakażenia w ciągu życia, a około połowa będzie leczona z tego powodu więcej niż dwa razy. Czynnikami predysponującymi do rozwoju zakażeń grzybiczych pochwy są:
- zaburzenia odporności, np. AIDS;
- zmiany hormonalne, np. w trakcie cyklu płciowego, ciąży, połogu, przy menopauzie czy niekontrolowanej cukrzycy;
- zabiegi chirurgiczne w obrębie narządu płciowego, np. zabieg usunięcia macicy;
- wczesne rozpoczęcie współżycia, częste lub ryzykowne współżycie, współżycie podczas miesiączki, seks analny;
- wiek powyżej 40. roku życia;
- niedobór żelaza;
- podrażnienia chemiczne okolicy płciowej;
- odczyny alergiczne i uczulenia na tampony, podpaski, materiał, z którego wykonano bieliznę czy środki higieny intymnej.
Szczególnym tematem są zmiany hormonalne. Za zapach z pochwy odpowiada jej mikroflora bakteryjna. Jeśli jest zachowana homeostaza, a bakterie w pochwie mają zachowaną względną równowagę, nic nie powinno się dziać. Jeśli jednak następuje jakiekolwiek zachwianie równowagi, najczęściej dochodzi do rozwoju infekcji bakteryjnej. W jej rezultacie bakterie wydzielają nieprzyjemny zapach z pochwy.
Nieprzyjemny zapach z pochwy może być również związany z codzienną dietą. Występuje zwłaszcza wtedy, gdy kobieta często sięga po cukry rafinowane, a także czosnek i cebulę. Dzieje się tak, ponieważ allicyny zawarte w niektórych warzywach nie są metabolizowane. Ich aromat może być wyczuwalny także w moczu i pocie.
Objawy współtowarzyszące
Jeśli zauważymy nieprzyjemny zapach wydobywający się z pochwy należy zwrócić szczególną uwagę na objawy współtowarzyszące temu zjawisku. Warto ocenić wygląd i konsystencję śluzu. Przykładowo, jeśli zauważymy żółte lub lekko zielonkawe upławy, możemy podejrzewać zakażenie rzęsistkowcem. Dodatkowo warto zwracać uwagę na częstość i ilość oddawania moczu. Nietrzymanie moczu lub ból podczas tej czynności także mogą wskazywać na różnego rodzaju infekcje.
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pochwy?
Przy wystąpieniu podejrzanych objawów w pierwszej kolejności należy udać się do ginekologa, który po dokładnym zbadaniu pacjentki wystawi diagnozę. Najczęściej wdroży on leczenie farmakologiczne, którego celem będzie przywrócenie równowagi mikroflory bakteryjnej pochwy oraz wyeliminowanie zakażenia.
Bardzo ważna jest również prawidłowa higiena. Do mycia należy korzystać z preparatów przeznaczonych do higieny intymnej o kwaśnym pH. Najlepiej z dodatkiem kwasu mlekowego, który wspomaga odtwarzanie naturalnej flory ochronnej pochwy. Zaleca się podmywanie dwukrotnie w ciągu dnia. Przy nieprzyjemnym zapachu z pochwy należy także unikać długiego przesiadywania w wodzie z płynami do kąpieli czy solą. Pozostałe zalecenia obejmują:
- unikanie korzystania z sauny i basenów, aż do momentu ustąpienia objawów;
- unikanie mycia okolic intymnych gąbką do mycia, która często jest siedliskiem bakterii;
- wyeliminowanie z diety cukrów prostych i wspomnianych wyżej warzyw;
- przyjmowanie probiotyków i sięganie po naturalną żywność probiotyczną, która normalizuje pracę mikroflory organizmu.
Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że korzystnie działają irygacje pochwy. Irygacja jest czynnością polegającą na płukaniu pochwy wodą lub roztworem substancji odkażających. Metoda ta nie jest jednak zalecana, ponieważ wypłukuje naturalne bakterie zasiedlające tę okolicę i zmienia jej pH. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie dbanie o higienę osobistą oraz ewentualna farmakoterapia.
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kotarski J., Drews K., Maleszka R., Rechberger T., Woroń J., Tomaszewski J., Stanowisko zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie leczenia ostrego i nawrotowego grzybiczego zapalenia pochwy i sromu – stan wiedzy na 2008 rok, Ginekologia Polska, 79/2008.
- Romanik M., Wojciechowska-Wieja A., Martirosian G., Zapalenie pochwy powodowane przez bakterie tlenowe – problemy diagnostyki i leczenie, Ginekologia Polska, 78/2007.
- Blacha A., Machczyński M., Ocena wybranych wykładników stanu zapalnego u kobiet ciężarnych w kontekście czystości mikrobiologicznej pochwy, Poznań 2015.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Silverthorn D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Zostaw komentarz