Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 sierpnia 2022

Niedokwaszony żołądekNiedokwaszony żołądek to problem równie poważny, jak nadmiar kwasu żołądkowego. Stanowi przyczynę zaburzeń trawienia i objawia się dolegliwościami znacznie uprzykrzającymi codzienne życie.

Dlaczego kwaśne pH żołądka jest ważne?

Sok żołądkowy stanowi mieszaninę dwóch komponentów: kwaśnego okładzinowego i alkalicznego, nieokładzinowego. Tylko taka mieszanina, o zachowanych odpowiednich proporcjach umożliwia prawidłowy przebieg procesów trawienia i wchłaniania w żołądku. Kwaśność soku żołądkowego odpowiada również za integralność bariery żołądkowej. Ponadto uaktywnia enzymy trawienne, głównie pepsynogen, uwalniane z komórek głównych gruczołów żołądkowych.

Niedokwaszony żołądek – przyczyny

Niedokwaśność lub bezkwaśność żołądka występuje najczęściej w efekcie:

  • wycięcia pęcherzyka żółciowego;
  • zarzucania dwunastniczo-żołądkowego;
  • paliatywnego postępowania w nieoperacyjnych nowotworach żołądka;
  • nieswoistych chorób zapalnych jelit;
  • przewlekłego zapalenia trzustki.

Niedokwaszony żołądek występuje również często w przebiegu otyłości.

Objawy niedokwaszonego żołądka

Objawy niedokwasoty i nadkwasoty mogą być do siebie podobne, należy więc dobrze zdiagnozować dolegliwość. Zbyt mała kwaśność środowiska żołądka objawia się między innymi uczuciem przepełnienia żołądka, jego bólami i wrażeniem, że coś w nim zalega. Najczęściej towarzyszą temu biegunki lub zaparcia, wzdęcia, mdłości i zgaga. Objawy pojawiają się po spożyciu posiłku.

Niedokwasota wiąże się z licznymi konsekwencjami zdrowotnymi. Żołądek nie syntezuje wystarczającej ilości kwasu solnego, przez co pokarm nie jest dostatecznie trawiony. Z tym wiąże się zaś mniejsze wchłanianie cennych składników odżywczych. U osób z niedokwaszonym żołądkiem można zauważyć objawy takie jak: osłabienie włosów i paznokci, niedobory pokarmowe, anemia, objawy ze strony układu nerwowego czy kurcze mięśni.

Jak zwiększyć kwaśność w żołądku?

Leczenie niedokwasoty wcale nie jest takie proste. O ile łatwo obniżyć wydzielanie nadmiaru kwasów żołądkowych, o tyle trudniejsze jest pobudzenie tego narządu do wzmożonej pracy. Na szczęście na pomoc osobom z dolegliwościami związanymi ze spadkiem kwaśności w świetle żołądka przychodzi natura. Okazuje się, że wiele roślin zawiera w swoim składzie dobroczynne kwasy organiczne, jak kwas:

  • fumarowy;
  • cytrynowy;
  • jabłkowy;
  • sorbowy.

Ich spożycie korzystnie wpływa na pH obecne w świetle żołądka, skutecznie i łagodnie je obniżając. Źródłem tych kwasów są niektóre owoce, warzywa i ich przetwory, jak:

Szczególnie żurawina oraz jarzębina zawierają unikalną mieszaninę wymienionych wcześniej kwasów organicznych. Warto zawsze najpierw zdecydować się na naturalne metody leczenia, które są bezpieczne i mogą okazać się korzystne. W przypadku problemów zdrowotnych należy jednak wcześniej skonsultować taką decyzję z lekarzem.

Jednocześnie należy unikać produktów, które wymagają dużej ilości soku żołądkowego, by zostać strawione. Są to głównie potrawy tłuste, smażone i wysokobiałkowe. Zaleca się ograniczenie spożycia jaj, mleka i mięsa (nie należy jednak całkowicie wykluczać tych produktów, ponieważ dostarczają cennych składników, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu). Decydując się na spożycie mięsa zaleca się sięganie po delikatne formy, np. ryby, drób czy cielęcinę.

Suplementy diety

Aby zwiększyć kwaśność w żołądku można sięgnąć po suplementy diety, które powinny zostać jednak skonsultowane z lekarzem. Przy braku przeciwwskazań zdrowotnych można zdecydować się na mieszanki ziołowe lub popularne napary, np. z mięty, ziela piołunu czy dziurawca. Innym rozwiązaniem są preparaty zawierające roślinne enzymy trawienne.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bielecki K., Praktyczne zastosowanie kwasów organicznych w regulacji zaburzeń wydzielania żołądkowego u pacjentów z chorobami górnego odcinka przewodu pokarmowego – badanie obserwacyjne, Medycyna Rodzinna, 1/2011.
  2. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami